Nuo Vatikano iki Vilniaus ir Meksikos: Kretingos senosios muzikos festivalyje – Palestrinos muzika Pereiti į pagrindinį turinį

Nuo Vatikano iki Vilniaus ir Meksikos: Kretingos senosios muzikos festivalyje – Palestrinos muzika

2025-07-23 11:33 kauno.diena.lt inf.

Šią vasarą Kretinga jau devintus metus iš eilės taps pasaulio senosios muzikos garsenybių susibūrimo vieta. Liepos 31 d.–rugpjūčio 23 d. koncertuoti į Tarptautinį Kretingos senosios muzikos festivalį atvyks aukščiausio lygio istorinio muzikos atlikimo specialistai iš JAV, Belgijos, Prancūzijos, Italijos, Ispanijos, Šveicarijos ir kitų šalių.

Canto Fiorito Canto Fiorito ir Klaipėdos kamerinis orkestras įžanginiame festivalio koncerte Festivalio meno vadovas R. Calveyra prie Kretingos vargonų Marc Mauillon Christopher Lowrey

Festivalio meno vadovas, brazilų kilmės muzikantas Rodrigo Calveyra, sudarydamas šių metų programą ypatingą dėmesį skyrė muzikiniam jubiliejui – šiais metais minimas 500-asis Renesanso epochos kompozitoriaus Giovanni Pierluigi da Palestrinos gimtadienis. Palestrina buvo svarbiausias Vatikano muzikos kūrėjas Kontrareformacijos laikais, padaręs didžiulę įtaką daugeliui ateinančių kartų, ir ne tik Europoje. Jis buvo pirmasis menininkas, kuriam suteikta išskirtinė garbė būti palaidotam pačioje Vatikano Šv. Petro bazilikoje, kur paprastai laidojami šventieji, popiežiai ir kiti aukščiausio rango Bažnyčios vadovai. Ant jo kapo parašyta – „Muzikos princas“. Iš septynių pagrindinės festivalio programos koncertų net keturi bus skirti šiam Renesanso laikų muzikos genijui. Dauguma koncertų vyks Kretingos pranciškonų bažnyčioje, o vienas iš jų – įspūdingoje Kretingos muziejaus Žiemos sodo aplinkoje.

Canto Fiorito ir Klaipėdos kamerinis orkestras įžanginiame festivalio koncerte

Festivalį liepos 31 d. 19 val. atidarys žvaigždės iš JAV, kontratenoro Christopher Lowrey rečitalis. Jo solo pasirodymus galėjo girdėti Metropoliteno operos, „Carnegie Hall“ (Niujorkas), „Wigmore Hall“ (Londonas), Paryžiaus filharmonijos ir kitų garsiausių koncertų salių bei operos teatrų publika, o dabar galės išgirsti ir Kretingos senosios muzikos festivalio klausytojai. Lowrey specialiai šiam festivaliui sukūrė Anglijos senosios muzikos programą, kurią Kretingos pranciškonų bažnyčioje atliks kartu su JAV vargonininku Michael Garrepy.

Sekančią dieną po festivalio atidarymo pasirodys vienas ryškiausių pasaulyje senosios muzikos vokalinių ansamblių „Vox Luminis“ iš Belgijos, vadovaujamas Lionel Meunier. Ansamblis yra laimėjęs gausybę prizų už savo išskirtinius įrašus – prestižinį „Gramophone Classical Music Awards“, „BBC Music Magazine Award“, ne vieną „Diapason d’Or“ prizą ir kitų apdovanojimų. Keturiolikos dainininkų sudėtimi, be jokių instrumentų pritarimo, rugpjūčio 1 d. 19 val. Kretingos pranciškonų bažnyčioje „Vox Luminis“ atliks žymaus belgų kilmės polifonisto Roland de Lassus raudas ir istorinės svarbos antspaudu paženklintas Palestrinos mišias „Missa Papae Marcelli“. Sakoma, kad būtent šis Palestrinos kūrinys nulėmė muzikos raidos likimą, nes išgelbėjo polifoninę muziką nuo uždraudimo bažnytinėje liturgijoje.

Palestrinos tema bus tęsiama ir kasmet festivalyje rengiamame vargonų solo rečitalyje rugpjūčio 18 d. 19 val., kur visomis savo spalvomis išsiskleis unikalusis Kretingos instrumentas, seniausi Lietuvos vargonai (1680). Šįsyk solo rečitalis patikėtas garsiam prancūzų vargonininkui Vincentui Bernhardtui. Ne tik puikus atlikėjas, bet ir muzikologijos daktaras bei vargonų profesorius Štutgarte specialiai Kretingos festivaliui sukurtoje programoje atskleis Palestrinos įtaką vargonų repertuarui.

Rugpjūčio 10 d. 19 val. festivalis trumpam persikels į Kretingos muziejaus Žiemos sodą, kur rečitalį surengs garsus prancūzų baritonas Marc Mauillon. Šis išskirtinio tembro dainininkas nepailstamai tyrinėja net dešimties amžių vokalinę muziką, nuo viduramžių repertuaro iki šiuolaikinės muzikos, nuolat dainuoja operose ir koncertuose su kone visais garsiausiais prancūzų senosios muzikos ansambliais. Kretingos muziejuje klausytojams jis dovanos XVII amžiaus prancūzų rūmų arijas, kupinas rafinuoto ir elegantiško jausmingumo. Jam akomponuos talentingas jaunasis liutnininkas iš Prancūzijos Gabriel Rignol.

Marc Mauillon

Dainininkas Mauillon pradžiugins festivalio klausytojus ir dar vienu koncertu, šįkart Kretingos pranciškonų bažnyčioje rugpjūčio 12 d. 19 val. Čia jis atskleis dar vieną savo specializacijos sritį – viduramžių muziką, kurios interpretaciją yra daug metų dėstęs Sorbonos universitete ir apdovanotas ne vienu prizu už jos įrašus. Koncerte „Ars Nova“ skambės XIV amžiaus kūriniai, lydimi bažnytinių vargonų protėvio – nešiojamųjų vargonėlių (organetto). Jais skambins iš Argentinos kilęs Roger Helou, kuris yra ne tik viduramžių muzikos, bet argentinietiško tango specialistas. Pirmasis festivalio istorijoje viduramžių muzikos koncertas įtrauks publiką į neįprastų sąskambių ir ritmikos pasaulį, žavintį savo kitoniškumu.

Paskutiniai du festivalio koncertai vėl sugrąžins prie Palestrinos jubiliejaus. Rugpjūčio 21 d. 19 val. iš Meksikos kilęs vienas virtuoziškiausių kornetininkų Josue Melendez specialiai festivaliui sukurtoje programoje pademonstruos, kad Palestrinos įtaka XVII a. pasiekė net kolonijinę Meksiką. Kartu su barokinio trombono atlikėju Fabio de Cataldo iš Italijos ir ukrainiečių kilmės vargonininke Maria Morozova kornetininkas pasidalins su publika muzikos paveldo retenybėmis, išsaugotomis Meksiko ir Pueblo katedrose.

Christopher Lowrey

Festivalį rugpjūčio 23 d. 19 val. užbaigs jį organizuojantis ansamblis „Canto Fiorito“, vadovaujamas Rodrigo Calveyros. Koncertuodamas galinga vienuolikos atlikėjų sudėtimi (šeši dainininkai, keturi pučiamieji instrumentai ir vargonai) „Canto Fiorito“ atskleis Palestrinos įtaką Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės muzikai per tiesioginius jo mokinius – Annibale Stabile, Asprilio Pacelli ir Giovanni Francesco Anerio, dirbusius kapelmeisteriais kunigaikščio Žygimanto Vazos dvare. Palestrinos ir jo mokinių kūriniai išryškinsi jungtį tarp Romos ir Vilniaus, formavusią ankstyvojo XVII amžiaus LDK sakralinės muzikos skambesį. Tai taps finaliniu akordu Palestrinos jubiliejinėje šventėje.

Festivalio meno vadovas R. Calveyra prie Kretingos vargonų

Daugiau apie festivalio programą: www.kretingafestival.lt.

Visi festivalio koncertai bažnyčioje nemokami (galima palikti auką), o Kretingos muziejuje klausytojams reikės nusipirkti tik įėjimo į Žiemos sodą bilietą.

Festivalį finansuoja: 

  • Lietuvos kultūros taryba;
  • Art Mentor Foundation Lucerne;
  • Kretingos rajono savivaldybė.

Rėmėjai ir partneriai:

  • Mažesniųjų Brolių Ordino Lietuvos Šv. Kazimiero Provincijos Kretingos Apreiškimo vienuolynas;
  • Kretingos muziejus;
  • Kretingos rajono kultūros centras;
  • Northway medicinos centrai;
  • Labdaros ir paramos fondas „Gerumo versmė“;
  • RGB Pictures.

Infomaciniai partneriai:

  • LRT;
  • ACM;
  • Dienraštis „Klaipėda“;
  • Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras;
  • Pajūrio naujienos;
  • Mūsų Kretinga;
  • Mūsų Palanga;
  • 370;
  • Jūra–Meer–Sea;
  • Kretingos komunalininkas;
  • Donova.
Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų