Vos per keturias valandas sausio 13 d. Kauno senamiestyje išdaužti ne mažiau kaip šešių automobilių langai, iš jų dingo daiktai. Kalbos apie saugų miestą ir mažėjantį nusikalstamumą bliūkšta, gyventojai laido kritikos strėles į pareigūnus.
Pradėti tyrimai
"Pastaruoju metu fiksuojama daugiau plėšimų iš automobilių", – patvirtino Centro policijos komisariato (PK) Kriminalinės policijos skyriaus viršininkas Egidijus Plauska. Ramų pareigūno vertinimą skrodžia vieno Senamiestyje gyvenančio kauniečio nuomonė. "Nuo vaikystės gyvenu Senamiestyje, čia užaugau ir tokių bėdų neatsimenu, kad šitaip vienas po kito būtų plėšiami automobiliai", – nuostabos neslėpė Karolis Kiguolis.
Kauniečių ir miesto svečių traukos objektu skelbiamas Senamiestis nesaugus? Tokia žinia neramina ne tik čia gyvenančius kauniečius, bet visus, kurie atvyksta į šį žavų Kauno kampelį ne tik papramogauti. Senamiestyje gausu kitų lankytinų vietų – muziejų, galerijų, bažnyčių, smulkių parduotuvėlių.
"Kada pastarąjį kartą matėte policininką Senamiestyje? – retoriškai klausė K.Kiguolis. – Juos gali pamatyti jau po to, kai įvyksta koks nors nusikaltimas. Patruliuojančių pareigūnų praktiškai nėra." Žinančiųjų optimizuojamas policijos pareigūnų gretas ir darbus tokia situacija neturėtų stebinti.
Pareigūnai neslepia į didėjantį plėšiamų automobilių skaičių dėmesį atkreipę jau anksčiau. Per paskutinį praėjusių metų mėnesį miesto centre ir Senamiestyje užregistruoti 34 plėšimai iš automobilių. Šių metų sausį dėl apiplėštų automobilių pradėta jau devyniolika ikiteisminių tyrimų.
Sugadino Kūčias
"Kauno diena" kalbėjosi su keturiais nukentėjusiais nuo vagišių. K.Kiguolis su drauge sausio 13 d. atvyko pavakarieniauti į piceriją Senamiestyje. Automobilį paliko Palangos g. Prie pat švietė žibintas. Po kelių valandų poros jau laukė nemaloni dovanėlė – galinis automobilio stiklas išdaužtas, nebuvo ant sėdynės paliktų daiktų.
Valdas Č. tą pačią dieną automobilį pastatė Kuzmos g. Su bičiuliu vakarieniavo apie valandą. Grįžę prie automobilio apie 24 val., rado išdaužtą stiklą, ant galinės sėdynės paliktų daiktų – nė kvapo. "Pranešime, jei bus kažkas teigiamo", – Valdui Č. įstrigo pareigūnų frazė. – Kas teigiamo? Jei vagis atneš mano daiktus, tai tada paskambins?"
Tą patį vakarą, likus porai valandų iki vidurnakčio, Saulius T. pastatė automobilį Kęstučio g., netoli sankryžos su S.Daukanto g., o po maždaug trijų valandų rado automobilį išplėštą. "Paėmė net langų gremžtuką", – stebėjosi kaunietis. Maždaug už 500 m nuo minėtos vietos įsikūręs Centro PK.
Žilvinas S. nukentėjo Kūčių vakarą. Vyras su šeima automobilį paliko J.Gruodžio g. "Stengiuosi mašiną statyti po gatvės žibintu. Taip padariau ir tą vakarą", – pasakojo kaunietis. Prireikė 40 minučių trumpam pasivaikščiojimui iki Prezidentūros, į Šv.Gertrūdos bažnyčią. To laiko pakako. Galinis automobilio stiklas buvo išmuštas, pagrobtas krepšys su keliais buteliais vyno Kalėdoms.
Tyrimai stabdomi?
Visus šiuos vairuotojus sujungė bendra nelaimė. Vienas jų pasiskelbė socialiniame tinkle "Facebook". Draugai pasidalijo. Greitai susibūrė nukentėjusiųjų nuo vagių iš automobilių grupė. Netrukus vyrai jau žinojo, kad tą patį vakarą nuo 22 val. iki 2 val. nakties buvo apiplėši net šeši automobiliai. Žmonės neabejoja, kad gali būti ir daugiau tą vakarą nukentėjusių žmonių. Šiuos kauniečius jungia ir tai, kad apie tolesnę vagystės iš jų automobilių tyrimo eigą jie nieko nežino.
Labiausiai iš viso ketverto šokiruotas Žilvinas S. Kūčių dieną įvykdyta vagystė buvo iš karto registruota policijoje. Po šventinio periodo tik gruodžio 27 d. buvo pirmoji darbo diena.
"Gavau gruodžio 29 d. pasirašytą prokuroro raštą, kad atlikti būtini procesiniai veiksmai ir ikiteisminis tyrimas stabdomas, nes nenustatytas įtariamasis. Taigi žinome, kiek vyksta ikiteisminiai tyrimai. Mėnesius ir metus. O čia prokurorui pakako dviejų dienų ir grįžęs po švenčių jis padarė viską ir suprato, kad šios vagystės tikrai nepavyks išaiškinti?" – liejosi Žilvinas S.
Centro PK Kriminalinės policijos skyriaus viršininkas E.Plauska suskubo aiškinti, kad toks ikiteisminį tyrimą kontroliuojančios institucijos raštas nereiškia, kad vagystė netiriama. Esą darbas vyksta toliau, nusikaltimą įvykdęs asmuo ar grupė asmenų ieškoma. "Tokio pobūdžio nusikaltimai priskiriami kategorijai, kai tyrimas atliekamas formalizuota tvarka", – aiškino E.Plauska.
Ne pirmą kartą susiduriama, kai oficialiosios teisėsaugos ir teisėtvarkos institucijų formuluotės pribloškia surašyto turinio abejingumu. Tik vėliau imama aiškėti, esą tai oficiali formuluotė, o iš tikrųjų pareigūnai vykdo visus būtinus veiksmus, siekdami pažaboti nusikaltėlius.
"Peršasi nuomonė, kad jau mokykloje turėtume įgyti teisinį išsilavinimą ir suprasti prokuroro tarp eilučių trykštantį nuoširdumą", – stebėjosi kauniečiai.
Reikalauja saugumo
Kauno vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyris praėjusią savaitę išplatino prevencinio pobūdžio pranešimą apie tai, kad žmonės neturėtų palikinėti daiktų automobilio salone, kad tai tampa masalu ilgapirščiams ir naudodamiesi tamsiuoju paros metu jie siautėja kaip įmanydami.
"Aš suprantu, kad pats turiu saugoti savo daiktus, tačiau noriu gyventi laisvoje ir saugioje šalyje. Galų gale, juk mokesčių forma mes išlaikome policiją, tai natūralu, kad tikimės pagalbos. Juk policija deklaruoja šūkį: "Ginti. Saugoti. Padėti", – dėstė nukentėjusieji.
Kriminalinės policijos viršininkas priekaištus atremia. "Toli gražu ne visus mūsų atliekamus veiksmus galime atskleisti. Žinoma, galima tikėtis, kad šio rašinio neperskaitys tas ar tie, apie kuriuos čia kalbama, tačiau jei perskaitys, o mes pasipasakosime, ką darome ir ką darysime, tai kokia iš to prasmė. O dedamos didelės pastangos. Minimu atveju gal šiek tiek pritrūko laimės", – dėstė pareigūnas.
E.Plauska pabrėžė, kad iš automobilių vagiama visame mieste, tačiau skiriasi vagių tikslas. Miegamuosiuose rajonuose iš automobilių dažniausiai vagiami multimedijos įrenginiai, navigacijos, o Senamiestyje, centre ilgapirščius domina automobilių salonuose palikti daiktai – piniginės, krepšiai, kompiuteriai.
"Labiausiai jie tikisi pinigų. Ypač gausu vagysčių buvo prieškalėdiniu laikotarpiu dar ir todėl, kad namo grįžę emigrantai nelabai saugo savo daiktus. Tačiau pagal tai, kiek šiems nusikaltimams dabar skiriame dėmesio, neabejoju, kad jie bus išaiškinti ir nusikaltėliai identifikuoti", – teigė E.Plauska.
Smogė gerokai giliau
Policijos duomenimis, nuo Senamiestyje siautėjančio vagies ar jų grupės labiausiai kenčia Nemuno g. automobilius paliekantys kauniečiai. "Ten yra naktiniai klubai. Lyg ir natūralu, kad eidami linksmintis žmonės nenori apsikrauti krepšiais, tačiau net moteriška kosmetinė, tuščia kuprinė tampa vagių taikiniu", – prevencinius dalykus minėjo pareigūnas.
Pareigūnų turimi duomenys byloja, kad vagys nesidarbuoja po vaizdo stebėjimo kameromis. Filmuotą medžiagą pareigūnai dažniausiai gauna iš vagysčių vietose veikiančių įstaigų.
Kriminalinės policijos viršininkas atkreipė dėmesį, kad nei vienoje Europos valstybėje neapsieinama be vagysčių. Pabrėžė ir tai, kad kai kuriose Europos šalyse policija netiria turtinių nusikaltimų – tai yra draudimo kompanijų reikalas.
"Žmonės nori gyventi vakarietiškai, tačiau nenori prisiimti to pasaulio grėsmių", – požiūrių neatitikimą dėstė pareigūnas. – Vagystėms iš automobilių ištirti ir užkirsti šiems nusikaltimams kelią, galima sakyti, skiriamas aukščiausio lygio dėmesys."
Pavojingiausia vieta 2012 m.
Statistikos departamentas pateikė vietą, kuri įvardyta kaip viena iš daugiausia įvykdytų vagysčių iš automobilių visos Lietuvos mastu – Kaunas, J. Jablonskio g. 7 (500 m spinduliu nuo šios vietos). Ši gatvė visai netoli Palangos g., kurią ir pastaruoju metu mini nukentėjusieji nuo vagių. Iš viso šioje teritorijoje per 2012 m. buvo įvykdytos 73 vagystės.
Naujausi komentarai