Šią savaitę į Kauno policiją kreipėsi senolė, nukentėjusi nuo telefoninių sukčių gaujos, kuri per porą savaičių iš pensininkų galėjo išviliojo daugiau kaip 52 tūkst. eurų. Šie nuostoliai nėra rekordiniai – į teismą keliauja sukčių byla – iš kaunietės išviliota beveik 116 tūkst. eurų.
Prisistatė sekliu
K.Baršausko g. daugiabutyje gyvenanti 86-erių senolė praėjusį savaitgalį atidavė sukčiams 17 400 eurų ir visą savo turėtą auksą – juvelyrinius dirbinius bei laikrodį. Nuostoliai siekia 18 500 eurų.
Šeštadienio vidurdienį jai paskambinęs nepažįstamas vyriškis prisistatė privačiu sekliu, kurio specializacija – finansiniai nusikaltimai. Jis senolę perspėjo, kad šios indėliui banke gresia pavojus, nes sąskaitoje esantys pinigai nėra deklaruoti.
Sukčius nurodė dvi galimas išeitis iš šios keblios situacijos: arba pinigus konfiskuos policija, arba senolė gali skubiai išsigryninti juos pati ir perduoti saugoti skambinusiojo kontorai.
Ant sukčiaus kabliuko užkibusi moteris nuvyko į banką ir išsigrynino visas savo santaupas. Paskui dar atidavė ir visą savo auksą. Šio kitą dieną atvyko jau kitas asmuo.
Pakluso besąlygiškai
Senolė tapo ne pirma šių gerai senyvo amžiaus žmonių psichologiją išmanančių ir visuomenės nuotaikas fiksuojančių sukčių auka. Balandžio pradžioje įspūdingos eurų sumos buvo išviliotos iš kitų senyvo amžiaus kauniečių.
Tik jiems skambino finansinius nusikaltimus tiriančiais policijos pareigūnais prisistatę aferistai, prašę padėti nutverti už rankos nesąžiningus banko darbuotojus. Neva šie kėsinasi į klientų sąskaitas.
Tokio skambučio neva iš Vilniaus balandžio 2 d. popietę sulaukė Senamiestyje gyvenanti 87-erių kaunietė. Auka buvo įtikinta, kad užbėgti už akių iš jos sąskaitos išplauti pinigus ketinančių bankininkų kėslams, gali tik ji pati. Moteris nuėjo į banką ir įvykdė sunkiai sveiku protu suvokiamą skambinusiojo prašymą – pervesti iš savo sąskaitos po 5 tūkst. eurų į dvi jo nurodytas sąskaitas bei išgryninti dar 10 tūkst. eurų ir perduoti šiuos į Karmelitų bažnyčios kiemą atėjusiam vyrui.
Senolė buvo įtikinta, kad pinigų laikymas padiktuotose sąskaitose – geriausias būdas juos išgelbėti. Likusiųjų sužymėjimas – greičiausias kelias nutverti vagis su įkalčiais.
Apvogė akimirksniu
Vėliau apgautoji pasakojo, kad banko darbuotoja, padėjusi jai pervesti pinigus į sukčiaus nurodytas sąskaitas, dar bandė perkalbėti. Senolė taip buvo įtikėjusi jai skambinusiu nepažįstamuoju ir įsijautusi į jo pagalbininkės vaidmenį, kad nieko nenorėjo girdėti.
Šiandien ši kaunietė gali guostis tik tuo, kad sukčiai jai dar šį tą paliko. Anot policijos, visa laimė, kad išsigrynintus 10 tūkst. eurų ji laikė savo rankinėje skirtingose vietose po 5 tūkst. eurų. Jai einant link bažnyčios, priėjo apie 20 metų jaunuolis, kuris, nieko neklausęs, įkišo ranką į senolės, kalbančios su "policininku iš Vilniaus" mobiliuoju telefonu, rankinę. Ištraukęs tik vieną iš minėtų eurų krūvelių, pabėgo. Senolė tespėjo pamatyti, kaip jis įšoko į netoliese laukusį automobilį ir nuvažiavo.
"Snoro" šešėlis
Balandžio 6-ąją detektyvinio serialo herojais buvo pasijutę ir Senamiestyje gyvenantys 80-mečiai sutuoktiniai, taip pat geranoriškai norėję padėti "policijos pareigūnams", neva persekiojusiems nesąžiningus bankininkus.
Vidurdienį šeimos galvai paskambinęs vyriškis ėmė pasakoti, kad vykdo slaptą operaciją prieš nesąžiningus banko darbuotojus. Neva šie ketina ištuštinti klientų sąskaitas ir pabėgti į užsienį. Norint užbėgti tam už akių, reikia sąskaitose laikomus pinigus išgryninti.
Sutuoktiniai puolė uoliai vykdyti skambinusiojo nurodymų. Veltui banko darbuotoja bandė juos perspėti, kad pinigai padėti į terminuotas sąskaitas ir juos išsigryninę senoliai patirs nuostolių. Šie, įsijautę į policijos pagalbininkų vaidmenį, palaikė perspėjimą dar vienu banko darbuotojų savanaudiškumo įrodymu, net neįtardami, kad yra sekami tikrų aferistų.
Dvigubas fiasko
Kad po 10 tūkst. eurų išsigryninę sutuoktiniai buvo sekami, įrodo tolesni jų gauti nurodymai.
Vyriškiui buvo liepta likti banke ir stebėti šio darbuotojus – neva netrukus jie bus sulaikyti. Žmonai su visais išgrynintais pinigais nurodyta ateiti prie Karmelitų bažnyčios, kur eurai bus sužymėti. Einant pasimatymo vietos link, prie jos priėjo 50-metis. Prisistatęs policijos darbuotoju, paėmė iš senolės pinigus, žadėdamas šiuos netrukus grąžinti.
Anot teisėsaugininkų, apgautieji tądien kreipėsi į tikrus policijos pareigūnus, tik užsidarius jų bankui. Manoma, kad tik tada, kai buvo paprašyti apleisti šio patalpas, taip ir nesulaukę žadėtos aferistų sulaikymo operacijos.
Rekordui – pora metų
Mažiausia sukčių šiemet iš kauniečių išviliota suma – 140 eurų. Kol kas didžiausia – minėtų sutuoktinių santaupos. Per kelis šių metų mėnesius Kauno apskrityje jau užregistruota apie pusšimtis tokių apgaulių.
Rekordinis sukčių laimikis mūsų mieste – beveik 400 tūkst. litų (apie 116 tūkst. eurų) – prieš pora metų buvo išviliotas iš aštuntą dešimtį įpusėjusios Ąžuolyno rajone gyvenančios kaunietės. Įtarimai šio nusikaltimo organizavimu pareikšti dviem Alytaus pataisos namų kaliniams. Abu jau teisti už tokius nusikaltimus. Vienas – jau ne kartą.
Nustatyta, kad jie turėjo apie dešimt laisvėje esančių bendrininkų. Vieni iš jų, organizatorių nurodymu, atvykdavo į aukos namus pinigų. Į kitų sąskaitas ši, vykdydama organizatorių valią, juos pervesdavo pati. Vienam asmeniui yra pareikštas įtarimas vėliau atvykdavus pas šių sąskaitų savininkus ir surikdavus jų išgrynintus pinigus.
Prarado realybės jausmą
Ši istorija taip pat prasidėjo nuo telefono skambučio.
Senolei paskambino "policijos pareigūnas", kuris perspėjo, kad ketinama įsilaužti į jos sąskaitą ir dėl to reikia skubiai gelbėti ten esančius pinigus.
Skambinusiojo teigimu, saugiausia juos pervesti į specialias policijos sąskaitas, kurių numeriai buvo padiktuoti. Senolė taip ir padarė, nes patikėjo, kad pasibaigus ikiteisminiam tyrimui, santaupos bus grąžintos.
Pasitikėjimą įgavę aferistai buvo savo aukai nurodę niekam apie jų bendradarbiavimą neprasitarti. Dėl to ši neįsileido į savo namus ir tikrų policijos pareigūnų, atvykusių pas ją, gavus informaciją iš banko apie įtarimus keliantį sistemingą pinigų pervedimą iš tiesiog akyse tirpstančios senolės sąskaitos.
Pagalba per prievartą
Minėtus apie 400 tūkst. litų ji pervedė į įvairias sukčių nurodytas sąskaitas per pora mėnesių.
Aferistų auka tapusios senolės pinigai buvo išsklaidyti po visą šalį. Bylos, kuri netrukus turėtų būti perduota teismui, duomenimis, įtariamųjų pėdsakai užfiksuoti Kupiškyje, Biržuose, Širvintų ir Molėtų rajonuose. Iš jų – ir asmenys, į kurių sąskaitas buvo pervesti iš aukos išvilioti pinigai.
Tarp vienuolikos laisvėje esančių įtariamųjų – tik keli kauniečiai.
Apgautoji nesiliovė pervedinėti aferistams pinigų net ir tada, kai tikriems policijos pareigūnams nepavyko įrodyti geranoriškų savo kėslų padėti senolei atsipeikėti. Pagaliau į jų pasalą pateko du iš vėliau išaiškintų keliolikos įtariamųjų.
Senoliai – ne darželinukai
Apie pora mėnesių už nosies vedžiota senolė buvo sulaukusi ir sukčių padėkos už geranorišką bendradarbiavimą, pasirašytos realiai egzistuojančio prokuroro vardu, nusirašytu iš internetinės jo darbovietės svetainės.
Šią padėką ji rado savo pašto dėžutėje, kaip ir kvietimą atvykti į apklausą prokuratūroje. Netrukus senolei buvo paskambinta ir pranešta, kad ateiti nereikės – užteks pokalbio telefonu. Tokie sukčių triukai – dar vienas paaiškinimas, kodėl jų aukai taip ilgai nepavyko išsivaduoti iš gudriai paspęstų tinklų.
Deja, teisėsaugininkų priešnuodžiai prieš šiuos aferistus, tobulinančius savo apgaulių scenarijus jau apie dešimt metų, kol kas ne tokie efektyvūs. Nors apie sukčių pinkles, policijos iniciatyva, perspėjama ir iš bažnyčios sakyklų, ir pareigūnams lankant vaikų darželius.
Anot teisėsaugininkų, tai davė efektą tik bendraujant su darželinukais. Bent Kaune pastaruoju metu sukčiams iš jų nepavyko nieko išvilioti. Deja, senoliai ir toliau dosniai dalija nusikaltėliams savo gyvenimo santaupas.
Naujausi komentarai