Kauno policija ramina visuomenę, kad šiomis dienomis fiksuojamas pranešimų apie padirbtus eurus antplūdis yra natūralus ir neišvengiamas. Ir netgi džiaugiasi kauniečių aktyvumu, padedant užkardyti klastočių patekimą į apyvartą.
Nieko naujo?
Tokie teiginiai šiandien nuskambėjo Kauno apskrities vyriausiajame policijos komisariate surengtoje spaudos konferencijoje – po to, kai praėjusią parą jo pareigūnai pradėjo dar 10 ikiteisminių tyrimų dėl padirbtų eurų realizavimo. Kartu su jau įprastais pranešimais apie atsiskaitymus 20 bei 50 eurų klastotėmis užfiksuotas ir atvejis, kai bandyta įbrukti 100 eurų falsifikatą, anot Ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos 2-ojo poskyrio viršininko Donato Karaluko, Lietuvoje išimamo iš apyvartos jau ne vienerius metus.
Sukviestų žiniasklaidos atstovų prašyta perduoti visuomenei, kad šį slenkstį teko įveikti daugumai eurą oficialiai įsivedusių valstybių. Pavyzdžiui, Lietuvoje šiomis dienomis iš apyvartos išimami padirbti 20 eurų banknotai, D.Karaluko teigimu, fiksuojami Europoje nuo 2003 metų.
Jų išimta iš apyvartos jau daugiau kaip du milijonai. Daugiausia – Italijoje (770 tūkst. vnt.). Po to seka dar dvi valstybės, įsivedusios eurą tais pačiais 1999 m., – Prancūzija ir Ispanija.
Lietuva pagal iš apyvartos išimtų šių klastočių skaičių – kol kas trečia nuo galo tarp 28 valstybių, kuriose jų aptikta. Daugiau kaip 1000 vienetų padirbtų 20 eurų banknotų rasta tiek Lenkijoje, tiek Jungtinėje Karalystėje, kurios dar nėra oficialiai įsivedusios šios valiutos.
Klausimas be atsakymo
Lietuvoje 20 eurų klastotės, priskiriamos tam pačiam šiais falsifikatais Europą užvertusiam gamintojui, pirmą kartą užfiksuotos pernai gegužę.
Jau išimta iš apyvartos apie 120 vienetų šių, kaip pripažįsta patys pareigūnai, aukštos kokybės klastočių. Tačiau iki oficialaus euro įvedimo šis reiškinys buvo fiksuojamas tik Vilniaus ir Klaipėdos apskrityse.
Vienintelis Kauno policijos atstovų atsakymas, kodėl, oficialiai įvedus eurą, šios klastotės plūstelėjo būtent į Kauno apskritį – vietinių gyventojų budrumas bei įsiklausimas į jų raginimus bei patarimus, kaip atpažinti falsifikatus. Neva kiti miestai turėtų pradėti fiksuoti pranešimų apie padirbtus eurus antplūdį, kai pradės skaičiuoti į apyvartą patekusius eurus.
Remiantis policijos suvestinėmis, Kaune jau fiksuojami ir tokie atvejai.
Atskirti įmanoma
Trečiadienį pranešta, kad padirbti 50 eurų banknotai buvo gauti kaip grąža, apsiperkant kioskuose.
Policija pataria visiems verslininkams įsigyti specialius eurų tikrinimo aparatus, kurie kainuoja nuo 200 iki 500 litų. Arba atnaujinti turimų programas, nes, pavyzdžiui, 10 eurų banknotas yra naujos partijos ir seni aparatai gali neatskirti jų originalo nuo klastotės.
Apie tyrimus nekalba
Pasak Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovo spaudai Kęstučio Kasciukevičiaus, padirbtus 20 eurų banknotus nesudėtinga atpažinti. Juos vartant, originalo holograma keičia spalvą, o klastotės – tik blizga. Yra ir kitų būdų, bet jie sudėtingesni.
50 eurų klastotės dar tiriamos. Toks buvo policijos atstovų atsakymas, paklausus, ar jos prilygsta prieš 10 metų Kaune, Vilijampolėje, spausdintiems eurų falsifikatams, savo kokybe nustebinusiems Europą.
Apie pradėtus ikiteisminius tyrimus kalbėta dar mįslingiau. „Kol kas negalime nieko sakyti, kad nepakenktume įtariamųjų, kurie galbūt sulaikomi šiuo metu, demaskavimui,“ – teigė D.Karalukas.
Naujausi komentarai