„Teismo kolegija, šiandien išnagrinėjusi ginčą tarp fizinio asmens ir Generalinės prokuratūros dėl to fizinio asmens pripažinimo pranešėju, nusprendė panaikinti tiek pirmos instancijos teismo sprendimą, tiek Generalinės prokuratūros sprendimą ir grąžinti spręsti Generalinei prokuratūrai prašymą dėl pranešėjo statuso suteikimo“, – BNS sakė LVAT teisėjas Ramūnas Gadliauskas.
Anot jo, tai reiškia, kad Generalinė prokuratūra turės iš naujo apsvarstyti visas aplinkybes.
Teisėjų kolegijos nuomone, Generalinė prokuratūra nepakankamai įrodė, kad pareiškėjas prašyme nurodytą informaciją pateikė siekdamas apginti išskirtinai asmeninius interesus.
Pasak R. Gadliausko, remiantis teismų praktika, pranešėjo statuso negali gauti asmenys, ikiteisminio tyrimo subjektai, jeigu jie pateikia kokius nors duomenis atliekant Baudžiamojo proceso kodekse numatytus veiksmus.
„Bet kiekvienu konkrečiu atveju reikia išsiaiškinti. Jeigu asmuo pateikia prašymą, nors ir yra ikiteisminio tyrimo dalyvis, jeigu nurodo duomenis apie kitų asmenų padarytas veikas ir jeigu tai nėra susiję su tuo konkrečiu atveju, tai gali pretenduoti į pranešėjo statusą“, – aiškino teisėjas.
Kiekvienu konkrečiu atveju reikia išsiaiškinti.
V. Šiliauskas pernai gruodį portalui „Lrytas“ patvirtino, kad atliekant ikiteisminį tyrimą dėl jo kyšininkavimo jis siekė pranešėjo statuso, tačiau prokurorai prašymą atmetė.
Pranešėjų apsaugos įstatymas apie galimą nusikaltimą pranešusiam asmeniui užtikrina apsaugą, jis negali būti nušalinamas ar atleidžiamas iš pareigų, kitaip diskriminuojamas ar bauginamas, tačiau tai negarantuoja apsaugos nuo baudžiamosios atsakomybės, jeigu padaroma nusikalstam veika.
V. Šiliauskas yra pripažintas kaltu, kad eidamas Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas 2021–2022 metais savo naudai pats tiesiogiai reikalavo ir priėmė iš statybų bendrovės „Autokausta“ vadovo Juozo Kriaučiūno 260 tūkst. eurų siekiančių kyšių.
Kaltę jis pripažino visiškai.
2023 metų lapkritį Kauno apygardos teismas V. Šiliauskas už korupcinius nusikaltimus skyrė 65 tūkst. eurų baudą ir uždraudė septynerius metus dirbti valstybės tarnyboje.
Pernai vasarį Lietuvos apeliacinis nutarė, bausmę sugriežtino – nuteisė trejiems metams ir keturiems mėnesiams laisvės atėmimo.
Dabar korupcijos byla nagrinėjama Lietuvos Aukščiausiajame Teisme. V. Šiliauskas bausmę atlieka Kauno kalėjime.
(be temos)
(be temos)
(be temos)