- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Iš karo apimtos šalies pasitraukę ukrainiečiai, taip pat Lietuvoje jau anksčiau gyvenantys Ukrainos piliečiai laukiami Kauno miesto poliklinikos (KMP) Centro padalinyje. Čia pradėjo dirbti šeimos gydytojas iš Ukrainos.
Kai prireikia pagalbos
Vieno iš KMP Centro padalinio kabinetų duris praveria jaunas gydytojas. „Užeikite“, – pakviečia.
„Kol kas neturiu labai daug pacientų. Laisvu laiku stengiuosi geriau susipažinti su E. sveikatos sistema, kurią lietuviškai pildau padedamas „Google“ vertėjo ir medicinos slaugytojos, – prisipažįsta šeimos gydytojas Oleksandras Voloshynas. – Ligos čia tos pačios kaip ir Ukrainoje.“
Lietuvių kalbos besimokantis vyras neabejoja: laikui bėgant automatinio vertėjo ir poliklinikos personalo pagalbos reikės vis mažiau.
Su juo bendraujame rusiškai, tačiau, atėjus pacientui, gydytojas prabyla ukrainietiškai. Prie jo kabineto KMP Centro padalinyje sutiktas 40-metis vyras iš Mykolajivo, nepanoręs atskleisti savo vardo, džiaugėsi, kad gali kreiptis į savą gydytoją.
„Man išsėtinė sklerozė, periodiškai turiu lankytis pas gydytojus. Savo ligos išrašą turiu tik ukrainiečių kalba. Labai gerai, kad čia, Kaune, galiu kreiptis į ukrainietį gydytoją – kas kitas pagal tokį mano ligos išrašą galėtų parašyti siuntimą pas reikiamus gydytojus“, – pasakojo vyras.
Jis teigė Lietuvoje gyvenantis jau kurį laiką – atvykęs dirbti statybose prasidėjus karui. Čia ir pasilikęs.
Eilės pas gydytoją laukė ir jauna moteris iš Kyjivo. „Aš su sūnumi ir mama atvažiavau į Lietuvą kovą. Prieš trejus metus buvau operuota dėl krūties vėžio, tebevartoju paskirtus vaistus. Iki šiol man užteko iš Ukrainos atsivežtų vaistų atsargų. Tačiau jos jau eina į pabaigą, dėl to kreipiausi į šį šeimos gydytoją. Jis viską suprato iš pusės žodžio. Gydytojas negali tų vaistų išrašyti, bet parašė siuntimus pas endokrinologą, ginekologą, pas kurį taip pat turiu nuolat lankytis. Poliklinikoje man išaiškino, kad dėl susijusio su onkologine liga gydymo ir vaistų išrašymo turiu kreiptis į Onkologijos ligoninę. Kitą savaitę važiuosiu ten“, – pasakojo moteris.
O. Voloshyno teigimu, daugelis Kaune į jį besikreipiančių tėvynainių yra kamuojami dėl užsitęsusio streso paūmėjusių lėtinių ligų.
„Tomis ligomis jie susirgo dar Ukrainoje ir ten gydėsi. Aš arba pats skiriu gydymą, išrašau vaistų, arba išrašau siuntimus pas gydytojus specialistus“, – pasakojo pašnekovas.
Gydytojo žodžiais, jo tipinis pacientas čia, Lietuvoje, nėra mamos su mažais vaikais. „Visokių žmonių ateina. Ir jaunų, ir senų, ir vyrų, ir moterų. Yra ir tokių, kurie prašo padėti susidoroti su užsitęsusiu stresu, nerimu. Juk žinote – mūsų šalyje vyksta karas“, – nedaugiažodžiavo O. Voloshynas.
Ryšys: O. Voloshyno konsultacijų atvykstantys ukrainiečiai džiaugiasi galimybe kreiptis į savą gydytoją / Justinos Lasauskaitės nuotr.
Leidimą dirbti gydytoju Lietuvoje jis gavo ne iš karto. Atvykęs balandžio pabaigoje, netrukus, kaip pats sako, pradėjo stažuotis KMP. „Stebėjau, žiūrėjau, kaip dirba kiti“, – užsiminė šeimos gydytojas. Ukrainoje gydytojai įgyja kitokį išsilavinimą nei ES, todėl kiekvienu atveju licencijas gydytojams išduodanti Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba sprendžia, ar Ukrainoje įgyto išsilavinimo ir gydytojo darbo praktikos pakanka tam, kad būtų galima išduoti ES galiojančią licenciją.
Pasak O. Voloshyno, gauti licenciją Lietuvoje nebuvo sudėtinga – jis turėjo dokumentus, įrodančius įgytą medicininį išsilavinimą ir darbo praktiką.
Įsiliejo į kolektyvą
Ukrainos piliečiai patirs mažesnį stresą, atėję pas savo šalies gydytoją. Juk kas geriau nei jis gali suprasti savo tėvynainius.
KMP Centro padalinio vadovė Rasa Abariuvienė džiaugėsi į poliklinikos kolektyvą įsiliejusiu šeimos gydytoju iš Ukrainos.
„Gydytojui pradėti dirbti kitoje valstybėje yra didžiulis stresas – juk sveikatos priežiūros sistemos, reikalavimai skiriasi. Tačiau Oleksandras labai sąžiningai, su dideliu susidomėjimu stažavosi pas mūsų šeimos gydytojus, stebėjo jų darbą ir iš jų mokėsi. Matyti, kad jis – geras gydytojas, randantis bendrą kalbą su pacientais, – neabejojo KMP Centro padalinio vadovė. – Ukrainos piliečiai patirs mažesnį stresą, eidami pas savo šalies gydytoją. Juk kas geriau nei jis gali suprasti savo tėvynainius. Apskritai, apsistojus svetimoje šalyje išgirsti žodį savo kalba yra labai svarbu.“
Pabėgėliams iš Ukrainos artima ir paties gydytojo istorija. Jis – iš Rytų Ukrainos, Luhansko apskrities, Starobelsko miestelio. „Dabar Starobelskas, kaip ir Luhansko apskritis, okupuoti. Man neramu – ten liko mano tėvai. Daugelis jaunesnių stengiasi iš ten pabėgti, pažįstami kreipiasi į mane, klausia, kaip mums tai pavyko. Per fronto liniją, per Ukrainą nepravažiuosi – nemažai bandžiusių tai padaryti žuvo. Dabar iš ten galima pabėgti tik per Rusiją. Mes patys važiavome per Voronežą, Maskvą, Estiją ir Latviją. Pasirinkome Lietuvą, nes mūsų pažįstami iš Starobelsko, jie išvažiavo anksčiau, jau buvo apsistoję Vilniuje. Savaitę pagyvenome pas juos, o paskui atvykome į Kauną, kur man pasiūlė darbą“, – pasakojo gydytojas.
Į Lietuvą jis atvyko su šeima – gydytoja pulmonologe žmona ir dvylikamete dukra.
„Norėtųsi grįžti į Ukrainą – namo į Starobelską. Tačiau atrodo, kad viskas užsitęs. Gal po metų, gal po dvejų galėsime sugrįžti, – tyliai atsiduso pašnekovas. – Kol kas gydysiu žmones čia.“
Yra patogioje vietoje
KMP Centro padalinys yra strategiškai patogioje vietoje – netoli nuo pabėgėlių registracijos centro, įsikūrusio Vytauto pr. Skaičiuojama, kad į šį poliklinikos padalinį per savaitę kreipiasi apie 60–90 karo pabėgėlių iš Ukrainos. Žmonės ateina ne vien šeimos gydytojo paslaugų, bet ir gydytojų specialistų konsultacijų, tyrimų.
R. Abariuvienė pabrėžė, kad poliklinikoje laukiami ne tik nuolat Lietuvoje gyvenantys ir prie šios sveikatos priežiūros įstaigos prisirašę ukrainiečiai – ir migrantai.
R. Abaruvienė / Justinos Lasauskaitės nuotr.
„Priimame privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) draustus ukrainiečius, t. y. čia dirbančius asmenis ir jų nepilnamečius vaikus, taip pat nelydimus nepilnamečius ir nedraustus, bet registruotus Migracijos departamento sistemoje MIGRIS. Jiems paslaugas teikiame remdamiesi vidaus reikalų ministro įsakymu“, – sakė padalinio vadovė.
Neturintiems PSD ir sistemoje MIGRIS neregistruotiems ukrainiečiams poliklinikoje teikiamos būtinosios paslaugos, kitais atvejais paslaugos teikiamos už jas sumokėjus asmeninėmis ar privataus draudimo lėšomis.
Atvykdami į polikliniką, karo pabėgėliai iš Ukrainos turi turėti asmens dokumentus ir (arba) MIGRIS kortelę.
Asmenys, norintys prisirašyti prie KMP, turi būti apdrausti PSD ir deklaravę gyvenamąją vietą Lietuvoje.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Trijų Karalių šventėje Kaune – iškilminga eisena, dainos ir šokiai iki nakties4
Aušrinės žvaigždės vedami, egzotiškomis dovanomis nešini, gausios svitos lydimi Kauno pasveikinti atkeliauja Kasparas, Merkelis ir Baltazaras. ...
-
Degalinių viražai: iš karto po vidurnakčio – kainų šuolis54
Gruodžio 31-osios vakare Raudondvario plente esančioje „Neste“ degalinėje 95 benzinas ir dyzelinas kainavo 1,359 Eur. Bet iš karto po vidurnakčio kaina švieslentėje pasikeitė – apie pusę pirmos nakties švieslentė ...
-
Į Naujuosius – su muzika ir laimės palinkėjimais!10
Svarbiausia 2025-ųjų sutikimo vieta Kaune šiais metais buvo Vienybės aikštė. Čia padabinta 37 metų eglė vidurnaktį tapo pagrindinė šventės karaliene. ...
-
Kaunas žengė į 2025-uosius metus!3
Naujieji metai Kaune kaip visuomet – smagūs ir nepamirštami! Sveikiname visus kauniečius ir miesto svečius su 2025-aisiais metais! ...
-
Kauno meras: statome ne tik tiltus (interviu)153
„Tegul Naujieji bus kupini kūrybiškumo ir naujų galimybių, kad ryžtingai žengtume į priekį, drąsiai pasitikdami naujus iššūkius“, – kauniečiams linki Kauno meras Visvaldas Matijošaitis. ...
-
M. K. Čiurlionio DNR11
Čiurlionio gentis – taip save vadina šios šeimos palikuonys. Tačiau meno genijus Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, nuo kurio gimimo 2025-aisiais sueis 150 metų, – ir visos Lietuvos tapatybės kodas. ...
-
Naujųjų metų sutiktuvės Kaune: prašymas dėl fejerverkų ir viešojo transporto eismo pokyčiai3
„Naujieji metai Kaune kaip visuomet bus smagūs ir nepamirštami! Vienybės aikštėje laukia vakarėlis“, – kviečia Kauno miesto savivaldybė ir primena, kad miestas pasirūpins šventiniais fejerverkais. ...
-
Vairuotojams Kaune – svarbi žinia3
Kauno savivaldybė pranešė, kad nuo gruodžio 31 d. Kaune nutraukiamas parkavimo rinkliavos surinkimas per „m.Parking“ programėlę. ...
-
2024-ieji pakaunėje: šviesiausi žmonės, reikšmingiausi įvykiai, svariausi darbai22
Besibaigiantys metai pakaunėje vėl buvo kupini atliktų darbų, kurie įvertinti nacionaliniu ir tarptautiniu mastu, įsimintinų įvykių. Vis dėlto visų svarbiausi yra žmonės, gražinę ir garsinę šį kraštą. ...
-
Makūnas: esame tarp lyderių, bet nestinga ir iššūkių (interviu)25
Kauno rajonas per 2024-uosius vėl gerokai paaugo: naujais stadionais, vaikų darželiais, investicijomis ir gyventojų skaičiumi. Jei 2023 m gruodžio 3 d., Registrų centro duomenimis, Kauno rajone gyvenamąją vietą buvo deklaravę 114 860 gyventojų, tai...