Teisėsaugai nacizmas – tik linksmas juokelis? Pereiti į pagrindinį turinį

Teisėsaugai nacizmas – tik linksmas juokelis?

2015-10-21 02:00

Nacizmas pražudė milijonus, tačiau radikaliam jaunimui, atrodo, tai nė motais. Šeštadienį Kaune per mitingą akis badė nacių saliutavimas ir SS kaukolių ženklai, o internete – Lietuvių tautinio jaunimo sąjungos (LTJS) pirmininkas Adolfo Hitlerio amplua.

Nacizmas pražudė milijonus, tačiau radikaliam jaunimui, atrodo, tai nė motais. Šeštadienį Kaune per mitingą akis badė nacių saliutavimas ir SS kaukolių ženklai, o internete – Lietuvių tautinio jaunimo sąjungos (LTJS) pirmininkas Adolfo Hitlerio amplua.

Mato tik humorą

"Štai taip LTJS Kauno skyrius pasveikino mane su vardo diena… Žvengiau garsiai", – rašo sąjungos pirmininkas Mindaugas Sidaravičius savo atvirame "Facebook" profilyje. Nacionalisto juoką sukėlė trys nuotraukos, kuriose jis vaizduojamas kaip A.Hitleris. Dviejose nuotraukose jis ryši SS raištį, o trečioje – stovi prie Branderburgo vartų Berlyne ir neša SS vėliavą, o jam už nugaros bėga chrestomatiškai pavaizduotas žydas.

Komentaruose po nuotraukomis kolega, kuris greičiausiai M.Sidaravičiui įteikė tokią dovaną, užsimena, kad nuotraukų nebuvo planuota viešinti. Tačiau M.Sidaravičius teigia esą jam buvę taip juokinga, kad norėjosi paviešinti.

LTJS tinklalapyje rašoma: "Nenorime nieko bendro turėti su organizacijomis, prieštaraujančiomis pagrindiniam šalies įstatymui – Konstitucijai, kad ir po kokiais šūkiais šios organizacijos slėptųsi. Palaikome visas tautiškas ir patriotiškas iniciatyvas, kol jos neperžengia įstatymo, moralės ir šovinizmo ribos", tačiau sąjungos pirmininkas nemanė, kad nuotraukose kurstoma nesantaika.

"Taip, man patinka nepolitkorektiškas humoras, aš to niekada neslėpiau. Nėra ten jokio neapykantos kurstymo, nebent kolegos kažkiek pasityčiojo, bet kur čia neapykantos kurstymas?" – klausė jis.

Seka pražūtinga ideologija

Paklaustas, kur šiose nuotraukose yra humoras, vaikinas negalėjo įvardyti. Jis tik pasiūlė paskaityti kitus nepolitkorektiškus puslapius. Vis dėlto M.Sidaravičius yra viešas asmuo ir jis reprezentuoja nacionalistinio jaunimo pažiūras.

"Taip, aš viešas asmuo, aš reprezentuoju ir dabar turiu slėptis, kas ką pagalvos apie mane? Tikrai neplanuoju dėl to kažkaip teisintis ar gailėtis", – sakė M.Sidaravičius ir prisipažino, kad nepolitkorektiškas humoras yra jo asmeninis hobis.

Tačiau tai ne vienintelis LTJS pirmininko pažiūras rodantis atvejis. Pernai M.Sidaravičius dalyvavo dešiniųjų konferencijoje Londone, kur skaitydamas pranešimą apie Lietuvą jis sakė, kad "beveik visos mažumos Lietuvoje yra baltos", kad "tauta turi teisę pasirinkti valdžią, ar tai būtų demokratija, ar fašizmas", vartojo nacių kalbose vartotą "Übermensch" (antžmogio) sąvoką, sugalvotą Friedricho Nietzsche's.

Nemato pažeidimo

Atrodo, teisėsaugai taip pat nerūpi tokių asmenų, kaip M.Sidaravičius, vieša pozicija. Kai buvo kalbama apie sovietinės simbolikos naudojimą ir propagandą, uoliai darbavosi įvairios tarnybos. Šįkart viešojoje erdvėje demonstruojamos svastikos ir žydų vaizdavimas neigiamu kontekstu Kauno policijai pasirodė juokinga.

 

"Kauno dienos" prašymu nusikaltimų elektroninėje erdvėje tyrimą atlikęs Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos 1-ojo skyriaus vyriausiasis tyrėjas Danas Tamkevičius konstatavo, kad nesantaikos kurstymo čia negalima įžvelgti, o internetas esą nėra vieša erdvė.

"Iš pridėtų nuotraukų matyti, kad jos sumontuotos juokui, t. y. pats autorius savo atvaizdą įdėjęs į istorines (viešai internete esančias) nuotraukas, o prie nuotraukų nepateikia jokių komentarų. Iš nuotraukų lengvai atpažįstamas, atvaizdai nenukreipti į konkrečius asmenis ar asmenų grupę, todėl iš šių nuotraukų negali būti įžvelgiamas koks nors nesantaikos kurstymas prieš asmenis religiniu, rasiniu ar kitu pagrindu. LR Administracinių teisės pažeidimų kodekse numatytas nacistinių simbolių platinimas ar demonstravimas renginyje ar viešoje vietoje (LR ATPK 188-18 str.), tačiau norint atsakyti, ar yra šio pažeidimo sudėtis, reikia patikrinti visas aplinkybes", – teigė tyrėjas.


Komentaras

Jūratė Guzevičiūtė, Žmogaus teisių stebėjimo instituto Teisės programų vadovė

Mūsų manymu, ši situacija dar kartą iliustruoja, kad Lietuvos teisėsaugos institucijos nesupranta neapykantos nusikaltimų ir nesugeba tinkamai ir sėkmingai su jais kovoti. Dar 2013 m. pabaigoje atlikę tyrimą apie neapykantos nusikaltimų aukų teisių apsaugą Lietuvoje, konstatavome, jog teisėsaugos institucijos nėra pasirengusios tinkamai kovoti su neapykantos nusikaltimais Lietuvoje, o tokių nusikaltimų aukos ne visuomet sulaukia reikiamos pagalbos.

Remiantis oficialia statistika, Lietuvoje fiksuojama santykinai mažai neapykantos nusikaltimų, tačiau realybė visai kita. Aukos vengia pranešti apie patirtą skriaudą teisėsaugai, nesitikėdamos – neretai pagrįstai – sulaukti reikiamos pagalbos. Maža to, toli gražu ne visi neapykantos nusikaltimai fiksuojami kaip neapykanta motyvuotos nusikalstamos veikos. Jūsų atsiųstas atvejis – puikus pavyzdys.

Kaip pažymėjome 2013 m. tyrime, tiek prokurorai, tiek policijos pareigūnai pripažįsta, kad neapykantos nusikaltimai yra pavojingos visuomenei veikos, tačiau rimčiau vertinami tik smurtiniai neapykanta motyvuoti nusikaltimai. Neapykantą ar diskriminaciją kurstanti kalba, pavyzdžiui, interneto komentarų rašymas, vertinamas atlaidžiai. Tai rodo, jog pareigūnams vis dar trūksta žinių apie neapykantos nusikaltimų pobūdį ir motyvus.

Lietuvos įstatymai draudžia viešą nacistinės Vokietijos simbolių (svastikos) demonstravimą (administracinė atsakomybė), taip pat viešą pritarimą nacistinės Vokietijos vykdytai agresijai, viešą tyčiojimąsi ar žmonių grupės niekinimą dėl jų rasės, tautybės, kalbos, kilmės ir kitų pagrindų (baudžiamoji atsakomybe). Interneto erdvė, be abejo, yra laikoma vieša erdve, tad šiuo atveju bent jau administracinei atsakomybei taikyti, atrodo, yra visos sąlygos. Maža to, jūsų atsiųstos nuotraukos leidžia įtarti viešai demonstruojamas antisemitines nuostatas. Ypatingai iškalbinga atrodo trečioji nuotrauka, kurioje šalia nacistinių simbolių (ir jų visiems žinomos žinutės), vaizduojami ir bėgantys žydai. Tokia žinutė gali būti vertinama ir kaip kurstymas/pritarimas/raginimas susidoroti su žydų kilmės asmenimis, o tai neabejotinai yra laikoma neapykantos nusikaltimu ir užtraukia baudžiamąją atsakomybę.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų