Susipažinkite: įspūdingai sportiški ir gabūs piemenys Pereiti į pagrindinį turinį

Susipažinkite: įspūdingai sportiški ir gabūs piemenys

2017-03-18 19:00

Auginate šunį ir nežinote, kas yra agility? Tai šuns vikrumą ir ryšį su šeimininku ugdanti bei abu fiziškai stiprinanti šunų sporto šaka, kuri itin tinka borderkoliams.

Kai griaustinis gėdijasi

"Grom, stydno. Grom, stydno," – ramiu, bet įsakmiu balsu vienam iš savo borderkolių kelis kartus pakartojo Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Operatyvaus valdymo skyriaus vyriausiasis postinis Redas Masiulis.

Šuo nedelsdamas priėjo prie minkštasuolio ir, uždėjęs ant atkaltės priekines letenas, nulenkė tarp jų galvą. Ką reiškia tie du žodžiai ir ta nuolanki šuns poza? "Grom – tai rusiškas šuns vardas, kuris lietuviškai reiškia "griaustinis", o "stydno" – irgi rusų kalbos žodis, kuris lietuviškai reiškia "gėda". Matot, mano šunys – poliglotai. Jie supranta komandas lietuvių, rusų ir anglų kalbomis", – nuoširdžiai šypsodamasis atsakė pašnekovas ir paprašė atsiprašinėjusiojo bei dar vieno borderkolio ramiai gulėti. Abu šunys sugulė greta vienas kito kambaryje ant kilimo, nenuleisdami akių nuo šeimininko.

Išmoksta neįtikimų dalykų

"Borderkoliai laukia bet kokios komandos – jiems be fizinio aktyvumo ne mažiau svarbu ir intelektualios užduotys, kurias vadinu emocine smegenų iškrova. Borderkoliai – viena iš nedaugelio veislių, kurios atstovams būdingas labai stipriai išreikštas ganymo instinktas. Žinant šio instinkto ypatumus, borderkolį galima išmokyti neįtikimų dalykų. Neatsitiktinai šie šunys pasaulyje pagal intelektą pirmauja tarp kitų veislių atstovų. Štai pažiūrėkite, kaip jie noriai atliks pačias paprasčiausias komandas, gulsis, versis per šoną, vaikščios tarp mano kojų, kai lėtai žingsniuosiu", – kalbėjo Redas,kambaryje demonstruodamas tik menką dalį to, ką moka jo abu keturkojai augintiniai.

Neatsitiktinai šie šunys pasaulyje pagal intelektą pirmauja tarp kitų veislių atstovų.

Kas yra agility?

Vazgaikiemyje, "Harmony park" žirgų manieže, kur R.Masiulis žiemą treniruoja savo ir kitų agility sporto gerbėjų šunis su jų šeimininkais, keturkojai gali pademonstruoti daugybę savo gebėjimų. Mat darbiniai borderkoliai nepaprastai imlūs dresūrai, naujas komandas išmoksta labai greitai. Didelis jų noras atlikti tai, ką išmokę, yra pasiekiamas naudojant treniruotėse teigiamą motyvaciją, t.y. yra žaislą, maistą. Tiesą sakant, darbiniams borderkoliams niekada netrūksta motyvacijos atlikti užduotį, įvykdyti komandą, kažką dirbti.

Na, o kas yra agility? "Agility – tai šunų vikrumo sporto rūšis, kurios varžybose šuo, klausydamas šeimininko – vedlio, turi kuo greičiau ir kuo mažiau klysdamas įveikti ilgą kliūčių ruožą: bėgti buomu, lenta-sūpynėmis, peršokti į tam tikrą aukštį pakeltą kartelę, užbėgti gan stačia sienele, pralįsti lanksčiu, tvirtu tuneliu, šuolio metu pranerti per ore kabantį minkštą ratą ir pan.", – aiškino R.Masiulis.

Panašu į žirgų konkūrą

Ši šunų vikrumą ugdanti sporto šaka sukurta pagal analogišką žirgų sporto rūšį – konkūrą. Pirmą kartą agility varžybos buvo surengtos 1979 m. kaip pramoga žiūrovams Anglijos "Crufts" šunų parodoje ir pradėjo greitai populiarėti visame pasaulyje, kur šiuo metu beveik visose šalyse veikia agility klubai.

Vienu iš agility pradininkų Lietuvoje reikėtų laikyti R.Masiulį. Šis sportiškos išvaizdos vyriškis prieš 23 metus įsigijo vokiečių aviganį kaip namų sargą, tačiau vos po metų šis šuo tapo vienu žinomiausių Lietuvos agility keturkojų sportininkų, o jo šeimininkui treniruotės su savo augintiniu – azartišku hobiu, kurio neatsisako iki šiol.

Agility – tai azartiškas žaidimas

"Tarp sportuojančio šuns ir jo šeimininko smarkiai pagerėja savitarpio ryšys, abipusis pasitikėjimas, supratimas. Agility treniruotės ir varžybos – tai labai aktyvus, tiesiog azartiškas žaidimas su šunimi, kuris, įveikdamas kliūtis, lavina savo šuolio techniką, kūno lankstumą, koordinaciją, dėmesio koncentraciją, o šuns šeimininkas pagerina savo fizinę formą.

Parinktas teisingas treniravimo metodas teiks džiaugsmo ir šuniui, ir jo šeimininkui. Tai priklauso nuo trenerio profesionalumo, jo gebėjimo kiekvienam parengti individualią treniruočių strategiją", – įsitikinęs dvi dešimtis metų paskyręs agility sporto šakai R.Masiulis.

Gromas ir Turbo – užsieniečiai

"Po darbo policijoje aš esu ne tik sportuojantis su šunimis žmogus, bet ir Lietuvos kinologų mėgėjų sąjungos agility sekcijos "Winner's drive" treneris bei agility varžybų teisėjas.

Mano borderkolis Turbo atkeliavo pas mane net iš Kanados, o antrąjį borderkolį Gromą įsigijau Austrijoje, viename geriausių Europoje darbinių borderkolių veislynų. Tai specifiniai borderkoliai. Jie skiriasi nuo parodinių borderkolių išvaizda ir didžiuliu noru dirbti. Nors už teisingai atliktą užduotį šuniuką būtina paskatinti, pavyzdžiui, skaniu kąsneliu, žaislu, bet darbiniam borderkoliui geriausias paskatinimas – nauja užduotis", – tvirtino R.Masiulis.

Turbo pamokos šeimininkui

Pasak pašnekovo, jo keturkojai augintiniai išmokė jį kantrybės, jautrumo. "Ypač dėl to kaltas dvylikametis Turbo, vienuolika metų sergantis įgimta epilepsija. Nors man daugelis sakė, kad neverta auginti tokio epileptiko, bet po galybės tyrimų, konsultacijų buvo teisingai parinkti vaistai, jų kasdienės dozės, ir priepuoliai tapo retesni, kontroliuojami. Beje, Turbo sėkmingai pasirodydavo agility varžybose, ne kartą buvo tapęs varžybų nugalėtoju.

Dabar Turbo savo karjerą tęsia agility veteranų kategorijoje ir kolkas yra nenugalimas. Na, o jauno Gromo karjera agility varžybose dar tik prasideda, bet ir su juo jau esame pasiekę šaunių pergalių. Šiemet su Gromu planuojame dalyvauti atrankinių varžybų maratone ir, jei pasiseks, galbūt rudenį atstovausime Lietuvai Pasaulio agility čempionate Čekijoje", – kalbėjo Redas.

Kaip elgtis su šunimi?

Pasirengimas pasaulio agility čempionatui – tai ne tik po tris valandas trunkančios kelios treniruotės per savaitę, bet ir kasdienis darbas su borderkoliais: rytiniai, maždaug valandos trukmės pasivaikščiojimai, kuriuos lydi įvairūs žaidimai, užduotys, o vasarą – dar ir plaukimas su šiais labai sportiškais šunimis.

"Nors borderkoliai yra labai judrūs, sportiški, tačiau namuose jie gali būti ramūs. Tai priklauso nuo šuns šeimininko, kuris turi tapti jiems autoritetu, t.y. gaujos vadu. Bus blogai, jei šuniui nuolaidžiausite, būsite nereiklūs – jis pajus jūsų silpnumą ir darys ką nori, – perspėjo Redas. – Tačiau negalima reikalauti šuns klusnumo vien keliant balsą arba dar blogiau – jį mušant. Pirmiausia reikia pačiam mokytis šuns kalbos, suprasti jo elgesio motyvus, tinkamai parinkti auklėjimo skanėstu ir botagėliu politiką. Beje, botagėlis – tai ne mušimas. Tai šuns ignoravimas, kai jis nusikalsta – keturkojui augintiniui tai didesnė bausmė nei botagėlis", – tvirtino dresuotojas.

Gali tapti ir akrobatu

Pasak Redo, borderkoliai – tai tokia veislė, iš kurios gali nulipdyti fantastišką keturkojį draugą. Tik reikia fantazijos, motyvacijos ir suvokimo, kaip tai pasiekti. Mat kiekvienam šuniukui reikia parinkti individualią dresuotės metodiką. Tada galima išmokyti ne tik agility elementų, bet ir įvairių triukų.

"Man teko matyti ištemptu virš žemės lynu einančius, ant jo sėdinčius, 800 žodžių reikšmes atskiriančius borderkolius, bet aš neužsiimu triukų mokymu specialiai, nors Gromas ne vieną jų moką. Triukai Gromo gyvenime – tik papildomas mano ir jo užsiėmimas. Be jau minėto "prisipažinimo kaltu" ir kitų triukų, Gromas gali, pavyzdžiui, atsidaryti bet kurį mano rašomojo stalo stalčių, ieškodamas to daikto, kurį paprašau atnešti – kamuoliuko, lėkštės ar minkšto žaisliuko. Manau, kad Lietuvoje netrukus – tai tik laiko klausimas – prasidės šunų rodomų triukų varžybos", – įsitikinęs Redas.

Trenerio nuomone, agility treniruotes gali lankyti ne tik borderkoliai, bet ir kitų veislių šunys, jų mišrūnai. Visi šunys gali mokytis. Svarbu, kad jų šeimininkai mokytųsi kartu, kaip elgtis su savo keturkoju augintiniu, kaip jį mokyti. Bet metodiką gali parinkti tik treneris, įvertinęs šuns galimybes pagal jo amžių, veislę, būdą, temperamentą, santykį su šeimininku, kitas savybes.

Šunų pasaulio darboholikai

Borderkoliai – puikūs avių piemenys Anglijoje, Airijoje, Australijoje, Naujojoje Zelandijoje ir kitose šalyse, kur stipriai išvystyta avininkystė. Deja, Lietuvos avių augintojai dar nepatikliai vertina šiuos keturkojus, nors vienas borderkolis vienu metu gali be problemų ganyti 1 tūkst. ir daugiau avių bandą, dalį jos atskirti, suvaryti į aptvarą. Žinoma, prieš tapdamas tokiu nuostabiu piemeniu, borderkolis turi išmokti vykdyti ūkininkui reikalingas komandas.

"Darbinis borderkolis niekada netingi, dirba visur ir bet kokiomis darbo sąlygomis – tai tikrasis šunų pasaulio darboholikas, o tingus borderkolis – tiesiog retenybė. Tad prieš įsigydami borderkolį, gerai pasverkite savo galimybes su juo sportuoti, įvertinkite savo gyvenimo būdą", – dar kartą priminė R.Masiulis.

Greitis, vikrumas, darbštumas, noras mokytis, klusnumas – šios borderkolių savybės itin vertinamos agility varžybose. Štai Pasaulio agility čempionatuose apie 90 proc. dalyvių – borderkoliai. Jie dominuoja ne tik maksi, bet po truputį spraudžiasi ir į midi šunų grupę, kur varžosi terjerai bei šelčiai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų