- Diana Krapavickaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Nuo senų laikų šeštadienis likęs turgaus diena, kai nereikia skubėti į darbą, o rytą galima skirti apsipirkimui turgeliuose.
Žaliakalnio turgus arba Zanavykų turgus, vadinamas pagal šalia esančią gatvę, yra vienas seniausių Kauno turgų.
Šeštadienis Žaliakalnio turgavietėje kitoks nei darbo dienomis, tiesa, pirmadienis – ne turgaus diena. Šeštadienis – gausesnis pirkėjais, kai kur net eilutės nutįsusios.
Vis dėlto ilgamečiai turgaus prekeiviai nostalgiškai prisimena senus laikus, kai gausiai parduodamomis daržovėmis, vaisiais, žolelėmis nuklotus prekystalius apspisdavo būriai pirkėjų.
Šiandien situacija labiau panaši į turgaus tuštėjimo metą – jaunimas, anot prekybininkų, beveik nesinaudoja turgumi, mieliau renkasi prekybos centrus, akcijas ir jiems labiau priimtiną jų darbo laiką. Turgus veikia iki 15 val.
Tačiau Žaliakalnio turgus prasideda ne nuo vartų. Tik praėjus Zanavykų ir Kapsų gatvės sankryžą nusidriekia grindinio prekyba mielu pavadinimu blusturgis.
Net jei iš pirmo žvilgsnio tai gali pasirodyti lyg šiukšlynėlis, tačiau naudingų ar reikalingų smulkmenų rasti galima. „Net neremontuoju nieko. Perka dėl metalo, dėl to, kad seni, dėl to, kad įdomūs”, – šypsojosi pardavėjas Antanas, iš po kepurės krentančiomis žilomis garbanomis.
Justinos Lasauskaitės nuotr.
Seni atsuktuvai, replės, lituokliai, kažkokie sunkiai suprantami seni elektriniai prietaisai, anot pardavėjo, turi paklausą ir šiandien. Kainos nesurašytos. Antanas sakė, kad svyruoja nuo euro iki dešimties, bet visada leidžia nusiderėti – svarbu perka.
Čia pat kitas pardavėjas su senienomis – lagaminai, lempos, peleninės, toliau, dėvėti drabužiai, batai, knygos, indai ir tokia blusturgio alėja nukeliauji iki pagrindinio turgaus.
Praėjus kojinėmis, sportiniais kostiumais, marškinėliais, apatiniais drabužiais nuklotus prekystalius patenki į zoną, kurioje karaliauja bulvės, obuoliai, raugintų daržovių stiklainiai ir kibirėliai bei kita žemės ūkio produkcija ar pievų ir miškų gėrybės – įvairios gydomosios žolelės, džiovinti grybai.
Tačiau prekystaliai nelūžta nuo gausybės pasiūlos. Prekybininkai nurodo priežastis – mažai pirkėjų, šalta, bet neslepia, kad turgaus lankytojų gausos tikisi prieš šventes.
Dažniausiai fotografuotis nesutinkantys turgaus prekeiviai prasitaria turintys ir kitus darbus, todėl nenorintys viešintis, kad savaitgaliais uždarbiauja pardavinėdami ūkininkų jiems patikėtas gėrybes.
Tačiau yra ir tikrų ūkininkų, kurie patys augina, patys gamina, patys parduoda. Lašinių paltį nuo svarstyklių pasiėmęs pirkėjas šypsojosi: „Ne dėl kainos šeštadieniais ateinu. Pas jį visada labai geri lašiniai“.
Justinos Lasauskaitės nuotr.
Pardavėjas pritariamai linksėjo galvą – sesuo augina gyvulius, patys skerdžia, patys išrūko. Į turgų mažai ką belieka atvežti, daug ką tiesiog iš namų parduoda.
„Paragaukite“, – gabaliuką atpjauna Albertas. Į pastebėjimą, kad gal kiek druskos mažoka jis atsako: „Lašinius gali sūdyti kiek nori, jie pasiims tiek, kiek jiems reikės“.
Kilogramo lašinių kaina ir pas Albertą, ir pas kitus pardavėjus svyruoja tarp 7-8 eurų. 15 kg bulvių galima nusipirkti už šešis eurus, kilogramas morkų – 80 centų, burokėliai – 40 centų, svogūnai – euras, topinambai – taip pat euras, lyg parodoje pūpsantys įvairių rūšių lietuviški obuoliai kainuoja po eurą už kilogramą.
Jei patingėjote šią vasarą pasiruošti uogienių ar kitokių konservuotų, ar marinuotų daržovių – turgus bus išsigelbėjimas. Vyšnių, braškių, aviečių uogienės pusė litro stiklainiuose atsieitų po 4-5 eurus. Stiklainiukas šilbaravykių – septyni eurai, tiek pat ir jau pagaminta mišrainė su grybais.
„Aš nesu nuolatinė pardavėja, – šypsojosi Birutė. – Esu pensijoje, turiu daržą, sodą, tai renku, gaminu ir kažkiek parduodu, prisiduriu prie pensijos. Nemanau, kad kainos labai skiriasi nuo kainų parduotuvėje, tačiau turguje tiek labai nepabrango kaip kitur. Žmonės vis dar sako, kad turguje šiek tiek pigiau”.
Tačiau ne tiek dėl truputį mažesnių kainų, o labiau dėl lietuviškos kokybės pirkėjai tikina einantys apsipirkti į turgų.
Justinos Lasauskaitės nuotr.
„Na, tarkime, dešimt kiaušinių turguje kainuoja 2,50 euro. Tai panašiai tiek kiek kainuoja geresni kiaušiniai ir parduotuvėje, bet nepalyginsi turguje pirkto kiaušinio ir parduotuvinio. Turguje žymiai geresnis“, – kokybę išskyrė Vytautas.
Akys neišvengiamai užkliūva už Edvardo prekystalio – daugybė kibirėlių su raugintomis daržovėmis ir vaisiais. Į kilogramo tarpos kibirėlį pardavėjas deda porą šparagų, porą agurkų, tiek pat morkų, patisonų, žiedinių kopūstų, brokolių – trys eurai.
Pirkėjas sakė, kad skanėstų užteks kokioms trims dienoms, na, gal jei apetito nebus ištemps iki kito šeštadienio, o tada ir vėl pas Edvardą.
Justinos Lasauskaitės nuotr.
„Patys auginame, patys rauginame, patys parduodame, – sakė Edvardas. – Turiu klientų, kurie specialiai ateina, tačiau tokių nedaug. Štai atėjo mano klientė“, – mosteli ranka į įspūdingo dydžio šunį. Ūkininkas ima maišelį ir be papildomo prašymo deda raugintus ridikėlius – jau žino, kad ridikėliai šio kliento mėgstamas užkandis.
Kodėl apsipirkimas turguje kai kuriems tarsi įaugęs į kraują? Jau minėjome, kad čia parduodamų daržovių, vaisių, mėsos ar mėsos gaminių kainos mažai kuo skiriasi nuo kainų prekybos centruose. Tačiau šalia tikėjimo, kad turguje perki kokybiškesnius produktus prisideda daug ką lemiantis veiksnys – žiūri į akis tam, kuris pagamino tavo perkamą produktą, ilgainiui imi sveikintis, o galiausiai ateini kaip pas draugą.
Justinos Lasauskaitės nuotr.
Šiuo metu Kaune veikia apie dešimt turgaviečių, kuriose vyksta prekyba. Tai „Žaliakalnio turgavietė“ su pieno ir mėsos hale, „Dainavos prekyvietė“ tarp Kovo 11-osios ir Sartų gatvių, „Urmo miestelio turgus“, „Aleksoto turgus“, „Šilainių turgus“. 1993 m. prie Taikos prospekto pradėjo veikti „Automobilių (Mašinų) turgus“, Panemunėje, aikštėje prie Vaidoto gatvės, senasis „Panemunės turgus“, šeštadieniais Jonavos gatvėje veikia „Ūkininkų turgelis“. Nuo 2007 metų uždarose patalpose veikia „Naujasis Vilijampolės turgus“. Dauguma jų įrengti uždarose patalpose.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vasario 16-oji Kaune: dėmesys valstybės kūrėjams, patriotiški renginiai, tradiciniai apdovanojimai
Lietuvos valstybės atkūrimo dieną Kaunas švęs skambiai, ryškiai ir aktyviai. Suplanuotas gausus sąrašas renginių, kurie startuos jau šią savaitę: filmo peržiūra, koncertai, minėjimai, nemokamos muziejų ekspozicijos. Pagr...
-
Kauno rajono gyventojams – nauji konteineriai3
Nuo šių metų rūšiuoti atliekas Kauno rajono gyventojams taps lengviau – individualių namų valdų savininkams bus išdalyti nauji konteineriai stiklo atliekoms rūšiuoti. Iki šiol žmonės plastiką, popierių ir sti...
-
Kauno rajone – ryškūs 1863–1864 m. sukilimo pėdsakai4
160 metų skiria nūdieną ir 1863–1864 m. sukilimą. Pirmieji mūšiai vasarį prasidėjo būtent Kauno apskrityje, čia mobilizuotos didžiausios sukilėlių pajėgos. Nors sukilimas buvo brutaliai nuslopintas, jo metu keltos patriotinės idėjos...
-
Pakaunėje mažėja nusikalstamumas3
Saugiausiomis 2022 m. pripažintos Kulautuvos, Zapyškio, Ringaudų seniūnijos. Ši žinia paskelbta sausio 27 d. vykusiame Kauno rajono policijos ataskaitiniame susirinkime. Nugalėtojoms skirtos dovanos ir 300 eurų vertės prizai. ...
-
Vasario 16-osios renginiai Kauno rajone7
Vasario 16-oji – ypatinga diena Lietuvai. Prieš 105 metus buvo atkurta mūsų valstybė, todėl Kauno rajono savivaldybė kviečia šią dieną švęsti visiems kartu ir skelbia Lietuvos Valstybės atkūrimo dienos renginius, vyksian...
-
Sodininkai džiaugiasi ne tik Kauno rajono savivaldybės parama
Prieš dvejus metus pakaunėje startavo nauja Specialioji sodininkų bendrijų rėmimo programa. Kauno rajone yra beveik 200 sodininkų bendrijų ir aktyviausios jau džiaugiasi rezultatais. Be finansinės paramos, įvardijama ir daugiau naudos. Tai ir s...
-
Kauno rajono savivaldybė kviečia teikti prašymus daugiabučių kiemų tvarkymui
Kauno rajono savivaldybės taryba 2023 m. sausio 26 d. sprendimu Nr. TS-48 patvirtino Finansavimo skyrimo Kauno rajono daugiabučių gyvenamųjų namų kiemų tvarkymui tvarkos aprašą. ...
-
Kauno rajone vienu užmoju – trys mokyklos ir baseinas2
Kauno rajono savivaldybė 2020 m. ryžosi įgyvendinti pirmąjį Lietuvoje švietimo srities viešosios ir privačios partnerystės projektą: statyti naują mokyklą su vaikų darželiu Mastaičiuose, rekonstruoti ir modernizuoti Zapyškio p...
-
D. Nausėdienė karininkų šeimų moterų sąjungai dėkojo už paramą Ukrainos kariams53
Pirmoji šalies ponia Diana Nausėdienė sekmadienį Kaune vykusiame Lietuvos didžiosios kunigaikštienės Birutės karininkų šeimų moterų sąjungos renginyje organizacijai dėkojo už paramą sužeistiems Ukrainos kariams. ...
-
Kačerginės gyventojai sunerimę dėl planų kirsti miškus21
Į Kauno rajono savivaldybę kreipėsi Kačerginės seniūnijos gyventojai, kurie išreiškė nuogąstavimus dėl kurortinės teritorijos statusą turinčiame miestelyje vykstančių procesų. Kauno rajono savivaldybės meras Valerijus Makūna...