Kauno ir Vilniaus restoranai, siekdami nuslėpti dalį pajamų, galimai nuslėpė daugiau kaip 2,5 mln. litų pajamų.
Viešojo maitinimo įstaigos savo klientams dažnai išduodavo sąskaitas, kurios, kaip ir galutiniai apmokėjimą patvirtinantys kvitai, neišsaugomi fiskalinio kasos aparato atmintyje. Mokesčių inspekcijos duomenimis, tokiu būdu šiose įmonėse galėjo būti nuslėpta per 2 mln. 600 tūkst. tūkst. litų neapskaitytų pajamų.
Atlikus operatyvų patikrinimą Kaune, vienai bendrovei priklausančiuose dviejuose restoranuose, nustatyta, kad kontrolinėse juostose užsakymų sumos buvo kaupiamos specialiuose skaitikliuose ir spausdinamos kontrolinėje juostoje nedidinant pardavimų sumos.
Viename iš patikrintų restoranų, nuo 2008 m., pagal klientams pateiktas sąskaitas, neišduota elektroninio kasos aparato (EKA) kvitų daugiau nei 510 tūkst. litų sumai ir galimai nesumokėta per 100 tūkst. pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM). Patikrinus kito restorano išduotus EKA kvitus už 2010 ir dalį 2011 metų, nustatyta nuslėptų pajamų suma už daugiau nei 11 tūkst. litų.
Įmonės vadovas teigė, jog restoranuose neatitikimai galėjo susidaryti dėl to, kad nefiskalinė sąskaita spausdinama vienai sumai, o fiskalinis kvitas išskaidomas į kelias dalis, arba sąskaitai yra pritaikomos nuolaidos, todėl kvitas atspausdinamas kitai sumai, taip pat tuo atveju, kai kelios sąskaitos yra sujungiamos į vieną fiskalinį kvitą ir pan. Dėl šios priežasties nutarta iš naujo patikrinti kompiuterinėse programose užfiksuotus duomenis. Pakartotinai patikrinus šio restorano kontrolines juostas, paaiškėjo, kad iš 190 sąskaitų nebuvo išduoti 167 kvitai. Antrame restorane – 106 sąskaitoms nerasti 49 jas pagrindžiantys kvitai.
„Patikrinimo metu taip pat užfiksuota nemažai neatitikimų darbo laiko apskaitos žiniaraštyje: darbuotojai dirbo ilgiau nei nurodyta, arba dirbo, nors tą dieną neturėjo dirbti. Neteisinga darbo laiko apskaita sudaro prielaidas ne tik darbo užmokesčio mokėjimui „vokeliuose“, bet ir kitiems teisės aktų pažeidimams,“ – sako Kauno AVMI viršininkas Gintautas Muznikas.
Kitos UAB tinklui priklausančių restoranų grupės patikrinimas buvo pradėtas gavus pranešimą pasitikėjimo telefonu apie darbo užmokesčio mokėjimą „vokeliuose.“ Restoranai tikrinti ne tik Kaune, bet ir kituose šalies miestuose: Vilniuje, Panevėžyje, Klaipėdoje. Patikrinus iš Vilniaus AVMI atsiųstas vieno restorano dviejų EKA kontrolines juostas, nustatyta, kad yra pateikti tik vieno kasos aparato duomenys už 2010 metus. Juos išanalizavus užfiksuotas daugiau nei 400 tūkst. litų neatitikimas tarp fiskalinių ir nefiskalinių kvitų. Šie pinigai galėjo būti neapskaityti bendrovės buhalterinėje apskaitoje.
Kaune mokesčių inspekcijos specialistai atliko operatyvius patikrinimus keturiuose šiai bendrovei priklausančiuose restoranuose. Mokesčių inspekcijai pareikalavus pateikti EKA kontrolines juostas už dviejų metų laikotarpį, tik iš dviejų restoranų jos buvo pristatytos kokybiškos. Iš kitų dviejų – duomenų analizei netiko, nes buvo sulietos, sulipusios ar apskritai sutrupėjusios.
Tikrindami šios bendrovės restoranų veiklą mokesčių inspekcijos darbuotojai nustatė ir kitų pažeidimų: kai kur EKA buvo naudojami su pažeistomis plombomis, kasose nustatyta pinigų perteklius, taikomos didelės nuolaidos, kurios kartais siekia per 60 proc. mokėtinų sumų.
„Kai taikomos itin didelės nuolaidos, tikėtina, jog klientui sąskaita pateikiama nepritaikius nuolaidos, o fiskalinėje elektroninėje juostoje išspausdinama suma jau su nuolaida. Pvz., peržiūrint kasos aparatų duomenis nustatyta, kad nefiskaliniame kvite užfiksuota mokėtina 32,84 Lt suma, o fiskaliniame – mokėtina pritaikius nuolaidą – 2,81 Lt. Šiuo atveju skirtumas tarp sąskaitų laikomas neapskaitytomis pajamomis,“ – aiškina G.Muznikas.
Tikrinant dar vieną, bet jau minėtoms dviems bendrovėms nepriklausantį Kauno restoraną, išanalizuotų suminių pardavimų duomenys palyginti su PVM deklaracijų ataskaitomis, sutikrintas pinigų judėjimas tarp banko sąskaitos, avansų apyskaitų ir nustatyta, kad 2010– 2011 m. (sausio–balandžio mėn.) dėl kontrolinėse juostose nefiksuotų sumų buvo neapskaityta 86 tūkst. litų.
Po atliktų patikrinimų dalis restoranų deklaravo pajamas ir patikslino PVM deklaracijas, o kai kurie perduoti tolimesniems kontrolės veiksmams.
Analogiški pažeidimai daromi ir Vilniaus AVMI tikrintose įmonėse. Pasinaudojus funkcinėmis kasos aparatų ar jų darbo programų savybėmis, bandyta slėpti pajamas. Per penkis šių metų mėnesius vilniečiai nustatė per 1, 4 mln. litų neapskaitytų pajamų. Be šių pažeidimų, viešojo maitinimo įmonėse „nepopuliaru“ išduoti kasos aparato kvitus, dažni kasos aparatų naudojimo ir eksploatavimo taisyklių pažeidimai ir pan. Vienoje iš Vilniaus įmonių nustatytas ir 1 nelegalaus darbo atvejis. Dėl to įmonėms surašyti 37 administracinių teisės pažeidimų protokolai.
Naujausi komentarai