Praūžę rinkimai – Lietuvos karikatūristų akimis

Antradienio pavakarę Kaune atidaryta jau 51-oji Lietuvos karikatūrų paroda „Rinkis čia“.  Panašu, kad šie metai, nors jie dar tik įpusėjo, karikatūristams jie bus patys derlingiausi.

Politika – visuomet buvo pagrindinė tema karikatūrose, o šiemet per tris mėnesius įvyko net treji rinkimai: šalies prezidento, Europos Parlamento ir savivaldybių tarybų.

„Kiekviena valdžia turi garantuotą opoziciją – karikatūristus. Jie visuomet yra opozicijoje, nesvarbu, valdžioje – dešinė ar kairė“, – sakė vienas parodos rengėjų karikatūristas Edmundas Unguraitis. Jo darbai, eksponuojami parodoje, pelnė parodos atidarymo svečių simpatijų prizą, tačiau "Linksmojo ragučio" statutėlė, kurią sukūrė E. Unguraitis, jis perleido antrosios vietos laimėtojui Jonui Lenkučiui.

Šių ir kitų daugybės autorių net apie šimtas darbų būtent rinkimų tema nuo antradienio eksponuojama Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyriuje L. Zamenhofo g.

„Rinkimai į valstybės tarnybas ir įvairius atsakingus postus mūsų šalyje yra reikšmingas įvykis, o išrinktiesiems – svarbus bei atsakingas darbas, reikalaujantis žinių ir patirties. Padarytos klaidos brangiai kainuoja, todėl yra manančių, kad politikoje juokauti negalima. Laužant šį stereotipą, karikatūristai nusprendė į tai pažiūrėti su humoru ir satyra. Taip ir kilo mintis surengti karikatūrų parodą „Rinkis čia“, – sakė parodos rengėjai.

Pristatant parodą akcentuota, kad tenka pripažinti, jog rinkimai dar ir šiandien visuomenėje yra apipinti suokalbiais, sandoriais, gandais ir istorijomis. Būtent šios temos, teigė organizatoriai, ir paskatino linksmai, šmaikščiai ir sarkastiškai atspindėti šių įvykių aktualijas.

E.Unguraitis pasakojo, kad norint nuodugniai susipažinti su visais parodos darbais prireiks apie trijų valandų. Darbai – įvairūs, priverčiantys nusišypsoti, tačiau kartu ir susimąstyti.

Edmundas Unguraitis

Parodai atrinktos keturios E. Unguraičio karikatūros. „Žmogus-populistas, eidamas į rinkimus, daug visko prižada. Vieni tiki, kiti netiki. Populistas klausia savo šuns, ar ir jis galvoja, kad šeimininkas yra populistas“, – pasakoja apie vieną kūrinių kaunietis. Šuo į šį klausimą atsako nusukęs galvą ir nedrįsdamas pažvelgti į akis – nedrįsta meluoti, tačiau tiesos pasakyti irgi negali.

Kitoje E. Unguraičio karikatūroje – trys žmonės, apsisiautę skirtingų spalvų medžiagų skiautėmis. „Tai yra suplėšytos Trispalvės dalys. Kiekvienas žmogus šildosi pasiėmęs dalį vėliavos, ir visi trys jie suka skirtingomis kryptimis. Mano nuomone, pagrindinė Lietuvos politikos bėda – nesame vieningi. Trispalvę reikia ne plėšyti ir dalytis, o ją nešti kartu“, – aiškino kūrėjas.

Įdomiausi jam ir daugiausiai kūrybinio peno suteikė prezidento rinkimai – buvo daugiausiai intrigos. „Laimėjo žmogus, teikiantis daug vilčių. Tačiau kai prasidės realūs darbai, tik tada bus galima pamatyti, ar šuo, besiklausydamas šeimininko, nesutriks ir nenusuks galvos. Ar nebus tas variantas, kad daug prižadėta, o nieko nepadaryta.

Padarytos klaidos brangiai kainuoja, todėl yra manančių, kad politikoje juokauti negalima. Laužant šį stereotipą, karikatūristai nusprendė į tai pažiūrėti su humoru ir satyra.

Jam pačiam niekada nekirbėjo mintis sukti į politiką. Nori likti savo barikadų pusėje.

Karikatūristai, anot E. Unguraičio, pasižymi kantrybe ir pastabumu bei gebėjimu analizuoti, tai, kas vyksta, įvertinti kritiškai. „Žmogus, kuri rašo knygą, jis išdėsto tai, ką nori pasakyti, per 200-300 psl. Gvildena savo idėją, ją perteikia per susigalvotus veikėjus“, – kalbėjo kaunietis. Karikatūristas savo daugiaplanę mintį pasako vienu piešiniu. Tam reikia išmanyti reikalo esmę, susigaudyti plonybėse, o ne būti susipažinus prabėgomis.

Nors visi parodos darbai yra nupiešti šiemet, o politiniai vėjai ir procesai linkę labai keistis, tačiau kaip pastebėjo E. Unguraitis, nemažai karikatūrų savo aktualumo nepraranda ir po kelių dešimtmečių.

„Kai leidau knygą, į kurią pateko ir 20-25 amžiaus karikatūros, pastebėjau, kad ne viena jų yra aktuali ir šiandien, praėjus tiek metų. Pasidžiaugiau, kad jos atlaikė laiko išbandymus“, – sakė tris dešimtmečius karikatūras piešiantis E. Unguraitis, šiemet išleidęs pirmąją kūrybinio bagažo bagažą „Karikatūros“.

Parodoje išvysite šių autorių karikatūrų: Alvydas Ambrasas, Vincas Bareikis, Antanas Bartašiūnas, Vladimiras Beresniovas, Ilja Bereznickas, Rimantas Dovydėnas, Vidmantas Eidukaitis, Andrius Gruzdaitis, Algimantas Inčiūra, Antanas Jankauskas, Gintaras Jocius, Alvydas Jonaitis, Juozas Juozapavičius, Vladas Kudaba, Jonas Lenkutis, Ojaras Mašidlauskas, Saulius Medžionis, Mindaugas Milinavičius, Amalijus Narbutas, Justina Puidokaitė, Algimantas Snarskis, Gintautas Stankevičius, Kazys Kęstutis Šiaulytis, Edmundas Unguraitis, Ramūnas Vaitkus, Jonas Varnas, Rolandas Vičys.

Paroda veiks iki liepos 27-osios.NAUJAUSI KOMENTARAI

4 konjuktūriniai menynykai

4 konjuktūriniai menynykai portretas
Trolių karalienę Ingridą piešti baisoka, tiesa?

Baimė vėl valdo mus?

Baimė vėl valdo mus? portretas
Nei vieno kagebisto karikatūros nedrįso nupiešti

Anonimas

Anonimas portretas
O ko simonytes nenupiese
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių