Pareigūnai sugrįžta į atnaujintą komisariatą: iššūkis išsaugoti paveldą ir suderinti policijos darbą

Kauno apskrities Vyriausiasis policijos komisariatas – vėl pilnas gyvybės. Po rekonstrukcijos į pastatą sugrįžę pareigūnai nuo šiol dirbs moderniuose kabinetuose. Tiesa, paveldosaugininkams pavyko išsaugoti ir autentiškas detales, kurias galės pamatyti visuomenė.

Moderni darbo vieta

Į Vytauto prospekte esantį atnaujintą Kauno VPK pastatą jau sugrįžo pareigūnai. Po renovacijos pastate – daugiau šviesos, darbo ir poilsio vietų. Čia bus gerokai patogiau stebėti Kauno regiono viešąsias erdves.

„Dar 2016-ais metais pradėti projektavimo darbai, o patys rekonstrukcijos darbai prasidėjo 2021-ais metais. Norisi pareigūnams sukurti geresnes darbo sąlygas, tad po kelių metų jau turime modernias erdves, kurios orientuotos į visų žmonių lūkesčius“, – kalbėjo Kauno VPK viršininko pavaduotojas Giedrius Klimavičius.

Komisariato patalpos prieš rekonstrukciją

Dabar pastate įsikūrė įvairūs policijos skyriai. Pirmą kartą visi kriminalinės policijos specializuoti padaliniai dirbs po vienu stogu, o tai leis operatyviau reaguoti į įvykius, tarpusavyje sąveikauti, rengti aptarimus ir pan. Šiame pastate įrengtos 238 darbo vietos.

„Iš tiesų turime ir naujų dalykų. Atnaujintos pasitarimų salės, apklausų kabinetai. Pareigūnai, kurie darbuojasi po 12 val., turi modernius darbo stalus, kurių aukštis reguliuojamas. Modernizuotas operatyvaus valdymo skyrius, kuriame pareigūnai gali stebėti apie 400 vaizdo stebėjimo kamerų iš visos Kauno apskrities. Tai palengvins pajėgų valdymą ir reagavimus į įvykius“, – komentavo G. Klimavičius.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

Seniau sudegusi ir apleista palėpė po rekonstrukcijos prikelta naujam gyvenimui. Čia taip pat įrengti modernūs kabinetai, juose yra ir stoglangiai. Be to, ketvirtame aukšte pareigūnai turės dvi terasas. Iš vienos atsiveria vaizdas į Vytauto prospektą, iš kitos – į Šv. Mykolo Arkangelo (Įgulos) bažnyčią. Rekonstrukcijos metu pratęsta ir viena laiptinė, mat seniau ja patekti buvo galima tik iki trečiojo aukšto, o dabar – iki penktojo. Įrengti modernūs apklausų kambariai. Yra atskira patalpa ir vaikų apklausoms. Čia pasitinka spalvoti žaislai.

Norisi pareigūnams sukurti geresnes darbo sąlygas, tad po kelių metų jau turime modernias erdves, kurios orientuotos į visų žmonių lūkesčius.

Kauno VPK viršininko pavaduotojas tikino, kad su rūsyje esančia senąja areštine bus galima susipažinti ir visuomenei. Tiesa, toks vizitas turės iš anksto būti suderintas su policija. Tačiau tikrai gidai specialių ekskursijų metu galės papasakoti apie čia veikusį KGB kalėjimą, konvojavimo patalpas ar apie kalinių kameroje paliktas žinutes: „Aš nekaltas“.

„Dalis senosios areštinės patalpų bus muziejinės, tikrai jos domina žmones, bus galima susipažinti su pastato istorija, pamatyti autentišką kamerą. Tačiau kita rūsio patalpų dalis bus naudojamos kaip pagalbinės patalpos, kuriose bus ginklinė, daiktinių įrodymų saugykla, persirengimo kambariai“, – pridūrė G. Klimavičius.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

Išskirtinis paveldo objektas

Vytauto prospekte esantį policijos pastatą projektavo žymus tarpukario architektas Vytautas Landsbergis-Žemkalnis. Pastatas pastatytas 1933-ais metais ir iki šiol išlaikė savo pirminę paskirtį.

Rekonstruojant tarpukario pastatą buvo iššūkis ne tik išsaugoti autentiškas detales, bet ir padaryti taip, kad šiuolaikinė policija galėtų patogiai atlikti savo funkcijas.

„Pirmiausia norisi padėkoti restauratoriams, nes jų profesionalumo dėka atstatyti patys svarbiausi šio pastato elementai. Šis pastatas – kultūros paminklas, statytas iš karto policijos ir administracijos funkcijai. Darbų metu restauruotos laiptinės, fasado tinkas. Taip pat restauruota pagrindinė laiptinė iš Vytauto prospekto ir mažoji – iš Laisvės alėjos. Čia labai rūpestingai restauruotas ir vestibiulis, besisukančios durys, laiptų pakopos. Atskirose patalpose pavyko išsaugoti parketą, autentiškas plyteles. Sudėtingiausia buvo suderinti kultūros paveldo vertybes su šių laikų policijos poreikiais“, – kalbėjo architektė Roma Bernadišienė.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

Projekto vadovė tikino, kad jai įdomiausia vieta – rūsys, kuriame pavyko išlaikyti to meto nuotaiką, per ją perteikti ir tai, kas ten vyko. „Ten išsaugotos autentiškos durys, palikta ir kamerą, kurią bus galima apžiūrėti su genocido centro specialistais, muziejininkais“, – pridūrė pašnekovė.

Atradimo džiaugsmas

Sovietmečiu nemažai tarpukario detalių pastate buvo sunaikinta. Štai pagrindinė laiptinė buvo uždengta raudonu marmuru.

„Ant mozaikinio betono buvo uždėtos granitinės plokštės. Tad darbų metu tas plokštes reikėjo nukelti, restauruoti pačias pakopas, tad dabar viskas puikiai sutvarkyta“, – tikino architektė.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

Tačiau buvo ir džiugių akimirkų, kuomet netikėtai nuėmus tinką ar medžio plokštes, atsivėrė paveldiniai elementai. Niekas net neįtarė, kad yra uždengtų autentiškų detalių.

„Gali pasirodyti, kad tie atradimai – smulkmena, bet mums tai yra tokie tarpukario perliukai. Radome vieną kvadratinį, kitą apvalų plafonus. Lubų dekoras sako, kad ten buvo išskirtiniai kabinetai. Taip pat radome stiklo blokelius, kurie buvo uždengti plokštėmis ir niekas net neįtarė, kad ten jie yra. Džiaugiuosi, kad ir policija labai geranoriškai žiūrėjo į tai, kad reikia šiuos elementus išsaugoti“, – komentavo R. Bernadišienė.

Be to, policijos komisariato laiptinę puošia du vitražai, kuriuose pavaizduotas Vytis. Tai pirmieji Nepriklausomybės laikų vitražai, kuriuose pažymėtas šis valstybės simbolis, tad sutvarkius pastatą šie vitražai tik dar labiau papuošė erdves.

Justinos Lasauskaitės nuotr.NAUJAUSI KOMENTARAI

Pastatas gražus

Pastatas gražus portretas
bet visiški kvailiai, kad taip apsigėdijo, leidę korumpuotam milicininkui tą pimpalą priešais pastatyti

samas

samas portretas
Įdomu dar ir tai, kad tarpukariu rūmuose glaudėsi dvi pagal savo darbo pobūdį pakankamai priešiškos valstybės įstaigos – slaptoji policija ir viešoji savivaldybės administracija.

Pr.

Pr. portretas
Blogai, blogai...
VISI KOMENTARAI 30

Galerijos

Daugiau straipsnių