Nykstantys apuokai iš Lietuvos zoologijos sodo bus išleisti į gamtą Pereiti į pagrindinį turinį

Nykstantys apuokai iš Lietuvos zoologijos sodo bus išleisti į gamtą

2025-05-09 17:51
BNS inf.

Į laukinę gamtą Kelmės rajone pastarosiomis savaitėmis išvežti du Lietuvos zoologijos sode užauginti jauni didieji apuokai, kurie vėliau bus paleisti į laisvę, penktadienį praneša Zoologijos sodas.

Nykstantys apuokai iš Lietuvos zoologijos sodo bus išleisti į gamtą
Nykstantys apuokai iš Lietuvos zoologijos sodo bus išleisti į gamtą / Zoologijos sodo nuotr.

Didieji apuokai (lot. Bubo bubo), Zoologijos sodo teigimu, yra rūšis, kuri Lietuvoje balansuoja ties išnykimo riba.

„Kiekvienas toks paleidimas – ne tik simbolinis žingsnis gamtos link, bet ir emocinis įvykis, tarsi žmonių skolos grąžinimas gamtai“, – teigė Apatinės Lietuvos zoologijos sodo teritorijos skyriaus vadovė Rasa Mikuličienė.

Anot pranešimo, paukščių paleidimas į laisvę – kruopštus darbas. Jauniklių paruošimas šiam įvykiui prasideda nuo pirmųjų gyvenimo dienų, vėliau šis procesas apima specialiai pritaikytą šėrimą, nuolatinį fizinės būklės ir elgsenos stebėjimą, taip pat mokymą, kaip atpažinti ir susimedžioti grobį. Tam prireikia specialiai įrengtų aptvarų, natūralios aplinkos, kruopščiai parinkto gyvo grobio ir daug specialistų kantrybės.

Anot R. Mikuličienės, du praėjusių metų jaunikliai į laisvę Kelmės rajone išskris, naudojant vadinamą minkštąjį paleidimo būdą. Minkštasis paleidimo būdas reiškia, kad prieš paleidimą į natūralią aplinką, jaunikliai gamtoje patalpinami į adaptacijos aptvarą.

Pasak Zoologijos sodo, aptvaras įrengiamas taip, kad primintų natūralią gyvenamąją aplinką, jaunikliai susipažintų su supančia aplinka, garsais, galėtų jame pasislėpti. Po kurio laiko adaptaciniame aptvare atveriamas langas, per kurį paukščiai gali išskristi. Atvėrus langą jaunikliai patys pasirinks išskridimo laiką ir turės galimybę grįžti į adaptacinį voljerą, kuriame ras ėdesio, jei pirmomis gyvenimo laisvėje dienomis nepavyktų jo susimedžioti gamtoje.

Kiekvienas toks paleidimas – ne tik simbolinis žingsnis gamtos link, bet ir emocinis įvykis, tarsi žmonių skolos grąžinimas gamtai.

„Dabar yra palankus metas – gamtoje gausu grobio, tad tikimės, kad paleidimas į laisvę bus sėkmingas. Siekiant surinkti kuo daugiau informacijos apie šių retų, į Lietuvos raudonąją knygą įrašytų paukščių, elgesį laisvėje, jiems uždėti GPS siųstuvai. Mūsų ilgamečiai partneriai apuokus stebės, žinos, ar paukščiai sveiki, ar medžioja, kaip juda ir kur apsistoja“, – sakė R. Mikuličienė.

Šių pelėdinių paukščių populiacija, pasak zoologijos sodo, nyksta dėl miškų kirtimų, plėšrūnų ir trikdymo perėjimo metu. Be to, jie retai sėkmingai užaugina jauniklius. Į laisvę paleisti didieji apuokai papildys šių paukščių populiaciją, kurios laukinėje gamtoje, remiantis įvairias šaltiniais, skaičiuojama tik apie kelios dešimtys pavienių perinčių porų.

Drauge su partneriu „Ekosistemų apsaugos centru“ nuo 2011 metų įgyvendindamas didžiųjų apuokų veisimo projektus, Lietuvos zoologijos sodas iš viso išaugino 26 apuokų jauniklius, kurie buvo adaptuoti ir paleisti į laisvę.

Praėjusiais metais šio zoologijos sodo specialistų sukaupta patirtis įvertinta ir aprašyta Europos zoologijos sodų ir akvariumų asociacijos (angl. EAZA) leidinyje „Zooquaria“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
kurgi nenyks

masiškai kertami miškai, nebėra drevių kur jiems įsikurti. Netupės gi lazdyno krūme.
2
0
Visi komentarai (1)

Daugiau naujienų