Neįprastos pamokos: istorijų pasakojimas, arba Kinas galvoje

Istorijas pasakojame vasarą prie laužo, girdime, kaip jos gimsta troleibuse tarp greta susėdusių keleivių, jomis dalijasi po ilgo nesimatymo susitikusios draugės, vaikams savo jaunystės istorijas pasakoja jų seneliai, tačiau ar žinojote, kad istorijų pasakojimas jau tapo profesija?

Neįprastos pamokos

Vasarį Samylų, Vilkijos ir Linksmakalnio gyventojus pasakojimo meno mokė dvi profesionalios pasakotojos, gyvenančios ir dirbančios Škotijoje ir Olandijoje, Daiva Ivanauskaitė ir Milda Varnauskaitė.

"Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022" inicijuotos sakytinio pasakojimo (angl. "storytelling") dirbtuvės trijų seniūnijų bendruomenėms bei Kauno miesto ir rajono kultūros profesionalams sutraukė nemažai tikrų istorijų išsiilgusių žmonių. Vis dėlto užsienyje įvairūs pasakojimo, literatūriniai vakarai (angl. "open mic") specialiuose klubuose, baruose, bibliotekose, kultūros centruose yra kur kas populiaresni.

Pasak D.Ivanauskaitės, klausydamas istorijos, žmogus užmezga ryšį su pasakotoju: "Tam tikra prasme nutiesiamas telepatinis tiltelis. Klausytojai savo vaizduotėje pradeda matyti pasakojamą istoriją. Vokiečiai net turi posakį, kad istorijų pasakojimas yra kinas galvoje (vok. "kopfkino")."

Galimybės – neribotos

Abi pasakotojos pateikia daugybę sakytinio pasakojimo pritaikymo galimybių. Jis naudojamas ir versle, rinkodaroje, kuriant palankų vartotojo požiūrį į prekės ženklą, formuojant organizacijos tapatybę, vykdant vidinę ir išorinę komunikaciją.

Sceninis pasakojimas – tai kelių valandų trukmės šou pasirodymai, dalyvaujant režisieriui, muzikantams, scenografams.

Netrūksta ir socialinių pasakojimo pritaikymo būdų. Pavyzdžiui, dirbama su bendruomenėmis, kad jos glaudžiau bendrautų, atkurtų ryšį, tokiu būdu tyrinėjama jų tapatybė.

Transformacinių pasakojimo dirbtuvių metu vyksta švelnus kūrybinis darbas su žmonėmis, kurie yra patyrę stiprių išgyvenimų: smurtą artimoje aplinkoje, netekę artimo žmogaus, sergantys sunkiomis ligomis, įvykdę nusikaltimus ir atliekantys bausmę kalėjimuose. D.Ivanauskaitė atkreipia dėmesį, kad istorijų pasakojimas gali būti svarus įrankis reflektuoti kalinių pasirinkimus.

Dar vienas pritaikymo laukas – edukacija. Dirbama su vaikais iki penkerių metų amžiaus, jaunomis šeimomis, senjorais. Tokios pasakojimo dirbtuvės pasitarnauja šių visuomenės grupių užimtumui, įtraukimui, padeda sukurti bendrystę.

"Dažniausiai su senjorais naudojamos gyvosios atminties pasakojimai. Sužadinami prisiminimai, rodant nuotraukas iš jų jaunystės, leidžiant pasiklausyti senos muzikos, kuri nukeltų į pirmojo pasimatymo vietą ar situaciją, kai įvyko kažkoks konfliktas, netektis, lėmusi tam tikrus posūkius, pasirinkimus jų gyvenime", – pastebi D.Ivanauskaitė.

Daiva Ivanauskaitė

Nukėlė į "Titaniką"?

D.Ivanauskaitė Vilkijos gyventojus kvietė dalytis asmeninės ir bendruomeninės atminties pasakojimais, o viena istorija nuvedė net iki "Titaniko". Istorijų pasakojimo meno taip pat mokėsi Kauno miesto ir rajono kultūros organizacijų darbuotojai, edukatoriai, muziejų gidai.

Šios dirbtuvės dar kartą patvirtino, kad pasakojimo meno dovana – šiluma.

"Šios dirbtuvės dar kartą patvirtino, kad pasakojimo meno dovana – šiluma. Išgirdęs kito žmogaus istoriją, nebegali į jį žiūrėti taip, kaip anksčiau. Nežinodami, neišklausydami kito istorijos, į kaimyną, kolegą ar naujai sutiktą žmogų esame linkę žiūrėti šaltai, atsargiai, sukurdami barjerą, gal net turėdami išankstinį nusistatymą", – apgailestavo pašnekovė.

Pasak jos, dirbtuvėse sutikti žmonės gana gerai valdo kalbą, turi daug meilės ir kūrybiškumo, noro kalbėtis: "Jie išsiilgę nuoširdaus istorijų pasakojimo, o ne eilinio pasiplepėjimo. Buitinės kalbos nesujungia mūsų giliuoju lygmeniu. Istorijos suteikia gyvybę aplinkai, miestui, kuriame gyvename, ir kiekvienam žmogui. Tai labai svarbu mūsų tapatybei, pasitikėjimui savimi, stiprybei."

Keičia žmonių gyvenimus

Samyluose, kur prieš šešis dešimtmečius Kauno marių dugne nuskendo 35 kaimai ir 721 sodyba, bei Linksmakalnio kaime, kuriame 1944 m. buvo įrengtas KGB radijo žvalgybos centras, sakytinio pasakojimo dirbtuves vedė ir esamų vietos gyventojų istorijas rinko šiuolaikinė pasakotoja M.Varnauskaitė.

Pasak jos, labai svarbu užmegzti autentišką ryšį su auditorija, o tam pasiekti neretai kalba nėra pats svarbiausias elementas. Akių kontaktas, intonacija, kūno kalba, tylos pauzė, gestai, mimika – visa tai tik dalis pasakotojo naudojamų priemonių  pasirodymo metu.

Pasakotojos teigimu, kad istorija įtrauktų publiką, ji turi turėti ne tik įdomų turinį, bet ir gerą struktūrą: "Istoriją galima dėlioti ne tik nuo taško A iki taško B, bet kaip mozaiką ar žvaigždyną, t.y. linijine tvarka, kai publika nežino ir net negali nuspėti, kas bus toliau."

Tokią istoriją atskleisti gyvai kaip pasirodymą nėra lengva, nes reikia suvaldyti daugybę elementų, tačiau įgūdžiai ateina su patirtimi. Vis dėlto, pasakotojos teigimu, svarbiausia – ryšys su auditorija. Net jeigu istorija turi stiprią struktūrą, įdomų turinį, netikėtą posūkį, neatrastas ryšys su žmonėmis, kuriems ji pasakojama, gali neduoti norimo rezultato.

Milda Varnauskaitė

Įveikti baimę

Profesionalios pasakotojos neslepia, kad dažnai susiduria su nepasitikėjimu.

"Žmonės linkę nepasitikėti kitais, skeptiškai žiūrėti į naujas patirtis, – pastebi M.Varnauskaitė. – Niekada neverčiu žmonių dalytis istorijomis, atvirkščiai – pati atsiveriu, atiduodu visą save ir tada natūraliai kitų nepasitikėjimas išnyksta. Žmonės nori būti išgirsti, jie nori pasakoti istorijas. Mes esame pasakojantys gyvūnai, kuriems reikia ne išmokti pasakoti, o prisiminti, kaip tai daryti."

Mes esame pasakojantys gyvūnai, kuriems reikia ne išmokti pasakoti, o prisiminti, kaip tai daryti.

Norint pasakoti, visų pirma reikia pažiūrėti viešo kalbėjimo baimei į akis. Pastaroji vis dar patenka į didžiausių žmonijos baimių sąrašą, aplenkdama skrydį lėktuvu, bankrotą, ligas ir net mirtį.

"Scenos baimė yra labai reali baimė. Išeiti prieš žmones ir pasakyti kažką prasmingo, įdomaus, o ne šiaip pataukšti yra sudėtinga. Tikiu, kad tą padaryti galima tik žvelgiant baimei į akis, o nesistengiant nuo jos pabėgti, t.y. apkamšyti savo pasirodymą išmoktomis taisyklėmis.

Nemanau, kad baimę reikia įveikti, su ja reikia susidraugauti. Apie tai daug kalbu savo dirbtuvėse", – tvirtina pašnekovė.

Vaistas nuo atskirties

Pasak M.Varnauskaitės, nors pasakojimas nėra terapija, jis suteikia galimybę užmegzti ryšį su kitu, parodyti šalia esančiam, kad jis nėra vienas pasaulyje.

"Pagrindinė žinutė, kurią noriu perduoti žmonėms, ateinantiems į mano pasirodymus Lietuvoje ir Olandijoje yra ta, kad visi turime daugiau bendro, nei atrodo. Pasirodymų metu galima išgyventi tokį artumą, kai nebeaišku, kas pasakoja istoriją – ar tu pati, ar tavo auditorija", – sako M.Varnauskaitė

Pasak jos, net ir kelių šimtų lankytojų auditorijai istoriją galima papasakoti taip, kad išėjęs kiekvienas galvotų, jog ta istorija buvo skirta tik jam vienam.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

  • „Ryanair“ nuo birželio skraidins iš Kauno į Peskarą Italijoje
    „Ryanair“ nuo birželio skraidins iš Kauno į Peskarą Italijoje

    Airijos pigių skrydžių bendrovė „Ryanair“ nuo birželio skraidins iš Kauno į Peskarą Italijoje. ...

    2
  • Neišsigąskite: Kalniečių mikrorajone vyks ginkluotų karių pratybos
    Neišsigąskite: Kalniečių mikrorajone vyks ginkluotų karių pratybos

    Skelbiama, kad nuo penktadienio vakaro iki šeštadienio paryčių mieste kauniečiai gali pastebėti būrį ginkluotų karių, tačiau nereikėtų išsigąsti, nes kariai dalyvaus pratybose. Nors jie bus uniformuoti, bet pratybų metu nebus ...

    14
  • 2025-ieji Kauno miesto poliklinikai: solidūs rezultatai ir ambicingi tikslai
    2025-ieji Kauno miesto poliklinikai: solidūs rezultatai ir ambicingi tikslai

    Žmonės – žmonėms. Tokiu šūkiu metus pasitiko beveik pusę visų kauniečių aptarnaujanti Kauno miesto poliklinika. Sparti paslaugų plėtra, ryškūs kokybiniai pokyčiai lėmė, kad pastaruoju metu įstaiga pelno vis didesnį pasitik...

    7
  • „Metų kauniečiai“ – nauja pradžia
    „Metų kauniečiai“ – nauja pradžia

    Daugiau nei dešimtį metų apie ypatingą moterų įtaką Kauno miestui ir Kauno kraštui liudijęs projektas „Metų kaunietė“ auga, keičia pavadinimą ir kviečia švęsti visų nusipelniusių žmonių indėlį. ...

    3
  • Parkas suskaičiavo, kiek surinko už lankytojo bilietus
    Parkas suskaičiavo, kiek surinko už lankytojo bilietus

    Kauno marių regioninis parkas pasidalijo informacija, kiek lėšų pavyko gauti iš pernai metais parduotų lankytojų bilietų. Surinkta suma beveik pusę tūkstančio mažesnė, nei buvo ankstesniais metais. Tačiau tai vis tiek prisidės prie l...

  • Laisvės gynėjų atminimas Kaune: žvakės languose, gėlės ir amžina padėka
    Laisvės gynėjų atminimas Kaune: žvakės languose, gėlės ir amžina padėka

    Minint Laisvės gynėjų dieną Kaune prisiminti tie, kurie 1991-ųjų sausio 13-ąją paaukojo gyvybes už Lietuvos laisvę. Simboliškai diena paminėta žvakėmis languose ir atiduodant pagarbą visiems, kurie kovojo ir tebekovoja už Nepriklausomyb...

    1
  • Bendradarbiaus su Kauno kolegija
    Bendradarbiaus su Kauno kolegija

    Sausio 7 d. Kauno rajono savivaldybė ir Kauno kolegija pasirašė bendradarbiavimo sutartį, kuri padės rengti bendras iniciatyvas, projektus, renginius, dalytis gerąja patirtimi, taip pat bendradarbiauti kitose srityse. ...

  • Gimė prieš didžiąsias metų šventes
    Gimė prieš didžiąsias metų šventes

    Gražiausių metų švenčių išvakarėse Kauno rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriuje užregistruotas 1 200-asis 2024 m. naujagimis. Jubiliejiniu kūdikiu tapo Užliedžiuose gyvenančių Paulinos ir Modesto Rudaičių sūnus Jurgi...

    6
  • Kviečia siūlyti kandidatus apdovanojimui
    Kviečia siūlyti kandidatus apdovanojimui

    Kauno rajono savivaldybės apdovanojimų komisija kviečia seniūnus, savivaldybės teritorijoje veikiančias įstaigas ir įmones, bendruomenines organizacijas teikti komisijai prašymus apdovanoti nusipelniusius asmenis Kauno rajono savivaldybės garb...

    1
  • Veteranų slalomas Kaune paženklintas rekordu
    Veteranų slalomas Kaune paženklintas rekordu

    Jau pusę amžiaus gyvuojantis tradicinis automobilių sporto veteranų slalomas – tarsi senas vynas, kuo toliau, tuo labiau įgauna vis didesnį populiarumą. Antraip kaip galima būtų paaiškinti savaitgalį Kaune tarptautinės automobilių spor...

Daugiau straipsnių