Laimės kūdikis, nes mirtis užklupo minioje

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

"Širdingai dėkoju visiems", – tebekartoja gerai besijaučiantis, nuolat juokaujantis vyras, kuriam gyvenimą sugrąžino ne tik medikai, bet ir greta buvę įvairių profesijų žmonės.

Prieš tris savaites

Kaunietis Stanislovas Jakas, susisupęs į chalatą, ramiai žingsniuoja Kauno klinikų koridoriumi ir plačiai šypsosi, nepaisant to, kad ligoninėje jis – jau 19 parų, nuo tos paskutinės praėjusių metų dienos, kai kartu su žmona išėjo į Naujametį koncertą Sporto halėje. Iš jos namo dar negrįžo.

Taip, tai tas pats vyras, kurio gyvybę išgelbėjusiems medikams plojo daugiau kaip penki tūkstančiai susirinkusiųjų.

"Širdingai dėkoju visiems", – jau ne pirmą kartą kartoja 75–erių S.Jakas, inžinierius, iki tos lemtingos gruodžio 31–osios tebedirbęs, nes, išskyrus hipertenziją, sveikata niekada nesiskundė.

Neabejotina, kad vyras vėl dirbs pirmininku garažų bendrijoje, kai medikai jį išleis iš ligoninės.

"Matote, kaip puikiai mūsų pacientas atrodo. Ir atmintis, ir mąstymas nepažeisti. Baigsime tyrimus, numalšinsime užklupusias gastroenterologines problemas, kardiochirurgai atliks operaciją, ir viskas bus gerai", – viltingai nuteikia Kauno klinikų I kardiologijos skyriaus vadovė docentė Olivija Gustienė.

Praėjusią savaitę S.Jakui buvo atliekami širdies tyrimai. Nustatyta, kad širdies kraujagyslės užkalkėjusios ir jas reikia keisti. Ar dėl to gerai besijautusį vyrą ištiko staigi klinikinė mirtis?

Halėje yra defibriliatorius

Zita Jakienė, Stanislovo žmona, sako labai nenorinti prisiminti tų baisių minučių, kai ji ir artimi giminės, tą paskutinį praėjusių metų vakarą, buvo ištikti šoko. Į Sporto halę ji su vyru, jo bei savo brolio šeimomis išėjo šventiškai nusiteikę. Susirado savo vietas, buvo patenkinti, kad jos – arti scenos.

"Atsimenu, kad atsisėdau su striuke. Brolis pasiūlė nusivilkti, bet man niekada nebūna nei karšta, nei šalta", – nusijuokė Stanislovas.

Jo žmonos akys prisipildo ašarų, prisiminus, kaip vyras staiga susmuko, pradėjo švokšti. Tai labai greitai pastebėjo ir greta buvę žmonės. Tarp jų neabejotinai buvo medikų.

"Toks aukštas, į jūsų fotografą panašus vyras labai ilgai Stanislovą gaivino, vis kartojo, kad pulso nėra", – tiek tepasako Z.Jakienė, visą gyvenimą liksianti dėkinga visiems, gelbėjusiems jos vyrą.

Apie ligonį tarp žiūrovų koncerto organizatoriai pranešė Sporto halės administratoriui Gediminui Prieveliui. Jis griebė jau dešimt metų Halėje esantį defibriliatorių – aparatą, priverčiantį širdį plakti ritmingai, ir nunešė jį gaivintojams.

Gaivino dvi brigados

"Iki mums atvykstant labai daug nuveikė teikusieji pirmąją pagalbą", – konstatuoja Kauno greitosios medicinos pagalbos stoties gydytoja Aušra Vaikšnoraitė.

Ji kartu su slaugytoja Laisve Misevičiene ir paramediku Gitanu Urbonavičiumi perėmė ir tęsė ligonio gaivinimą. Sako, kad pacientas buvo be jokių gyvybės požymių – nei pulso, nei sąmonės, bet iki jų atvykimo atliktas kilnus darbas nebuvo beprasmis.

"Buvo daryti krūtinės ląstos paspaudimai – patys svarbiausi veiksmai. Radome širdies skilvelių virpėjimą. Tai būklė, kai skilvelių skaidulos susitraukinėja chaotiškai ir todėl nevarinėja kraujo", – paaiškino gydytoja A.Vaikšnoraitė.

Ši ir į pastiprinimą atvykusi kita brigada – slaugytoja Rimutė Januševičienė, vairuotojas Vladimiras Lugovojus ir savanoris Jonas Krotkus, ligonio širdį defibriliavo net tris kartus, su pertraukomis, kurių metu įvertinama būklė.

"Defibriliacija – tai elektrošokas. Jis nutraukia skilvelių virpėjimą", – medicininio termino reikšmę pakomentavo gydytoja A.Vaikšnoraitė.

Ar ėmė dirbti širdis, medikai mato defibriliatoriaus monitoriuje. Pulsą pajaučia, pirštais čiuopdami miego arteriją kaklo srityje, kvėpavimą sugeba įvertinti plika akimi ir klausydami.

Pirmųjų minučių svarba

Tarsi maža kibirkštėlė žybtelėjo viltis, kai atsirado pulsas. Tai įvyko po trečios defibriliacijos, gaivinus pusvalandį.

"Tada jau ir mes galėjome įkvėpti. Kol pulso nėra – širdis nesusitraukinėja, ir gyvybei gresia pavojus. Kvėpavimo atkūrimas su ambo maišu ar dirbtinio kvėpavimo aparato pagalba – jau antraeilis dalykas", – net ir pasakodama lengviau atsikvepia gydytoja A.Vaikšnoraitė.

 



NAUJAUSI KOMENTARAI

Anonimas

Anonimas portretas
Sveikinu gyd. Aušrą V.- nuostabi medikė! Kartu su visą komandą nepasimetė, tokioje žmonių minioje susikaupė, padarė viską kaip reikia! Šaunu! Sėkmės!

Aš portretas
Manyčiau, kad fotonuotraukoje turėjo būti Kauno greitosios pagalbos stoties medikai gaivinę ir išgelbėję gyvybę pacientui, o ne KMUK gydytoja. Juk akivaizdu, kad žmogaus gyvybė pirmiauisa priklauso nuo greitosios gydytojų darbo, jų operatyvumo, o tik po to, nuo ligoninėse dirbančių medikų. Todėl nuotraukoje pivalėjo būti greitosios gydytojai.

Jug

Jug portretas
sakiau, Stasy, kad tai nieko baisaus...Kantrios stiprybės! Lauksime, be komplikacijų sugijus pjūviams, visiškai pasveikusio! Pagarbiai, lenkiu galvą tikriems medikams!...O, visų lygių ligoninėms, reikia nustoti žaisti "futbolą"...bei gydančiajam personalui ant chalatų užsirašyti, kad "geriausias atlygis už atliktą kokybišką paslaugą-šypsena su nuoširdžiu žodeliu, AČIŪ"...Ir nereikėtų niekada pamiršti, kad, kažin kada, esate net prisiekę, ir tik, gal ne taip, kaip ne kurie "aukščiau sėdėję ar, vis dar, besėdintys"...
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių