Pereiti į pagrindinį turinį

Kauno pedagogų testavimas ir skiepijimas kelia aistras

2021-02-11 03:00

Kaune jau skiepijami švietimo įstaigų darbuotojai, o nesutinkantys bus testuojami, ar neserga COVID-19. Tokia tvarka piktina dalį pedagogų, esą taip pažeidžiamos žmogaus teisės.

Vakcinacija: nuo praėjusios savaitės Kaune skiepijami pedagogai ir kontaktą su mokiniais turintys mokyklų darbuotojai.
Vakcinacija: nuo praėjusios savaitės Kaune skiepijami pedagogai ir kontaktą su mokiniais turintys mokyklų darbuotojai. / Justinos Lasauskaitės nuotr.

Išliejo emocijas

Kai kurie Kauno pedagogai nenori būti nei paskiepyti, nei testuojami nuo koronaviruso, tačiau tikisi, kad toliau galės dirbti su vaikais kontaktiniu būdu. Pasak kalbintų mokytojų, niekas neturi teisės priverstinai testuoti arba skiepyti.

"Pirmiausia nerimą kelia PGR testo darymas kas dešimt dienų, nors žmonės ir nejaučia jokių simptomų, neturėjo jokio kontakto su ligoniais. Mums buvo pasakyta, kad nepasidarę šio testo negalėsime dirbti. Vadovai turi teisę laikinai sustabdyti mūsų veiklą ir nemokėti algos. Tokia tvarka liečia tuos, kurie nesutinka skiepytis arba dar negavo antros skiepo dozės", – dėstė kalbinta pedagogė Sigita.

Ji teigė, kad toks privalomas testavimas pažeidžia žmogaus teises. Pasak moters, prieš paskelbiant antrąjį karantiną buvo net daugiau susirgimo atvejų, tačiau pedagogams buvo leista dirbti įprastai ir jokių nuolatinių testavimų dėl koronaviruso nereikėjo.

"Tada niekam nerūpėjo, o dabar žmonės prievartaujami darytis testus arba vakcinuotis. Aiškiai Konstitucijoje parašyta, kad be žmogaus sutikimo negali būti atliekami jokie bandymai, testai, skiepai ir pan. Šiuo metu aš visiškai nepasitikiu skiepais, nes po 90 dienų sako, kad vėl reikės testuotis. Nesakau, kad vėliau nesiskiepysiu, bet dabar turi praeiti laiko ir aš nenoriu dalyvauti eksperimente, tačiau sulaukiu grasinimų, kad negalėsiu dirbti. Ir taip verčia testuotis tik Kauno savivaldybė, Klaipėdos aiškiai pasakė, kad priverstinai nebus testuojami pedagogai", – pasipiktinimo neslėpė Sigita.

Ne visi pedagogai nori skiepytis arba darytis PGR testus. (Vilmanto Raupelio nuotr.)

Pašnekovė pripažino, kad išlieka rizika užsikrėsti COVID-19 infekcija, tačiau, pasak pedagogės, užtenka laikytis atstumo, dezinfekcijos reikalavimų ir dėvėti kaukes. Nuolatinis testavimas esą yra perteklinė priemonė.

"Mes nuolat saugomės, su tėvais nebendraujame, laikomės visų reikalavimų. Įstaigoje, kurioje dirbu, buvo tik vienas ligos atvejis. Vadinasi, mes viską darome tinkamai ir to visiškai pakanka. O testavimas yra priverstinis, pažeidžiantis mūsų teises. Pažįstu žmonių, kurie dirba slaugos įstaigose ir jiems nuolat daro PGR testus. Tai jiems jau žaizdos atsiradusios nosiaryklėje. Tai jau čia tikrai nenormalu. Tegu agituoja skiepytis, daugiau aiškina, bet neverčia. Aš pasižiūrėsiu kelis mėnesius, gal ir pasiskiepysiu, bet dabar per prievartą to daryti tikrai nereikia", – savo poziciją dėstė ikimokyklinio ugdymo pedagogė Sigita.

Kiti kalbinti pedagogai ir švietimo įstaigų darbuotojai dienraščiui pasakojo, kad prieš skiepijimus reikėjo atlikti antikūnų testus. Kai kurie nustebo, kad jau turi susiformavusį imunitetą ir bent jau kol kas skiepytis nereikia. Kiti taip pat antrino sakydami, kad patiria spaudimą dėl vakcinacijos ir testavimo.

Savivaldybės pozicija

Kauno miesto savivaldybės administracijos Sveikatos apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Daiva Kuzminienė "Kauno dienai" aiškino, kad nei Kauno savivaldybės administracija, nei savivaldybės visuomenės sveikatos biuras sprendimų dėl švietimo darbuotojų skiepijimo, testavimo, o vėliau – ir galimybės dirbti kontaktiniu būdu nepriima.

"Vadovaujamės nuolat atnaujinamu Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymu, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos teikiama informacija. Geriausiai situaciją kiekvienoje švietimo įstaigoje žino jų vadovai ir bendruomenės, tad pasitikime, kad jos tinkamiausiai ir tiksliausiai įvertins situaciją bei atitinkamai reaguos. Tikime, kad švietimo darbuotojai bus pilietiški ir suvoks skiepo nuo COVID-19 svarbą.

Visų pirma, tai ne tik jų pačių apsaugos priemonė – tai ir rizikos mokiniams, kurie šiuo metu negali būti skiepijami, sumažinimas. Apsaugoti mažųjų kauniečių sveikatą mokyklose galima dviem būdais – arba pedagogams, švietimo darbuotojams pasiskiepijus, arba periodiškai atliekant profilaktinį tyrimą, nepamirštant ir visų saugumo reikalavimų bei priemonių, tokių kaip atstumo laikymasis, dezinfekcija ir pan.", – komentavo D.Kuzminienė.

Nuo praėjusios savaitės Kaune skiepijami pedagogai ir kontaktą su mokiniais turintys mokyklų darbuotojai. (Justinos Lasauskaitės nuotr.)

Ministerijos atsakas

Praėjusią savaitę Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) buvo skelbusi, kad skiepai pedagogams neprivalomi, atsisakiusieji skiepytis tokiu pagrindu negali būti atleidžiami iš darbo, tačiau tie, kurie atsisako skiepytis, privalės profilaktiškai testuotis kas dešimt dienų, o nepanorusieji atlikti testus gali būti nušalinami nuo darbo. Vėliau išplatintą informaciją patikslino.

Mums buvo pasakyta, kad nepasidarę šio testo mes negalėsime dirbti.

"Vakcinacija yra labai svarbi COVID-19 ligos valdymo priemonė. Tačiau ši priemonė negali veikti viena, svarbūs ir kiti elementai, tokie kaip kaukių dėvėjimas, atstumų laikymasis, patalpų vėdinimas, rankų higiena ir kt. Viena iš svarbių priemonių yra ir profilaktinis testavimas, kuris gali reikšmingai prisidėti prie koronaviruso ligos plitimo valdymo.

Siekiant grįžti prie kontaktinio mokymo, nuo sausio 29 d., operacijų vadovo sprendimu, profilaktinis tyrimas atliekamas švietimo įstaigų ir kitų švietimo teikėjų darbuotojams, turintiems tiesioginį (nuolatinį ar laikiną) kontaktą su mokiniais. Pagal Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymą, profilaktinis testavimas neprivalomas", – dėstoma ŠMSM paaiškinime.

Pasak ministerijos atstovų, profilaktiškai taip pat netiriami asmenys, kuriems koronaviruso infekcija jau buvo patvirtinta PGR metodu arba SARS-CoV-2 antigeno tyrimu, arba kurie buvo paskiepyti vakcina pagal skiepijimo schemą mažiau nei 90 dienų laikotarpiu ir asmenys, gavę teigiamą serologinio antikūnų tyrimo (kaip turimo imuniteto žymenį nustatant anti-S, anti-S1 arba anti-RBD IgG) atsakymą mažiau nei 60 dienų laikotarpiu.

"Ministerija tikisi, kad šią savaitę jau prasidėjusi ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo pedagogų vakcinacija bus sėkminga ir jau per artimiausias savaites bus paskiepyta apie 30 tūkst. žmonių, dirbančių ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo ugdymo ir specialiosiose mokyklose. Tai leistų operatyviau ir sklandžiau suplanuoti bei įgyvendinti svarbiausią tikslą – mokinių sugrįžimą į mokyklas", – dėstė ŠMSM atstovai.

"Švietimo, mokslo ir sporto ministerija atsiprašo dėl neteisingai pateiktos informacijos ir dar kartą primena profilaktinio testavimo svarbą ir kviečia visą pedagogų bendruomenę aktyviai testuotis", – apie tai, kad vakcinacija ir testavimas neprivalomi, bet labai rekomenduojami, pridūrė ministerija.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų