Kovo 10 d. 16 val. Kauno fotografijos galerijoje vyks čekų fotografo Jindržicho Štreito parodos atidarymas. 62-jų m. fotomenininkas sovietmečiu dėl savo kūrybos buvo kalinamas.
1982 m. jis vienintelis iš fotografų dalyvavo uždraustoje neoficialių menininkų parodoje, kuri vyko teniso kortuose Prahoje. Jo fotografijomis susidomėjo slaptoji policija. Fotografas buvo apklaustas ir nuteistas dešimčiai mėnesių laisvės atėmimo. Pagal Baudžiamojo kodekso straipsnius J. Štreitas buvo apkaltintas šalies ir jos atstovų menkinimu - taip buvo interpretuojamos parodai pateiktos fotografijos, kurių, po slaptųjų tarnybų atliktos fotografo archyvo kontrolės, niekas niekada daugiau nebematė. Bausmės sudėtine dalimi tapo dalies negatyvų, pozityvų ir fotoaparato, kaip nusikaltimo įrankių, konfiskavimas. J. Štreitui atliekant bausmę buvo uždrausta fotografuoti, jis buvo nuolat sekamas. Tai unikalus kūrybinio persekiojimo atvejis fotografijos istorijoje.
Grįžus iš kalėjimo jam buvo uždrausta užsiimti pedagogine veikla, tad grįžęs į laisvę J. Štreitas vienerius metus dirbo bibliotekoje, po to dispečeriu tarybiniame ūkyje Ryržovište. Vėliau J. Štreitas dar intensyviau pasinėrė į visuomeninę veiklą, daug fotografavo.
1994 m. tapo nepriklausomu fotografu, Prahos Menų akademijos Kino ir televizijos fakulteto ir Opavos Silezijos universiteto Meninės fotografijos docentu.
Nuo 1991 m. vykdo dokumentinius projektus Prancūzijoje, Anglijoje, Austrijoje, Vokietijoje, Japonijoje, Vengrijoje, Sibire, o taip pat ir Čekijos Respublikoje (Moterų kaimas, Brževnovo vienuolynas, Olomouco krašto žmonės, Mikulovo žmonės, Kelias į laisvę, Tržineco metalurgijos fabrikų žmonės), aukštosiose mokyklose vadovauja studentų projektams.
J.Štreito kūrybos temos - kaimo gyvenimas, romai, portretai.
Paroda veiks iki kovo 31 d.
Naujausi komentarai