Paradoksas: nors Seimas 2016-uosius paskelbė Bibliotekų metais, nuo Naujųjų Kaune uždaryti trys V.Kudirkos viešosios bibliotekos padaliniai. Ar kauniečiai jau nebeskaito knygų?
Situacija pasikeitė
"Gal ir skamba keistai, bet uždaryti tie padaliniai, kurie visiškai nebeatitiko bibliotekoms keliamų reikalavimų. Investuoti į juos ar tęsti kultūrinę veiklą toliau esamomis sąlygomis buvo neprotinga", – tikino savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjas Albinas Vilčinskas.
Nuo sausio 1-osios duris užvėrė trys Kauno V.Kudirkos viešosios bibliotekos padaliniai: Demokratų (Kulvos g. 24), Juozo Gruodžio (Jonavos g. 182) ir Žaliakalnio (Savanorių pr. 65). Biblioteka yra Kauno miesto savivaldybės biudžetinė įstaiga, o jos pertvarkos planą tvirtino ir sprendimus priėmė miesto taryba.
"Jau ir bibliotekininkės skųsdavosi sąlygomis, kuriomis dirbo. Jonavos g. bibliotekos padalinys, veikęs bendrabutyje, buvo tapęs labiau socialine įstaiga, kur kas nors atbėga nuo girto vyro pasislėpti ar užsuka centų pasiskolinti, tik ne knygų skaityti", – pasakojo A.Vilčinskas.
Biblioteka bendrabutyje Jonavos g. buvo įkurta sovietmečiu, siekiant šviesti čia apgyvendintus gamyklų darbuotojus, tačiau dabar situacija gerokai pasikeitė.
Kultūros skyriaus vedėjas tikino, kad bibliotekų išdėstymas paskaičiuojamas pagal gyventojų skaičių. Kur padalinių daugiau, bibliotekininkės esą ima konkuruoti dėl skaitytojų, o kai kuriuose padaliniuose apsilanko vos keli šimtai žmonių per metus, ir tai nėra gerai.
"Vilnius jau senokai sutvarkė bibliotekų tinklą mieste, o pas mus buvo bijoma pajudinti net ir tuos padalinius, kur labai prastos sąlygos, vien iš idėjos, kad biblioteka – tai šventovė", – pastebėjo Kultūros skyriaus vedėjas. Jis pasidžiaugė, kad pernai nebeliko vieno V.Kudirkos viešosios bibliotekos padalinio, veikusio daugiabučio namo trečiame aukšte. "Laiptinės gyventojai susitvarkė, pakeitė duris su kodine spyna, tai apie kokį patekimą į biblioteką trečiajame aukšte galime kalbėti?" – šyptelėjo A.Vilčinskas.
Jo teigimu, bibliotekų pertvarkos planus pradėjo dėlioti dar praėjusios kadencijos politikai. "Pavažinėję po bibliotekos padalinius tarybos nariai pasibaisėjo tuo, ką pamatė – esą kai kur net liežuvis nesivertė pavadinti biblioteka. Deja, daug metų į tai nebuvo kreipta dėmesio", – pripažino Kultūros skyriaus vedėjas. Jis užsiminė, kad šių metų miesto savivaldybės biudžete V.Kudirkos viešajai bibliotekai numatytas finansavimas nebus mažinamas dėl to, kad sumažėjo veikiančių padalinių.
Darė gėdą
"Uždarytos tos bibliotekos, kurių patalpos nebeatitiko elementarių skaitytojų poreikių. Jau geriau tokias uždaryti, kad nedarytų gėdos, ir galvoti apie tai, kaip įkurti bibliotekas moderniose erdvėse, kaip tai padaryta Šilainiuose. Tuomet ir bendruomenė daug aktyviau naudojasi biblioteka", – dėstė už kultūrą mieste atsakingas vicemeras Simonas Kairys.
Anot jo, savivaldybė siekia, kad bibliotekos ne atgrasytų skaitytojus, o taptų traukos centrais. "Tikslas nėra tiesiog ką nors uždaryti. Norime, kad visiems būtų geriau. Nieko nedaryti vien dėl to, kad dabar Bibliotekų metai, nebūtų išmintinga", – svarstė mero pavaduotojas.
Pasak S.Kairio, sutaupytas lėšas V.Kudirkos viešoji biblioteka galės panaudoti naujoms knygoms įsigyti arba kitiems padaliniams gražinti.
Sutaupys kitoms reikmėms
"Bibliotekų metai dar tik prasidėjo. Nelabai dar ką galiu pasakyti. Tebegyvename praėjusių metų nuotaikomis", – tikino V.Kudirkos viešosios bibliotekos direktorė Nomeda Domeikienė.
Ji neslėpė, kad nuo Naujųjų neliko trijų bibliotekos padalinių, tačiau situacijos nesureikšmino.
"2008 m. buvo atlikta bibliotekų optimizavimo studija, kurioje numatyta padalinius sujungti, perkelti ir kai kurių uždaryti. Apie tai buvo seniai kalbėta. Kita vertus, tikimės, kad sumažinus padalinių skaičių liks tas pats finansavimas ir galėsime šiek tiek pagerinti sąlygas kituose padaliniuose", – viliasi bibliotekos vadovė.
N.Domeikienės teigimu, uždarius tris padalinius, per metus bus sutaupoma maždaug 40 tūkst. eurų. "Nebuvo atleistas nei vienas darbingo amžiaus žmogus. Pas mus dirbo nemažai pensinio amžiaus darbuotojų – jie išėjo ir užleido vietas jaunesniems", – aiškino direktorė. Ji patikslino, kad uždarant padalinius buvo atsižvelgta į bendrą visų padalinių išdėstymo tinklą ir pasidžiaugė, kad yra ir gerų naujienų.
"Duris atvėrė visiškai atnaujintas Tirkiliškių padalinys. Džiaugiamės galėję ir padidinti bibliotekos patalpas tokiame nuošaliame miesto rajone. Esame laimėję projektą "Atrask save 3D mieste" ir A.Mapu g. bibliotekoje įkūrėme ateities laboratoriją su įvairia technika bei 3D spausdintuvu, kokių tikrai dar ne kiekviename Lietuvos mieste yra", – pasakojo N.Domeikienė.
Pasak jos, Bibliotekų metai turėtų atnešti ir naujų galimybių gauti daugiau lėšų naujoms knygoms. Knygų įsigijimą finansuoja Kultūros ministerija.
Ne tik knygos
V.Kudirkos viešosios bibliotekos vadovė atkreipė dėmesį, kad bibliotekos padaliniai siūlo skaitytojams ne tik knygų.
"Dar 2008 m. Lietuvoje prasidėjęs projektas "Bibliotekos pažangai" leido visuose mūsų padaliniuose įsivesti internetą, įsigyti kompiuterinės technikos. Internetas yra nemokamas, juo galima naudotis visuose padaliniuose. Skaitytojai gali naudotis integralia Lietuvos bibliotekų tinklo sistema, internetu užsisakyti knygų. Vyksta įvairaus lygio kompiuterinio raštingumo mokymai", – vardijo N.Domeikienė.
Pasak jos, nemažai bibliotekos padalinių jau yra suremontuota ir savivaldybės, ir ES, ir Valstybės investicijų programos lėšomis.
Ne vienus metus ir centrinės bibliotekos patalpos Laisvės al. garsėjo per lietų varvančiu stogu. Direktorė džiaugiasi, kad šią problemą pernai pavyko išspręsti – stogas ir pastato fasadas sutvarkyti, o šiemet atnaujinimo turėtų sulaukti Vaikų literatūros skyrius V.Krėvės pr. ir Sandėlių g. veikiantis Šančių padaliniui – seniausia Kauno miesto biblioteka. Raseinių g. esančiame padalinyje šiemet tikimasi atnaujinti šildymo sistemą, o kitąmet tęsti remonto darbus.
Naujausi komentarai