- BNS inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kauno Seniavos kapinėse šeštadienį amžino poilsio atguls daugiausiai laiko sovietų nelaisvėje praleidęs disidentas, Kovo 11-osios Akto signataras Balys Gajauskas.
B.Gajauskas mirė ketvirtadienio naktį po sunkios ligos, eidamas 92-uosius metus.
Dėl priešinimosi sovietų okupacijai B.Gajauskas sovietiniuose lageriuose ir kalėjimuose buvo kalinamas 37 metus. 1990 metais jis tapo Kovo 11-osios Akto dėl nepriklausomybės atkūrimo signataru, 1992–1996 metais buvo Seimo narys.
B.Gajauskas gimė 1926 metų vasario 24 dieną Vilkaviškio apylinkėse, vaikystėje jis gyveno ir mokėsi Kaune, o 1945 metais su draugais įkūrė pogrindinę grupę, kuri leido pogrindinį laikraštį, gamino ir platino atsišaukimus, įvairiais būdais stengėsi pažymėti sovietinės valdžios draudžiamas minėti Lietuvos valstybines šventes, palaikyti ryšius su partizanais.
Po kelių metų organizacijos veikla buvo išaiškinta. 1948 metais Šiauliuose sulaikymo metu B.Gajauskas nušovė milicininką ir sužeidė sovietų karininką, tačiau pabėgti jam nepavyko. Tais pačiais metais disidentas nuteistas pirmą kartą, jam skirti 25 metai konclagerio dabartinės Rusijos ir Kazachstano teritorijose.
Atlikęs bausmę B.Gajauskas grįžo į Lietuvą, nors sovietai jam to padaryti neleido. Nepaisydamas nuolatinio KGB dėmesio jis platino partizaninių organizacijų archyvinius dokumentus, jų leistus pogrindinius leidinius. B.Gajauskas taip pat kaupė duomenis apie Sovietų Sąjungos lageriuose dėl politinių priežasčių kalinamus lietuvius, platino juos vietinėje ir užsienio spaudoje.
Disidentas vėl buvo suimtas 1977 metais. Tuomet jis nuteistas dešimčiai metų ypatingojo režimo lagerio ir penkeriems metams tremties. Kalinamas B. Gajauskas rašė publicistinius straipsnius, juos sugebėdavo perduoti žmonai per pasimatymus, o ši savo ruožtu juos išplatindavo užsienio spaudai.
1979 metais Jungtinių Valstijų Kongreso komisija pasiūlė B.Gajauską ir kitus disidentus kandidatais Nobelio taikos premijai gauti, tačiau tais metais premija atiteko Motinai Teresei. 1981 metais B. Gajauskas buvo apdovanotas Tarptautine taikos ir laisvės premija.
Į laisvę jis paleistas 1988 metais, kiek anksčiau, nei numatė bausmė. Trumpam nukeliavęs į Jungtines Valstijas, grįžęs jis tapo besikuriančios Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos prezidentu ir juo išbuvo iki 1997 metų.
1990 metais B.Gajauskas tapo Kovo 11-osios Akto dėl nepriklausomybės atkūrimo signataru, dirbo Aukščiausioje Taryboje – Atkuriamajame Seime. 1991–1992 metais B.Gajauskas vadovavo Lietuvoje KGB veiklą tyrusiai komisijai ir dirbo Lietuvos saugumo departamento direktoriumi.
1992-aisiais jis buvo išrinktas į Seimą su Politinių kalinių ir tremtinių sąjungos sąrašu ir parlamente dirbo ketverius metus.
B.Gajauskas buvo apdovanotas Lietuvos Nepriklausomybės medaliu, Vyčio Kryžiaus ordino Komandoro didžiuoju kryžiumi.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kauno policijoje darbus pradeda širdis tirpdantys pareigūnai2
Kauno policija skelbia, kad prie komandos prisijungė du nauji keturkojai pareigūnai – Marvel ir Ezo. Pūkuotieji pareigūnai iš karto pradėjo tirpdyti internautų širdis. ...
-
Kaunietė siūlo Rusijos turistams įvesti privalomą Ukrainos rėmimo mokestį
Netylant kalboms, ar reikėtų Rusijos turistams riboti vizų išdavimą, kad jie laisvai negalėtų keliauti po Europą, kaunietė pasiūlė originalią idėją – iš Rusijos atvykusiems turistams įvesti privalomą Ukrainos rėmimo mokest...
-
Troleibuse – kaip malkų vežime: griuvusią ir užsigavusią moterį vairuotojas apšaukė63
Viešasis transportas daugeliui senjorų yra vienintelė susisiekimo priemonė. Tačiau kartais po kelionės šiuo transportu gali prireikti ir kitos – greitosios medicinos pagalbos automobilio. ...
-
Lietuvos aviacijos muziejuje – nauja veikla2
Lietuvos aviacijos muziejuje (LAM) startuoja nauja veikla – ekskursijų ciklas „Aviacija nepriklausomoje Lietuvoje“. ...
-
Išskirtinio Kauno architekto pėdsakais: ir įsimintini statiniai, ir pikantiškos istorijos3
Dėl nepriteklių jam teko virti sriubą iš kirvio, bet rezultatas buvo puikus. Taip kartais apibūdinama vieno garsiausių Kauno architektų Vladimiro Dubeneckio kūryba – įsimintini statiniai, interjerai, baldai. ...
-
Kauno mariose, Nemune ir Elektrėnų mariose kariai mokysis inžinerinės žvalgybos2
Antradienį rengiamos Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono Sprogmenų neutralizavimo kuopos pratybos. ...
-
Kaunas tvarkys Aleksote esančią Liepų alėją19
Kauno savivaldybė imasi vadinamosios Liepų alėjos, esančios Aleksote, tvarkymo. ...
-
Į Rumšiškes subūrė Žolinių šventė: stebino puokščių gausa6
Lietuvių liaudies buities muziejus pakvietė kartu švęsti Žolines, per kurias minima ir Švc Mergelės Marijos ėmimo į dangų šventė. Čia netrūko tradicinių akcentų – nuo žolynėlių puokščių, padėkų už derlių,...
-
Kauniečiai per motociklininkus negali miegoti: kiekvieną vakarą ratuoti „velniai“ pabyra į gatves151
Nors tamsiuoju paros metu galioja ramybės valandos, kuriomis negalima daryti remonto, garsiai klausytis muzikos ar kitaip triukšmauti, panašu, kad taisyklės galioja ne visiems. Kauniečiai skundžiasi, kad naktimis ramybės neduoda greitai ir t...
-
Prie Kauno marių apsilankiusi moteris nustėro: išmėtytas šiukšles rinko ir jos tėtis37
Sekmadienio rytą su šeima prie Kauno marių apsilankiusi Otilija patyrė šoką – ant žemės mėtėsi daugybė šiukšlių. ...