Trečiadienį oficialiai atidaryta Kauno regiono mechaninių biologinių atliekų apdorojimo (MBA) gamykla.
Neatmetama, kad šios gamyklos veikla gali koreguoti gyventojų mokestį už šiukšlių išvežimą į didesnę pusę, tačiau drastiško šuolio neturėtų būti.
2014 m. gegužės 30 d. oficialiai pradėtos mechaninio biologinio komunalinių atliekų apdorojimo įrenginių statybos. Projekto įgyvendinimui buvo likę pusantrų metų. Gamyklos atidarymo šventėje ne kartą minėtas šis trumpas terminas, kėlęs nemažai nerimo, ir dėl to „įmestas“ į rizikingų Aplinkos ministerijos žinioje esančių projektų sąrašą.
„Lietuva pereina į naują etapą atliekų sektoriuje – rūšiavimą, kuris lems tai, kad sąvartynai nedidės“, – neslėpdamas buvusio nerimo, kai projekto įgyvendinimui kelią sustabdė teismų maratonas, sakė Aplinkos viceministras Algirdas Ginevičius.
Skaičiuojama, kad per 34 mln. eurų atsiėjusi gamykla per metus perdirbs 220 tūks. tonų atliekų. Beveik 30 mln. eurų projekto įgyvendinimui skirta iš ES fondų, o per 5 mln. eurų – VšĮ „Kauno regiono atliekų tvarkymo centro“ lėšos.
Kauno meras Visvaldas Matijošaitis pabrėžė, kad šios gamyklos atidarymas parodo, ką gali ES pinigai – esą, anksčiau šioje vietoje buvusi uodų veisykla. „Jei išmokysime visuomenę rūšiuoti, gal po kelių metų džiaugsimės šios gamyklos uždarymu“, – ragindamas siekti skandinaviškos tvarkos, sveikino V.Matijošaitis.
Į Kauno MBA bus vežamos atliekos iš Jonavos, Kaišiadorių, Raseinių ir Kauno rajono. Gamyklos direktorius Kęstutis Balčiūnas priminė, kad praėjusią savaitę buvo atidaryta analogiška, tik ne tokia galinga gamykla Kėdainiuose, kuri įėjo į bendrą projektą „Kauno regiono komunalinių atliekų tvarkymo sistemos plėtra“.
Kėdainių rajone susidarančios mišrios komunalinės atliekos tvarkomos mechaninio atskyrimo ir rūšiavimo įrenginiuose Zabieliškio sąvartyne, kurių galingumas sieks iki 20 tūkst. tonų atliekų per metus. Minėtų įrenginių dėka iš surinktų komunalinių atliekų atskirtos antrinės žaliavos bus nukreiptos perdirbimui ar kitokiam pakartotiniam panaudojimui, o biologiškai skaidžios atliekos bus kompostuojamos.
„Vidutinė šeima netiesiogiai 250 eurų prisidėjo, kad ši gamykla atsirastų“, – paskaičiavo direktorius K.Balčiūnas.
Gamyklos atidarymo proga surengtos ekskursijos metu gamykla, esanti Ateities pl., buvo uždaryta, tačiau žadėta, kad jau po kelių valandų darbas bus tęsiamas. Atliekų rūšiavimo ir perdirbimo bandymai pradėti jau praėjusių metų rugsėjį.
Naujausi komentarai