Kas pravers Lietuvos dailininkų sąjungos langus Kaune?

P.R.: Manau, pradžioje svarbus ne fizinis patalpų atnaujinimas, o bendruomenės atsinaujinimas iš vidaus.

– Akivaizdus faktas, kad stringa viešoji LDS Kauno skyriaus komunikacija. Visa informacija apie Kauno skyriaus veiklą sukasi tik oficialiame LDS internetiniame puslapyje. Ar nemanote, kad svarbu imtis iniciatyvos keičiant šią situaciją?

I.R.: Kol Kauno skyriaus nariai nekalbės viešojoje erdvėje apie savo veiklas, pasiekimus, tol nieko nebus. Jau ilgai vyksta diskusijos su kolegomis, kad LDS Kauno skyriui labai reikia viešųjų ryšių atstovo, kuris kiekvieną dieną per įvairius portalus skelbtų, kas vyksta skyriuje. Informaciją apie menininkų veiklą galima skelbti ne tik asmeniniuose kūrėjų, priklausančių Kauno skyriui, internetiniuose puslapiuose. Dailininkai savo nuomonę apie Kauno meno lauke vykstančius įvykius gali išsakyti ir tinklaraščiuose, ir portaluose ar kitose interneto svetainėse. Atėjo laikas atsinaujinti. Labai norėčiau, kad LDS Kauno skyrius susigrąžintų prestižą ir įvaizdį, o tai per veiklos viešinimą pasiekiamas dalykas.

R.A.S.: Vadovaujantis LDS Kauno skyriaus įstatais, informacija apie LDS KS veiklą gali būti pateikiama ir visuomenei, ir LDS KS nariams. Įstatuose yra numatyta šios informacijos pateikimo tvarka ir apimtis. Mano, kaip LDS nario, nuomone, oficialiame internetiniame puslapyje ir visuomenei, ir nariams galėtų būti prieinami LDS Kauno skyriaus įstatai, viešinami LDS Kauno skyriaus tarybos nariai, galbūt galėtų būti pateikiama informacija apie LDS Kauno skyriaus tarybos posėdžių datas, posėdžių darbotvarkė, tarybos priimti nutarimai. Manau, kad pateikus tokią informaciją LDS nariai turėtų galimybę operatyviau susipažinti su aktualijomis LDS Kauno skyriuje. Gali būti, kad eiliniai nariai norėtų dalyvauti jiems aktualiuose tarybos posėdžiuose, teikti pasiūlymus ir išreikšti nuomones dėl skyriaus veiklos. Manau, kad galėtų būti vieša informacija apie tai, kokia yra nustatyta tvarka LDS Kauno skyriuje dėl naudojimosi kūrybinėmis ir poilsio įstaigų paslaugomis, LDS Kauno skyriaus valdomu turtu ir jo teikiama parama. Nors įstatuose minima, kad nariai turi laikytis profesinės etikos normų, kiek man žinoma, nėra paskelbtas atitinkamas etikos kodeksas. Mano nuomone, viešai galėtų būti skelbiamas ir LDS Kauno skyriaus narių sąrašas, o jei nariai sutinka – nurodomi ir jų kontaktiniai duomenys, pavyzdžiui, elektroninio pašto adresai. Taip būtų užtikrinama tinkama narių tarpusavio komunikacija. Trūksta viešų diskusijų apie meno kūrėjų socialinę padėtį, apie narių socialines problemas. Todėl, mano nuomone, LDS Kauno skyrius galėtų turėti savo atskirą oficialų internetinį puslapį arba išsamesnė informacija galėtų būti skelbiama jau esančiame Lietuvos dailininkų sąjungos internetiniame puslapyje, skiltyje, pristatančioje LDS Kauno skyrių (http://www.ldsajunga.lt/Kauno_skyrius).

E.N.: Komunikacijos stinga. Išskirčiau kelias kryptis, kuriose reikėtų ją tobulinti. Pirmoji, vidinė, komunikacija – tarp LDS narių, kūrybinių sekcijų. Komunikacijos stygių pajutau pats, kai keletą metų buvau atsitraukęs nuo aktyvios veiklos LDS. Reikėtų tobulinti metodus ir kurti būdus, kad menininkai kuo daugiau bendrautų tarpusavyje. Dabar kiekvienos kūrybinės sekcijos (tapytojų, skulptorių, grafikų, tekstilininkų ir kt.) pirmininkas yra skyriaus tarybos narys, kuris dalyvauja posėdžiuose ir vėliau perduoda informaciją sekcijos nariams, tačiau sekcijų susirinkimai vyksta retai, kai kurių – vos kartą per metus. Informacijos trūkumas sukelia nesusipratimų ir konfliktinių situacijų, nes sekcijų nariai ne visuomet žino, kas vyksta LDS Kauno skyriuje.

Antroji kryptis – LDS Kauno skyriui būtina aktyviau bendradarbiauti su kitomis kūrybinėmis sąjungomis ir Kaune veikiančių jų padalinių nariais: fotomenininkais, rašytojais, kompozitoriais ir kitais kūrėjais, inicijuoti ir vykdyti bendrus projektus, kad komunikacija vystytųsi natūraliai, neformaliai. Trečioji kryptis – siekti, kad kuo išsamesnė ir patraukliai pateikta informacija taptų prieinama plačiam visuomenės ratui. Dailininkai aktyviai kuria, rengia parodas, tačiau ne visi geba patys prisistatyti visuomenei. Tai tampa akivaizdžia problema, kai stebime, pavyzdžiui, galerijų veiklą – į parodų atidarymus ateina savi: draugai, bičiuliai, giminės. Naujų aktyvių, suinteresuotų lankytojų yra labai mažai. Atstumas tarp kūrėjo ir meno vartotojo didėja. Manau, kad, esant šiai situacijai, kūrybinės sąjungos skyrius turėtų prisiimti aktyvaus edukatoriaus, organizatoriaus vaidmenį, kuris ne tik užsiimtų informacijos sklaida šiuolaikinėmis priemonėmis, bet ir kviestų gyvai pajusti meną, mokytų jį pažinti, pajusti, vertinti.

P.R.: Sutinku, labai trūksta bendruomenės tarpusavio komunikavimo ir skyriaus dialogo su miestu, pasitelkiant šiuolaikines priemones.

– Kokių dar problemų įžvelgiate LDS Kauno skyriaus veikloje?

I.R.: Negalime siekti progreso neidami į kompromisus. Jei siekis bus išlaikyti ir avį sveiką, ir vilką sotų – jokių permainų nebus. Stodama į sąjungą buvau kupina entuziazmo kažką daryti, tačiau man buvo leista suprasti, kad geriau yra nedaryti nieko. LDS posėdyje Vilniuje kėliau klausimą, kad gal būtų laikas kandidatams į sąjungos narius teikti skaitmeninį darbų aplanką. Tačiau vis dar prašoma storų segtuvų. Žinoma, vyresniajai kartai trūksta skaitmeninimo žinių, tačiau juk yra įvairūs mokymai, kai kurie iš jų yra netgi nemokami. Juk jei gali kitas – tai ir tu pabandyk, o sėdėti ir verkšlenti kampe – gabumų nereikia. Kolegos man skundžiasi, kad šiuo metu kiekvienam nariui yra siunčiama informacija apie mirusius sąjungos narius. Sutinku, kad tokia informacija nebūtina. Kai kiekvieno nario elektroninio pašto dėžutė kasdien pasipildo pranešimais, kad Šiauliuose, Panevėžyje ar kur kitur kažkas numirė, tai užkoduoja neigiamą organizacijos įvaizdį tarp pačių jos narių, todėl juokais pasiūliau, kad gal galėtume paskelbti apie tai, kad kažkas gimė – juk tai geras dalykas, yra kuo džiaugtis, nauja pradžia, o mirtis – liūdesys, pabaiga. Manau, kad tarp kolegų visi greitai sužino, kas įvyksta vienoje ar kitoje sekcijoje, todėl tokias žinias būtų galima pranešti kitaip: galėtų eiti naujienlaiškiai – savaitiniai ar, jei yra didelis poreikis, kasdieniai.

R.A.S.: Mano nuomone, siekiant gero ir efektyvaus LDS Kauno skyriaus įstatuose numatytų tikslų įgyvendinimo, labai daug kas priklauso nuo skyriaus pirmininko aktyvumo, jo dalykinių ir asmeninių savybių. Svarbus ir pačių sąjungos narių, skyriaus tarybos, visos komandos aktyvumas. Būtina atsižvelgti į sąjungos narių pasiūlymus ir nuomonę dėl skyriaus veiklos. Manyčiau, kad, siekiant tinkamai įgyvendinti LDS Kauno skyriaus įstatuose numatytus tikslus, skyriaus vienasmenis valdymo organas – pirmininkas turėtų būti LDS Kauno skyriaus narys, turintis pakankamai aktyvumo, sumanumo, gyvenimiškos patirties ir teisinių žinių. Mano įsitikinimu, teisinės žinios yra labai reikalingos ginant narių kūrybines, profesines, socialines ir kitas teises, atstovaujant narių interesams įvairiose valdžios ir valdymo institucijose, atstovaujant teismuose, santykiuose su įvairiais fiziniais ir juridiniais asmenimis, sudarant sandorius, disponuojant, valdant ir naudojant sąjungai priklausantį turtą, tvarkant dokumentus, rengiant LDS KS įstatų pakeitimus ar papildymus, teikiant pasiūlymus dėl galiojančių teisės aktų keitimo ar naujų teisės aktų projektų rengimo. Galiu pateikti konkretų pavyzdį iš savo, kaip teisininko, praktikos, iliustruojantį teisinių žinių svarbą. Vykdant Meno kūrėjų socialinės apsaugos programą, meno kūrėjui gali būti skiriama piniginė išmoka dėl kūrybinės prastovos, tačiau, gavęs tokią išmoką, jei ši išmoka būtų įskaitoma į pajamas, meno kūrėjas galėjo netekti jam priklausančios piniginės socialinės paramos, skiriamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu. Mano, kaip teisininko, iniciatyva Administraciniame teisme buvo laimėta byla, aktuali Respublikos meno kūrėjams. Šioje byloje Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo galutine neskundžiama nutartimi buvo konstatuota, kad meno kūrėjo gaunama piniginė išmoka už kūrybinę prastovą negali būti įskaitoma į pajamas šiam asmeniui skiriant piniginę socialinę paramą, vadovaujantis Lietuvos Respublikos piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymu.

E.N.: Labiausiai reikėtų daugiau konstruktyvumo. Kauno skyriaus metinės konferencijos, tarybos posėdžių laikas galėtų būti išnaudojamas aktualioms problemoms identifikuoti ir sprendimui, susipažinimui su besikeičiančių įstatymų naujovėmis (pvz., galimybe gauti paramą, meno kūrėjo statuso teikiamomis socialinėmis garantijomis ir pan.), mažiau dėmesio skiriant formalioms ataskaitoms, kurias galima išplatinti visiems skyriaus nariams šiuolaikinėmis elektroninėmis priemonėmis. Skyrius pamažu galėtų tapti tam tikru konsultacijų banku, teikiančiu informaciją ar efektyvias nuorodas, kur ją rasti informaciją bet kuriuo menininkui iškylančiu klausimu. Galbūt tokiu būdu dailininkai pajustų tam tikrą buvimo kūrybinės sąjungos nariu naudą, kuri motyvuotų aktyviau įsitraukti į organizacijos veiklą. Kruopščiai paruošta posėdžių medžiaga, galimybė iš anksto susipažinti su probleminiais klausimais, pakankamai laiko pateikti pasiūlymus leistų efektyviau organizuoti darbą, įtraukti narius į sprendimų priėmimo procesą, aktyvinti veiklą.

P.R.: Vienas iš pagrindinių dalykų – Kauno skyriaus strategijos, vizijos nebuvimas. Aiškių tikslų ir siekiamybių neturėjimas, beveidiškumas. Norisi siekti, kad LDS Kauno skyrius svariai prisidėtų ir daugiau įsitrauktų į miesto kultūrinį vyksmą ir jo formavimą.



NAUJAUSI KOMENTARAI

grybų karui

grybų karui portretas
Jūsų vietoj pasidžiaugčiau, kad apskritai kažkas vyksta. Sprendžiant iš kandidatų asmenybių, patirties, išdėstytų minčių - jie tikrai skirtingi. kaip sakoma, panašu, kad rinkimai bus iš tiesų ne kokia fikcija. O tai labai sveikintinas dalykas.

Valio

Valio portretas
Reikėjo 30 metų, kad ir dailininkai suvoktų, jog visus rinkimus turi lydėti viešumas... Geriau vėliau negu niekad

Kristina M.

Kristina M. portretas
manau, panašiai viešai galėtų būti renkami visų kūrybinių sąjungų pirmininkai. kaip bebūtų bet pinigus gi gauna iš valstybės. Kuo rašytojai ar fotomenininkai kitokie? gal problema yra ta, kad spauda ne visada žino, kada kokia organizacija rinks vadovus. bet iš kur jai usižinoti, jei tos organizacijos apskritai tik nekrologus siuntinėja ir nesistengia skleisti inių , kuriomis įrodytų savo egzistavimą. o gal taiop ir geriau - sėdi kamputyje (t.y., kokiose valstybės isškirtose patalpose), verdi savo nuomonę ir projektėlius savose sultyse, nuperki kokį vainiką (mirus) ar puokštę (sulaukus jubiliejaus) savo nariui - ir tiek žinių. Na, dar kai kokį mokestį nori valstybė padidinti papurkštauji. ne, ne viešai - paprastai savo kampyje (ar - jei labai modernus esi - feisbuke). ir atrodo, kad visiems gerai.
VISI KOMENTARAI 9

Galerijos

Daugiau straipsnių