- Šarūnė Kutinskaitė-Būdavienė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prie J.Gruodžio namų suskambusi roko muzika prikėlė prisiminimus apie vieną svarbiausių muzikinių asmenybių tarpukario Lietuvoje.
Įdomesnis formatas
Baigiantis savaitei, šalia Juozo Gruodžio namų ir vėl suskambo muzika. Tiesa, ne ta, kurią anuomet kūrė viena garsiausių tarpukario asmenybių. Išmanantys muzikos istoriją žino, kad kompozitorius intensyviai domėjosi senąja lietuvių liaudies muzika – monodijomis ir polifoninėms sutartinėmis, dažnai jas harmonizavo, o ilgainiui sukūrė individualų stilių iš nuosaikiai modernių išraiškos priemonių ir lietuvių tautinės muzikos elementų. Kauno miesto muziejaus M. ir K.Petrauskų skyriuje duris atvėrusios X erdvės iniciatyva, ketvirtadienį žymiojo medinuko pašonėje griaudėjo rokas ir metalas, o pievelėje klausytojų laukė eilėmis išrikiuotos kėdės ir sėdmaišiai.
"X erdvė prieš karantiną sulaukė nemažo susidomėjimo ir dalyvių. Dėl to nusprendėme, kad vasaros sezonui reikia įdomesnio formato. Kadangi esame muziejus, ieškome sąsajų su praeitimi, iškiliomis asmenybėmis. J.Gruodžio namas pasirodė ideali vieta tęsti pokalbius. Pagal žymaus architekto Felikso Vizbaro projektą 1932 m. pastatytas, medinį dvarelį primenantis namas ir aplinkinė gamta turi savitą aurą, kuri suteiks mūsų renginiams naujų spalvų", – kol vakaro svečiai roko ir metalo scenos veteranai, klubo "Lemmy" atstovai derino aparatūrą, Kauno miesto muziejaus X erdvės koordinatorių komanda pakvietė užsukti į dviaukštį, kuriame kadaise gyveno ir kūrė J.Gruodis.
Ekskursija po namus
Prieš pakildami laiptais viršun, ratu apsukome namą. Kadaise jį juosė kompozitoriaus ir žmonos Stasės projektuotas sodas. Muziejaus fonduose išlikęs originalus, pieštuku braižytas planas, kuriame kompozitorius sužymėjęs visus medžius ir jų veisles. Obelys čia vis dar auga ir veda tokius saldžius vaisius, kad krituolius kaipmat surenka prašalaičiai. Kūrėjo istoriją kieme tebepasakoja ir milžiniška eglė, kasmet vis labiau panašėjanti į pušį.
"Prieš Kalėdas J.Gruodžio žmona ją apkabinėdavo spalvotomis lemputėmis ir lakstydavo kas penkias minutes į lauką žiūrėti, ar medis neužsidegė", – atvėrusi namelio duris Kauno miesto muziejaus edukatorė Jurgita Ragaišienė žadėjo papasakoti dar daugiau įdomių istorijų, kurias S.Gruodienė suguldė savo dienoraščio puslapiuose.
J.Gruodis labai mėgdavo savo kambaryje gyventi taip, kaip jis nori.
Peržengę slenkstį pasukome kairėn, į nedidelį kambarį, kur anksčiau gyveno J.Gruodžio žmona. Tiesa, dabar ši erdvė nukabinėta istoriniais dokumentais, joje išdėlioti ir keli kompozitoriaus daiktai, tarkim, 1917 m. pirktas lagaminas. Priešais ponios Stasės kambarį – svetainė, kurioje sutuoktiniai priimdavo svečius. Edukatorė Jurgita pasakojo, kad Gruodžiai buvo itin svetingi, todėl kiekvieną vidun užėjusį prie stalo pasodindavo ir sočiai pavalgydindavo.
"J.Gruodis labai mėgdavo savo kambaryje gyventi taip, kaip jis nori. Jei būdavo karšta kaip šiandien, jis galėdavo vaikščioti visai nuogas. Atėjus svečiui S.Gruodienė šį priimdavo, prie stalo pasodindavo, o tuo metu J.Gruodis apsirengdavo. Ne šiaip švariais, o paradiniais drabužiais", – apie kompozitoriaus keistenybes pasakojo J.Ragaišienė.
Name įrengus muziejų, svetainė, kurioje anuomet lankėsi gerai žinomi to meto šviesuoliai, tokie kaip Balys Dvarionas, atkurta. Čia tebestovi koklinė krosnis, kilimas, stalas su keturiomis kėdėmis, spintelės, priglaudusios kelias krištolines taures ir kavos puodelius, augalų motyvais išmargintas veidrodis ir senas virdulys – samovaras.
Buvo labai tolerantiškas
Pirmame aukšte buvo įrengta virtuvė ir sandėliukas, kuriame laikytos maisto atsargos. Taip pat nedidelis atskiras kambarėlis tarnaitei. Muziejininkė pasakojo, kad vienu metu Gruodžiams dirbo jauna žydaitė.
"Jos pavardė buvo lietuviška ir išvaizda niekuo neišsiskyrė. Mergaitė stipri, baigusi Kūno kultūros institutą. Tik Staselei užkliuvo keistai tariamas "r" garsas. Apie savo dvejones ji papasakojo J.Gruodžiui, o šis – tarnaitei. Mergaitė išsigando, perbalo, kad išmes. Tuo metu kompozitorius jai atsakė: tu pas mus atėjai su normaliais dokumentais, tai sėkmingai dirbk savo darbus toliau", – J.Ragaišienė pasakojo, kad J.Gruodis buvo labai tolerantiškas ir niekada žmonių neskirstė nei pagal jų tautybę, nei pagal tikėjimą, nei pagal pomėgius.
Pastarųjų kompozitorius turėjo begalę. Bene stipriausiai pasireiškė jo aistra perkūnračiui. Taip J.Gruodžio mama vadino motociklą.
"Staselė taip pat nemėgo motociklo. Tai vyrą arklys nuspiria, tai jis posūkio neišima. Kartą įkalbėjo J.Gruodis ir ją atsisėsti ant perkūnračio. Privažiavo jiedu traukinių pervažą. Užkardas leidosi, J.Gruodis pasilenkė, o S.Gruodienei nepasakė. Kaukšt per makaules! Vienas krito į vieną, kitas į kitą pusę. Motociklo ratai sukasi", – vis dėlto skaudžiausias, anot edukatorės, buvo paskutinis kompozitoriaus pasivažinėjimas motociklu. Po jo kompozitoriui lūžo abiejų rankų pirštai.
Lazdele jis pabelsdavo į grindis ir Staselė ateidavo. Tik nemanykite, kad jis buvo koks teroristas ar monstras.
Žmoną kviesdavo lazdele
Daugiau apie J.Gruodžio gyvenimą pasakoja antrasis aukštas, kuriame įrengtas didžiausias ir svarbiausias šio namo kambarys – kompozitoriaus kabinetas. Jame J.Gruodis kūrė, grojo ir priiminėjo mokinius, nes tikėjo, kad mokslas atveria visas duris. Ponia Stasė antrame aukšte pasirodydavo retai. Jei ko prireikdavo, kūrėjas ją pakviesdavo sutartiniu ženklu.
"Lazdele jis pabelsdavo į grindis ir Staselė ateidavo. Tik nemanykite, kad jis buvo koks teroristas ar monstras. Toks buvo pačios S.Gruodienės noras – apsaugoti vyro talentą. J.Gruodis taip pat labai rūpinosi žmona, tik ji neleido to daryti. Pavyzdžiui, išvažiavo J.Gruodis į sanatoriją, o S.Gruodienė susirgo stipria angina. Nenorėjo ji vyrui rašyti, kad susirgo. Žinojo – kaipmat grįš namo. Todėl laišku pranešė, kad dažnai negalės rašyti, nes susižalojo pirštą", – kalbėdama apie sutuoktinių ryšį, edukatorė dirstelėjo į koridorių.
Jame pakabintas J.Gruodžio portretas, kurį tapė jo žmona. Nuotraukomis, paveikslais nukabinėtos ir paties kompozitoriaus kambario sienos. Antai vienoje – J.Gruodis su šunimi. Kitoje – įsitaisęs automobilyje. Kambaryje tebestovi fortepijonas, veliūru traukti foteliai ir lova, prie kurios neretai mekendavo ožka. Čia stovėjo ir kompozitoriaus stalas su visuomet paruoštais natų lapais, ant jo – radijas.
"Jei Gruodžiai būtų turėję gausią šeimą, turbūt jie būtų pirkę penkias karves. Tačiau turėjo galimybę pirkti radiją ir klausyti iš Valstybės teatro transliuojamus koncertus, tai sėkmingai tą ir darė. Patys radiją klausė ir dar kaimynus kvietė", – J.Ragaišienė juokavo, kad, žvelgdamas į keistą įrenginį ant stalo, šių laikų jaunimas mano, kad tai mikrobangų krosnelė.
"Štai toks buvo kompozitorius..." – baigusi pasivaikščiojimą ekskursijos vedlė kvietė įsitaisyti lauke ir pasiklausyti roko ir metalo, o jei kils noras, darsyk užsukti pas J.Gruodį į svečius.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Penktos kojos“ vadovė – po tarnybų kirčio: iš ryto pas mus visada galima rasti labai daug šūdo31
Maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai paskelbė, kad gyvūnų prieglaudai „Penkta koja“ yra apribota veikla ir uždrausta priimti naujų gyvūnų. Apie šią situaciją pokalbis su prieglaudos vadove Agne Volockyte. ...
-
Įteikti parodos „Ką pasėsi… 2023“ apdovanojimai: žvilgsnis į tvarumą ir pagalbą ūkininkams
Tarptautinės parodos „Ką pasėsi… 2023“ vienas svarbiausių akcentų – pastebėti tuos, kurių siūloma produkcija lengvina ūkininkų darbą, saugo aplinką ir padeda auginti geresnį derlių. Ketvirtadienį dešimčiai laurea...
-
Netrukus prasidės Kėdainių tilto sijos demontavimo darbai3
Artimiausiu metu bus pradėti Kėdainių tilto sijos, esančios Nevėžio upėje, demontavimo darbai, rašoma Lietuvos automobilių kelių direkcijos pranešime spaudai. ...
-
Jau matyti Kauno pietrytinio aplinkkelio kontūrai: kokie darbai vyksta?9
Petrašiūnuose net keliose vietose vyksta intensyvūs Pietrytinio aplinkkelio statybų darbai. Nuo Kauno hidroelektrinės jau matyti iškirstas medžių ruožas, kur eis naujasis kelias. ...
-
Prieš naują kadenciją savivaldybėje – korekcijos: administracijos direktorius traukiasi iš pareigų13
Kauno miesto savivaldybės administracijos direktorius Tadas Metelionis savo noru traukiasi iš pareigų. Laikinai jo vietą užims pavaduotojo pareigas einantis Paulius Keras. ...
-
Ištyrė beveik 600 šulinių: prasčiausias vanduo – Kauno apskrityje4
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) trečiadienį pranešė, kad pernai ištyrus 582 šulinius nustatyta, jog daugiau nei ketvirtadalio jų vanduo netinkamas vartoti kaip geriamas ar maistui. ...
-
Pavasarinis kelininkų darbymetis: Tunelio gatvėje – daugiau patogumų vairuotojams ir pėstiesiems8
Pasibaigus žiemos pertraukai į miesto gatves sugrįžę kelininkai tęsia susisiekimo infrastruktūros atnaujinimo darbus. Greta baigiamo rekonstruoti Radvilėnų plento pradedama tvarkyti dalis Tunelio gatvės. Iki vasaros pabaigos nuo Geležinkelio stoties...
-
Užfiksavo kelių erelį su „Jaguar“: toks gudravimas užtraukia baudą23
Kauno vakariniame aplinkkelyje vaizdo registratoriumi užfiksuotas chuliganiško vairavimo pavyzdys, kuomet pergudrauti kitus vairuotojus bandęs asmuo pažeidė Kelių eismo taisykles. Be to eismo dalyviai atkreipė dėmesį, kodėl šioje vietoje...
-
Žemę privatizavo su visais prokurorais?20
Idėja Laisvės alėjoje įkurti Kultūros ir meno inovacinį centrą įstrigo nežinia kuriam laikui. Statybos leidimas negali būti išduotas, nes žemė po dalimi pastato yra svetimose rankose. ...
-
Lengvai suprantamos kalbos mokymai: tai naudinga visiems4
Vaizdingi įvairiais terminais nusagstyti, įmantriu šriftu surašyti pranešimai, instrukcijos, raginimai, kitos svarbios žinios dažniausiai būna aiškūs tik daliai visuomenės. Lengvai suprantamos kalbos principai informaciją le...