Įtarimai Šilainiuose: ar čia sukčiai atvyko? Pereiti į pagrindinį turinį

Įtarimai Šilainiuose: ar čia sukčiai atvyko?

2025-07-18 05:00

Baltų prospekto daugiabučio gyventojus nustebino kieme atsiradusios keistų konstrukcijų skelbimų lentos. Dar labiau nustebino skelbimų turinys, su kuriuo siejamas teistas asmuo.

Saviveikla: daugiabučio kieme netikėtai atsirado savadarbių stendų. Margumynas: gyventojai pasijuto atakuojami bet kur suklijuotų skelbimų gausos. Faktas: „Centina Servis Kaunas“ yra susijusi su praeityje už sukčiavimą teistu, Kaune ir Kauno rajone finansinėmis aferomis pagarsėjusiu R. Babiansku.

Pajuto spaudimą

Skelbimuose gyventojai raginami daugiabučius namus ir butų kaupiamąsias lėšas leisti administruoti prieštaringai vertinamai bendrovei „Centina Servis Kaunas“.

Su „Kauno diena“ kalbėjusi namo gyventoja tvirtino, kad dar niekada nebuvo atsidūrusi tokioje situacijoje.

„Sakyčiau, jaučiame spaudimą. Kalbu ne tik apie turbūt savavališkai sustatytas keistas skelbimų lentas, bet ir apie elgesį. Būna, sėdi kieme ir staiga išlenda su lapų krūva ir pasiūlymais – mes geriausi, mes pigiausi. Būna, kažkas paskambina į duris ir galvoji – vėl jie su tais savo pasiūlymais“, – pasakojo daugiabučio gyventoja.

Nustebino įkyrumas

„Mums sukėlė įtarimų. Įkyriai lenda. Labai keisti dalykai prasidėjo. Mes turime daugiabučio administratorių. Tačiau kone kiekvieną dieną prie durų atsiranda skelbimas, kad jie esą viską padarys labai pigiai“, – pasakojo vienas pašnekovas.

Kai kurių daugiabučio gyventojų tvirtinimu, kieme netikėtai atsiradę savadarbiai reklaminiai stendai nesuderinti su savivaldybe.

„Kažkaip nesiderina, kad bendrovė save reklamuoja ir pateikia kaip socialiai atsakingą, tačiau kartu galimai pažeidžia teisės aktus brukdama savo stendus, kur papuola“, – dalijosi savo svarstymais kita daugiabučio gyventoja.

Moteris pridūrė, kad kartu su kaimynais skaitė apie jų kieme besireklamuojančią įmonę įvairių publikacijų, iš kurių galima spėti, kad su šia įmone susijęs už finansinius nusikaltimus teistas veikėjas.

Faktas: „Centina Servis Kaunas“ yra susijusi su praeityje už sukčiavimą teistu, Kaune ir Kauno rajone finansinėmis aferomis pagarsėjusiu R. Babiansku.

Kaina iš oro?

Šilainių gyventojams nuogąstavimų sukėlė bendrovės „Centina Servis Kaunas“ skelbimai, siūlantys sudaryti sutartį dvejiems metams. Bendrovė žada buto administravimo paslaugas už, kaip teigiama skelbime, „vidutiniškai kas mėnesį tik 10 eurų butui“.

Neseniai redakciją pasiekė informacija, kad J. Basanavičiaus alėjoje dalijami reklaminiai „Centina Servis Kaunas“ lapeliai, pavadinti specialiu pasiūlymu.

Jame jau rašoma, kad dvejus metus vienam butui reikės mokėti tik 5 eurus ir už tai bus suteikiama įvairių paslaugų: administravimas, visų inžinerinių sistemų priežiūra, laiptinės valymas, teritorijos priežiūra, žolės pjovimas, sniego valymas.

Nors gyventojai visada ieško būdų sutaupyti, tačiau „Centina Servis Kaunas“ pasiūlymas jiems sukėlė įtarimų, kad tai tėra elementari apgavystė, nes kaina neadekvačiai maža.

Ragina būti budrius

„Kauno diena“ pasidomėjo, kaip tokius pasiūlymus vertina būsto administravimo specialistai.

Pasiūlymai, žadantys itin žemą daugiabučių administravimo kainą, turi būti vertinami labai atsargiai.

– Ar tokiuose pasiūlymuose matote riziką gyventojų lūkesčiams, ar realu už tokią kainą užtikrinti visavertį, kokybišką buto administravimą? – pasiteiravome Lietuvos respublikinių būsto valdymo ir priežiūros rūmų prezidento Algio Čapliko.

– Pasiūlymai, žadantys itin žemą daugiabučių administravimo kainą, turi būti vertinami labai atsargiai. Administratoriai, siūlantys paslaugas už rinkos kainą žymiai mažesnį mokestį, turi patys labai aiškiai suvokti, ar sugebės už tai užtikrinti visavertes paslaugas ir realiai įgyvendinti gyventojų lūkesčius. Priešingu atveju tai gali virsti nusivylimu tiek gyventojams, tiek pati įmonė gali patirti reputacinę žalą.

Kokybiškas daugiabučio namo administravimas apima daugybę sudedamųjų dalių – nuo finansinės ir techninės priežiūros iki operatyvaus reagavimo į gyventojų prašymus ir avarines situacijas. Už minimalų mokestį tai retai kada būna įmanoma. Tad tokie pasiūlymai kelia pagrįstą riziką gyventojų lūkesčiams.

– Kokių patarimų šiuo atveju turėtumėte gyventojams?

– Gyventojams pirmiausia rekomenduojame būti budriems ir įvertinti ne tik siūlomą kainą, bet ir paslaugų turinį, įmonės patirtį, atsiliepimus ir veiklos istoriją. Paprašyti aiškiai išdėstyti siūlomų paslaugų sąrašą, pasidomėti, kiek darbuotojų turi įmonė, kokios jų kompetencijos. Atidžiai įvertinti, ar įmonė turi patirties administruojant panašaus dydžio namus. Patikrinti informaciją apie įmonę viešuose registruose ir pasitikrinti, ar neturi skolų, ar nėra teisminių ginčų.

– Ar turite gyventojams aktualios informacijos apie bendrovės „Centina Servis Kaunas“ ar su ja susijusių asmenų veiklos kokybę ir patikimumą?

– Šiuo metu neturime oficialių duomenų apie šios konkrečios įmonės veiklos kokybę ar patikimumą. Tačiau, kaip ir visais atvejais, gyventojams rekomenduojame pasitikrinti informaciją apie įmonę viešuose šaltiniuose. Taip pat pasikalbėti su kitų namų gyventojais, jei tokie jau bendradarbiauja su šia įmone, jei tokių yra.

Norime atkreipti dėmesį, kad bendrijos ar daugiabučio gyventojų sprendimas dėl administratoriaus yra labai svarbus ir turėtų būti priimamas atsakingai, o ne vien remiantis mažiausia kaina. Renkantis administratorių reikia galvoti apie ilgalaikę priežiūrą, atsakomybę, gebėjimą spręsti problemas operatyviai ir kokybiškai. Būsto rūmų nariai  daug dėmesio skiria aukštai paslaugų kokybei, skaidrumui ir profesionalumui. Siekia, kad gyventojai visoje Lietuvoje turėtų galimybę gauti kokybiškas ir patikimas administravimo paslaugas. Ragina gyventojus aktyviai dalyvauti namo valdyme, domėtis savo teisių apsauga ir reikalauti kokybės – tai skaidrios, saugios ir darnios bendruomenės pagrindas.

Margumynas: gyventojai pasijuto atakuojami bet kur suklijuotų skelbimų gausos.

Įtaria melu

Daugiabučių namų administratoriai pigų pasiūlymą dėl butų administravimo ragino vertinti dalykiškai ir kritiškai. Jis tvirtino neabejojantis, kad reklamos turinys – klaidinantis.

„Paviršutiniškai žiūrint, aišku, patrauklu – garantija, kad dvejus metus  tiek mokėsi. Tačiau tai nerealu“, – teigė jie.

Aplinkos ministerijos teigimu, Lietuvoje yra daugiau nei 35 tūkst. daugiabučių namų, pastatytų iki 1993 m. Dėl nepakankamos jų techninės priežiūros matome apgriuvusių balkonų, pažeistų fasadų, dėl pasenusių stogų ar vamzdynų užliejami butai. Dėl blogos butų ir kitų patalpų savininkų bendrojo naudojimo objektų techninės būklės kasmet įvyksta keli šimtai incidentų.

„Techniškai netvarkingi daugiabučiai namai kelia grėsmę juose gyvenantiems žmonėms, jų turtui ir jų aplinkai, todėl svarbu imtis veiksmingų priemonių jų atnaujinimui paskatinti ne tik juos renovuojant, bet ir nuolat prižiūrint ir atnaujinant pagal privalomuosius reikalavimus“, – sako aplinkos viceministras Kastytis Žuromskas.

Nuo liepos 1 d. įsigaliojo nauja privalomojo kaupimo įmoka. Skaičiuojama, kad 50 kv. m ploto butui, priklausomai nuo namo, per mėnesį tai kainuos apie 5,5 euro. O kur dar administravimas, laiptinės valymas, inžinerinių tinklų, teritorijos priežiūra...

„Tai žinant ir išgirdus, kad kažkas visa tai nori padaryti už 10 eurų, iš karto kyla įtarimas, kad tai yra melas. Tai tiesiog neįmanoma“, – tvirtino kalbinti specialistai.

Jis neslėpė turintis įtarimų, kad galbūt rezgami nieko gera nežadantys planai.

Įtariu, kad tai tiesiog žmonių viliojimas, tiesmukiškas mulkinimas. Kyla spėjimų, kad šita organizacija nori prilįsti prie tų kaupiamų pinigų, kad tai vienadienis projektas surinkti kaupiamas lėšas ir pasišalinti.

„Įtariu, kad tai tiesiog žmonių viliojimas, tiesmukiškas mulkinimas. Kyla spėjimų, kad ši organizacija nori prilįsti prie tų kaupiamų pinigų, kad tai vienadienis projektas surinkti kaupiamas lėšas ir pasišalinti, t. y. bankrutuoti ir pan. Vienadienė organizacija yra veikusi Klaipėdoje – ji atėjo į rinką labai dempinguodama kainas, žmonės pradėjo pervesti kaupiamus pinigus. Tada jie surinko kaupimo mokesčius ir pabėgo“, – pasakojo kalbintas administratorius.

Specialistų skaičiavimais, reali kaina už vieno būsto administravimą yra ne mažesnė kaip 20–25 eurai.

„Centina Servis Kaunas“ reklaminiai teiginiai kelia abejonių ir „Civinity namai Kaunas“ specialistams.

Pasak šios bendrovės pastatų administravimo vadybininko Kęstučio Pašvensko, dempinguodamas kainas naujasis administratorius negalės tinkamai suteikti paslaugų.

„Gyventojams siūlome atkreipti dėmesį, ar administratorius turi patirties teikti tokias paslaugas. Pagalvoti, ar realiai galima teikti paslaugas tokiomis mažomis kainomis“, – pabrėžė specialistas.

Nerimą kelia praeitis

Redakcijos kalbinti daugiabučio gyventojai atkreipė dėmesį, kad besireklamuojanti bendrovė yra susijusi su praeityje už sukčiavimą teistu, Kaune ir Kauno rajone finansinėmis aferomis pagarsėjusiu Ričardu Babiansku.

Alfa.lt skelbiamais Registrų centro duomenimis, R. Babianskas yra mažosios bendrijos „Centina LT“ vadovas. Nors R. Babiansko pavardės akcininkų sąraše nėra, su šia įmone jį sieja artimi santykiai – 51 proc. „Centina Servis Kaunas“ akcijų valdo bendrovė „Centina“.

Anot portalo Alfa.lt, vienvaldė bendrovės „Centina“ akcininkė Registrų centrui pateiktuose dokumentuose nurodoma Jūratė Babianskienė – R. Babiansko žmona.

Portale rašoma, kad prieš devyniolika metų Kauno miesto apylinkės teismas leido suimti tuomet 32 metų R. Babianską, kurį, paties įtariamojo sukčiavimu prisipažinimu, turėjo prakeikti apie 20 Kaune ir pakaunėje gyvenančių moterų, siejusių su šiuo vyru ir jo vadovaujama bendrove „Akauzė“ savo butų ir namų remonto planus. R. Babianską anuomet sulaikę Kauno policijos Ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai išsiaiškino, kad dažniausiai aukomis apgavikas pasirinkdavo vidutinio arba vyresnio amžiaus moteris. Jauniausiajai iš ekonominei policijai žinomų jo aukų – 45 metai, vyriausiajai – 75 metai. Portale Alfa.lt rašoma, kad visos nukentėjusiosios prisipažino, kad R. Babianskas sugebėdavo jas įkalbėti duoti už sutartus darbus avansą neva reikiamoms medžiagoms įsigyti. Tačiau, gavęs pinigus, pažadų negailėjęs „meistras“ grįžti neskubėdavo. Užsakovėms pradėjus jo ieškoti nurodytu mobiliojo telefono numeriu, vyras atsiliepdavo ir teisindavosi, kad turi tiek daug darbų, kad vos spėja, bet savo pažadų esą tikrai nepamiršo. Tačiau naujai sutartu laiku „meistras“ nepasirodydavo, o apgautoms moterims vėl bandant susisiekti su avansą paėmusiu ir pažadus dalijusiu vyru, „meistras“ telefonu nebeatsiliepdavo.

Užmojai – platūs

Savo paaiškinimus „Kauno dienai“ išsakęs R. Babianskas tvirtino, kad užmojai daugiabučių priežiūros srityje yra platūs, o savo teistumą dėl sukčiavimo vadino nepasisekusio verslo ir žmogiškų klaidų rezultatu.

„Neneigsiu, jaunystėje, prieš 20 metų, yra buvę. Tačiau dėl sukčiavimo epizodų esu išteisintas. Ten greičiau buvo nepasisekęs verslas. Esu teistas už finansinius nusikaltimus, už apskaitą. Gavau trejus metus lygtinai. Jei pažiūrėtumėte pastaruosius dvidešimt metų, pamatytumėte, kad apie mane nieko bloga negalima pasakyti“, – patikino R. Babianskas.

Jo teigimu, daugiabučių gyventojai yra tikra finansinių resursų kasykla.

„Kaina, kurią siūlome mes, yra visiškai reali kaina. Tokia kaina būtų visada, jei gyventojai nebūtų paversti finansinių resursą kasykla“, – kalbėjo R. Babianskas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų