Graudi aleksotiškių kasdienybė: lauko tualete tenka tupėti ir žiemą Pereiti į pagrindinį turinį

Graudi aleksotiškių kasdienybė: lauko tualete tenka tupėti ir žiemą

2016-10-12 18:00

Sunku patikėti, kad XXI a. mieste gyvenantys žmonės priversti naudotis lauko tualetais, praustis pas giminaičius. Aleksoto gyventojai įrengti kanalizaciją prašo ne vienus metus, tačiau nutiesti vamzdynų niekas neskuba.

Be kanalizacijos

Aleksoto Aukštosios gatvės gyventojų kasdienybė nubloškia į gūdžią praeitį. Čia gyvenantys kauniečiai neturi kanalizacijos, tad vis dar tenka naudotis lauko tualetais. Atrodo, kad žmonių problemos nerūpi nei seniūnijai, nei vandenį tiekiančiai bendrovei "Kauno vandenys". Kauniečiai ne kartą kreipėsi į valdininkus prašydami įrengti kanalizaciją, tačiau liko neišgirsti.

Gyventojai pasakojo, kad gavo atsakymą, jog Aukštojoje gatvėje yra mažai gyventojų, todėl įrengti kanalizaciją neapsimoka.

"Kaime – geriau. Ten europiniai pinigai yra panaudojami. O mieste? Kur matyta, per dešimt minučių iki centro galime nueiti, o gyvename be kanalizacijos. Be to, mūsų gatvė nėra jau tokia maža, ne viena šeima gyvena, o kanalizacijos ir šalia esančios Antakalnio gatvės dalis taip pat neturi. Čia – toks Dievo užmirštas kampelis miesto centre", – emocijų neslėpė vietos gyventoja Raimonda.

Žmonės yra surinkę parašus ir ne vienus metus beldžiasi į valdininkų duris, tačiau atsakymas būna vienodas – nėra pinigų. Buvo pasiūlyta patiems nutiesti kanalizacijos trasą, tačiau gyventojai tokių didelių sumų neturi.

Prieš kelerius metus buvo apskaičiuota, kad trasa kainuotų apie 40 tūkst. litų (per 11,5 tūkst. eurų). Taip pat dar reikėtų patiems sumokėti vienam kitos gatvės gyventojui, nes jis šulinį ir kanalizaciją nuo aplinkinių gatvių įsirengė savo lėšomis. Be to, kainuotų ir gatvės sutvarkymo darbai, nes, rengiant kanalizacijos sistemą, tektų iš naujo pakloti asfalto dangą.

Praustis – pas gimines

Aukštojoje gatvėje gyvenanti Rasa pasakojo, kad jos name gyvena kelios šeimos. Kiekviena jų turi atskirą lauko tualetą. Fekalijų duobę reikia išpumpuoti. Už tokią paslaugą reikia atseikėti apie 30–40 eurų. Tačiau svarbiau ne kaina, o patogumas. Juk kai lyja, šlapia, reikia eiti į lauką, žiemą taip pat ne pats didžiausias malonumas sėdėti šaltame lauko tualete.

Dauguma šios gatvės gyventojų už savo lėšas įsivedė  namuose šaltą vandenį, jį pašildo vandens šildytuvas. Kai kurie įsirengė vietinę kanalizaciją, tačiau ji gana greitai užsipildo, nes į ją keliauja įvairios buitinės nuotekos: skalbimų, dušo vanduo. Žmonės sakė, kad prisijungus prie miesto kanalizacijos sistemos, sumažėtų išlaidos ir būtų galima normaliai gyventi.

Vis dėlto vietinę kanalizaciją turi ne visi. Kadangi nėra nuotekų vamzdžių, negalima įsirengti normalaus dušo. "Vasarą tai vietiniame duše, po kibiru galima nusiprausti, tačiau žiemą važiuojame pas giminaičius, juk nepilsi visko kieme", – kalbėjo kaimynė Raimonda.

Pila nuo šlaito

Su "Kauno dienos" žurnalistais bendravę gyventojai skundėsi, kad kai kurie gyventojai nėra įsivedę net vietinės kanalizacijos, todėl viską pila ant šlaito, tad iš Aukštosios gatvės atliekos nuteka į Veiverių gatvę, o iš jos – į Nemuną.

"Kaip valdžia nesupranta, kad kai kurie gyventojai priversti teršti aplinką. Juk ir įvairius skalbimo miltelius naudoja, ir fekalijos patenka. Viską nuo šlaito pila, tvyro didelė smarvė, o kartu ir teršiamas gruntas. Apačioje jau matosi, kaip nuo vandens suirę borteliai", – sakė visiškai ant Aukštosios gatvės šlaito gyvenanti Aleksandra.

Jos kaimynystėje stūkso keli mediniai pastatai, virtę landyne. Juose greičiausiai kažkas apsigyveno, nes kai nukrenta medžių lapai, matyti įvairios šiukšlės. Moteris tikino, kad valdininkams ir ši problema nėra įdomi. Be to, niekam nepriklausančio turto savivaldybė negali nugriauti, o iš to sklypo šiukšlės taip pat keliauja į judrią Aleksoto gatvę.

Liūčių pavojai

Dėl to, kad Aukštojoje gatvėje nėra nutiesta kanalizacijos linija, nemenkos problemos iškyla liūčių metu. Šioje Aleksoto dalyje nėra nė vieno šulinio. Todėl užklupus smarkiam lietui, visas vanduo vėl su visomis šiukšlėmis keliauja į kiemus, o paskui – šlaitu žemyn.

Aleksandra pasakojo, kad neapsikentusi, jog terasa ir kiemas pilnas vandens, savo lėšomis prie gavės įsirengė aukštesnį bortelį ir palei tvorą einantį šaligatvį. Ties vartais taip pat įrengė vietinę lietaus surinkimo sistemą, tačiau tikina, kad didesnių liūčių tokie atlikti darbai tikrai neatlaiko.

"Prie mano vienintelio namo yra įrengtos lietaus grotelės, tačiau kiekgi čia jų yra. Jos nesurenka visos gatvės lietaus vandens", – sakė gyventoja.

Žmonės baiminasi ir kai pradeda šalti orai. Tuomet jei palyja ir pašąla, gatvė tampa tikra čiuožykla, kuri veda tiesiai nuo skardžio. Gyventojai patys žiemomis nukasa sniegą, barsto gatvę, tačiau pripažįsta: jei į duobėtą gatvę užklystų nevietiniai gyventojai, gali nutikti skaudžių avarijų.

"Kai kurie gyventojai gatvėje palieka automobilius. Jei kas atvažiuoja, siekdamas išvengti susidūrimo, gali nuslysti žemyn. Taip pat nuo skardžio galima nulėkti ir bandant apvažiuoti išvagotas duobes, nes normalaus asfalto ši gatvė taip pat seniai nematė", – apie sudėtingą vairavimą prastomis oro sąlygomis kalbėjo Lina.

Suteikė vilties

Susisiekus su bendrove "Kauno vandenys", kuri atsakinga už vandens ir kanalizacijos tiesimą Kaune, įmonės vadovas patikino, kad Aleksote esanti Aukštoji gatvė jau yra įtraukta į artimiausių metų tvarkymo planus, tad gyventojai galės gyventi visavertį gyvenimą.

"Informuoju, kad Aukštojoje gatvėje, buitinių nuotekų tinklų įrengimas yra įtrauktas į projektą "Geriamojo vandens tiekimo, nuotekų tvarkymo infrastruktūros plėtra ir rekonstrukcija Kaune 2016–2018 m.", – atsakė bendrovės "Kauno vandenys" generalinis direktorius Linas Baltrėnas.

Jis tikino, kad artimiausiu metu bendrovė planuoja nuteisti 18,2 km naujų vandentiekio tinklų ir 34,8 km nuotekų tinklų.

L.Baltrėnas sakė, kad bendrovės "Kauno vandenys" aptarnaujamoje teritorijoje iki šiol prie centralizuotų buitinių nuotekų tinklų sistemos yra neprisijungę 11,5 proc. kauniečių.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų