Buvusiam EBSW grupės prezidentui Gintarui Petrikui dėl Lietuvos valstybinio komercinio banko (LVKB) turto iššvaistymo organizavimo siūloma skirti 6 metų ir 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę bei priteisti Turto banko pareikštą ieškinį 18 mln. 693 tūkst. litų.
Turėjo didelę įtaką
Tokią bausmę trečiadienį nagrinėjant bylą Vilniaus apygardos teisme pasiūlė valstybinį kaltinimą palaikantis Generalinės prokuratūros prokuroras Gintaras Plioplys. Iš jo pasiūlytos bausmės turėtų būti išskaičiuotas G.Petriko suėmimo laikotarpis - 3 metai ir 4 mėnesiai.
Siūlydamas bausmę G.Petrikui, prokuroras ją grindė ne tik byloje surinktais įrodymais, bet ir ankstesnėmis bylomis, kuriose buvo teisiami EBSW grupės prezidento bendražygiai.
G.Plioplio teigimu, G.Petrikas turėjo didelę įtaką LVKB veiklai ir išduodant paskolas jo nurodymų nebuvę įmanoma nevykdyti. Tai patvirtino ir byloje apklausti liudytojai. „Manau, kad teismas turėtų atsižvelgti į G.Petriko įtaką LVKB ir EBSW. Liudytojai nurodė, kad jis turėjo autoritetą ir jo nurodymus reikėjo besąlygiškai vykdyti“, - kalbėjo prokuroras.
G.Plioplio teigimu, be jokio užstato imdamas paskolas iš banko, teisiamasis puikiai žinojo, kad jų niekada negrąžins. Tuo labiau, kad dvi EBSW bendrovės realiai nevykdė jokios veiklos, jos buvo įsteigtos tik tam, kad gautų paskolas iš bankų ir padengtų kitus kreditus.
G.Petrikui prokuratūra yra pateikusi kaltinimus keturiuose epizoduose dėl negrąžintų paskolų, kurios buvo suteiktos keturioms EBSW valdomoms įmonėms: „Custos“ (4,5 mln. litų), „Evadis“ (4,9 mln. litų), „Autopaletė“ (4,62 mln. litų) ir „Statybinių medžiagų investicija“ (2,68 mln. litų).
Skolinosi kreditams grąžinti
Pats G.Petrikas neigia turėjęs įtaką LVKB. Jo tegimu, EBSW grupė turėjo tik 20 proc. banko akcijų ( 51 proc. valdė valstybė), todėl jis negalėjo ir neturėjo teisės kištis į banko operatyvinę veiklą.
Pasak EBSW vadovo, tuo metu Lietuvos bankai paskolas suteikdavo tik pusmečiui arba metams, todėl tik nuolat skolinantis iš kitų bankų buvo galima grąžinti kreditus.
Visos LVKB bėdos, anot G.Petriko prasidėjo kai tuometinis premjeras Adolfas Šleževičius paprašė suteikti paskolą vienai ant bankroto slenksčio atsidūrusiai valstybės įmonei. Bankui atsisakius tai padaryti, prasidėjo konfliktai su Vyriausybe. Ši neleido didinti įstatinio kapitalo, todėl tik 20 mln. litų įstatinio kapitalo turėjęs bankas, pradėjo merdėti.
G.Petrikas neigia norėjęs sužlugdyti banką, tačiau, jo teigimu, po konflikto su Vyriausybe, pradėtas areštuoti ir visų EBSW įmonių turtas. Jos negalėjo vykdyti savo įsipareigojimų bankui, o šis negaudamas pinigų taip pat negalėjo vykdyti veiklos.
Areštavo visą turtą
Trečiadienį Vilniaus apygardos teismas patenkino praeitame teismo posėdyje pareikštą prokuroro prašymą ir areštavo visas žinomas G.Petriko sąskaitas bei kai kurį turtą.
Teisėjo Vladislavo Lenčiko teigimu, laikinas nuosavybės teisių apribojimas yra skirtinas atsižvelgiant į nusikaltimų, kuriais kaltinamas buvęs EBSW vadovas sunkumą ir pareikšto ieškinio dydį.
Teismas areštavo keturias teisiamojo banko sąskaitas, vertybinius popierius, medžioklinį šautuvą, 91 šovinį, televizorių Sony , vaizdo magnetofoną Sony ir dulkių siurblį.
Teismo žiniomis, Rygoje esančiame „Saulės“ banke G.Petrikas turi 150 020, 84 JAV dolerio. Kitoje to paties banko sąskaitoje - 328 dolerius.
Danijos sostinėje esančio „Nordea“ banko G.Petriko sąskaitoje yra 26 882 doleriai, dar viename banke - 3750 dolerių.
Jei G.Petrikas bus pripažintas kaltu dėl jam inkriminuojamų nusikaltimų visas jo turtas gali būti konfiskuotas arba panaudotas ieškiniui padengti.
Pabėgo iš Lietuvos
G.Petrikas iš Lietuvos pabėgo 1997 metais. JAV jis gyveno svetima pavarde, vertėsi akinių nuo saulės prekyba.
2004-ųjų pavasarį Lietuvos prašymu buvusį EBSW prezidentą sulaikė JAV Federalinių tyrimų biuro pareigūnai. Kurį laiką lietuvis bylinėjosi dėl ekstradicijos, rašė skundus, tačiau vėliau pranešė sutinkąs būti išduotas.
2007-ųjų rugsėjo 20 dieną G.Petrikas pargabentas į Lietuvą.
Tai jau antroji byla, kurioje G.Petrikas kaltinamas svetimo turto iššvaistymu. Kauno apyygardos teisme jis kaltinamas iššvaistęs „Kauno holdingo kompanijai“ priklausiusius 24 mln. litų. Birželį prokurorai Kauno apygardos teismo paprašė G.Petriką nuteisti 7 metų laisvės atėmimo bausme. Nuosprendis šioje byloje bus skelbiamas liepos 27 dieną.
Naujausi komentarai