Europiečių gerove rūpinsis Kaune išugdyti sveikatos informatikai Pereiti į pagrindinį turinį

Europiečių gerove rūpinsis Kaune išugdyti sveikatos informatikai

2015-01-20 10:30

Informacinės technologijos – neatsiejama medicinos dalis. Tad nenuostabu, kad nuo kito rudens Kaune bus pradėti rengti sveikatos informatikos specialistai.

Europiečių gerove rūpinsis Kaune išugdyti sveikatos informatikai
Europiečių gerove rūpinsis Kaune išugdyti sveikatos informatikai / Tomo Raginos nuotr.

Informacinės technologijos – neatsiejama medicinos dalis. Tad nenuostabu, kad nuo kito rudens Kaune bus pradėti rengti sveikatos informatikos specialistai.

Studentai žinių semsis ir Lietuvos sveikatos mokslų (LSMU), ir Kauno technologijos universitetų (KTU) auditorijose ir laboratorijose – tai yra pirmasis šalyje toks jungtinis dviejų šalies aukštųjų mokyklų projektas. Tokia studijų programa – viena iš nedaugelio Baltijos šalyse.

Jungtinės studijų programos sutarties pasirašymo iškilmėse LSMU Naujausių farmacijos ir sveikatos technologijų centre abiejų aukštųjų mokyklų atstovai kalbėjo apie milžinišką sveikatos informatikų poreikį tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje.

LSMU rektorius prof. habil. dr. Remigijus Žaliūnas atkreipė dėmesį, kad kai kurios svarbios medicinos sritys be technologijų apskritai neįmanomos. "Labai svarbu orientuotis į visuomenės dalį, kuri dar neserga. Kalbu apie profilaktiką ir susirgimų provenciją, sveikatinimo skatinimą. Neįsivaizduojama, kaip tai padaryti be informatikos", – teigė R.Žaliūnas.

Į universitetus nuolat besikreipiantys darbdaviai jau dabar įdarbintų apie 200 sveikatos informatikų – informatikos specialistų, turinčių gilių žinių apie sveikatos sistemą ir mediciną.

"Tyrimai rodo, kad su sveikata susijusios elektroninės paslaugos – vienos iš svarbiausių Lietuvos gyventojams. Su sveikata susijusių elektroninių paslaugų svarbą lemia ir senėjanti visuomenė, augantis sergamumas lėtinėmis ligomis. Tai bendra problema ne tik Lietuvai, bet ir visai ES, tad sveikatos informatika yra viena iš sparčiausiai besivystančių sričių", – akcentavo vienas iš sveikatos informatikos programos vadovų LSMU profesorius dr. Giedrius Vanagas.

Anot jo, gyventojai keliauja po ES, dėl to reikia užtikrinti, kad tiksliais ir patikimais sveikatos duomenimis būtų keičiamasi ne tik tarp nacionalinių sveikatos priežiūros institucijų, bet ir tarptautiniu mastu.

– Kodėl Lietuvoje prireikė tokios studijų programos kaip sveikatos informatika? – pasiteiravome G.Vanago.

– Sveikatos informatika yra tarpdisciplininio pobūdžio mokslo ir studijų kryptis, orientuota į informatikos ir informacinių technologijų taikymą medicinos ir visuomenės sveikatos uždaviniams spręsti. Pagrindiniai sveikatos informatikos studijų programos absolventams keliami iššūkiai susiję su naujų individualizuotų medicinos ir sveikatinimo technologijų vystymu ir diegimu ateities sveikatos priežiūroje, jų pritaikymą individualiems paciento sveikatinimo poreikiams patenkinti.

Jau dabar gyvename išmaniųjų technologijų (telefonų, televizorių ar net laikrodžių) amžiuje, šiuos technologinius įrenginius naudojame naršyti internete, atsiskaityti už suteiktas paslaugas, užrašams ar pramogoms, tačiau juos lygiai taip pat galima būtų panaudoti ir sveikatinimo tikslams – vaistų vartojimo priminimams, pulsui ar kraujo spaudimui matuoti, nuotolinėms konsultacijoms, informacijos sklaidai, rizikos veiksnių ar gyvensenos korekcijai ir t.t.

Tikimės, kad jau netolimoje ateityje mūsų pacientai galės ne tik prieiti prie savo sveikatos istorijos ir bendrauti su sveikatinimo specialistais virtualioje erdvėje, bet ir įgalinti aktyviai dalyvauti daugelyje sveikatinimo procesų būdami savo įprastinėje aplinkoje (namuose ar pan.), naudoti nuotolinio stebėjimo, telereabilitacijos, telekonsultacijų ir kitas paslaugas. Tokių e. sveikatos sistemų ir paslaugų kūrimas reikalaus įvairiapusiškų žinių, įskaitant virtualiųjų skaičiavimų, žmogaus ir kompiuterio sąveikos, biomedicininės inžinerijos, visuomenės sveikatos, duomenų gavybos ir individualizuotų diagnostinių, gydymo, konsultacinių sprendimų pritaikymo.

– Koks yra šios srities specialistų poreikis?

– Pastaraisiais metais darbo rinkoje buvo stebima sparti įmonių, kuriančių sveikatos informacines sistemas plėtra. Sveikatos informatikos absolventai galės dirbti IT projektų sveikatos priežiūros sistemos įstaigose vadovais, IT sistemų plėtotojais ir administratoriais, IT produktų, skirtų sveikatinimui, kūrėjais.

Sveikatos informatikos bakalauro kvalifikaciją įgiję absolventai, ypač pasirinkę e. sveikatos technologijų specializaciją, galės dirbti programinės įrangos kūrimo ir priežiūros darbus, informacinių technologijų kūrimo ir palaikymo darbus privačiame ir valstybiniame sektoriuose Lietuvoje ir užsienyje bei galės dirbti analitinį darbą tvarkant ir apdorojant sveikatos priežiūros įstaigose surinktą administracinę, klinikinę ir bet kokią kitą sveikatos informaciją.

Biomedicininės informatikos specializaciją pasirinkę absolventai taip pat galės kurti inovatyvius mobilius sveikatinimui skirtus IT produktus tiek sveikatos priežiūros įstaigoms, tiek galutiniams vartotojams.

– Kaip stipriai į priekį Lietuvoje yra pasistūmėję gerovės technologijos, elektroninės sveikatos sprendimai, e. medicinos koordinavimas?

– Lietuva, kaip ir daugelis Europos valstybių, yra parengusi nacionalinę e. sveikatos strategiją, kuri numato įvairiausių elektroninių paslaugų teikimą tiek medikams, tiek pacientams, tiek sveikatos sistemos administratoriams, tačiau dėl įvairių priežasčių ši visai sveikatos priežiūros sistemai naudingos idėja stringa. Iš dalies tai vyksta ir dėl kompetentingų žmogiškųjų išteklių stokos, nesusikalbėjimo tarp medikų ir informacinių technologijų specialistų, sveikatos sistemos procesų ir poreikių nesuvokimo. Taigi vėl grįžtame prie būtinybės turėti tarpdisciplininių kompetencijų turinčius specialistus, gebančius kurti ir pritaikyti informacines technologijas medicinos ir visuomenės sveikatos uždaviniams spręsti.

– Kaip sveikatos informatikos studijų programa per penkerius ar dešimt metų gali pakeisti medicinos paslaugų sritį, prieinamumą pacientui?

– Šiandien didžioji dalis paslaugų teikiama tik gydymo įstaigose, pacientų ir informacija juda fiziškai, nors būtų galima tai atlikti naudojant skaitmenines, elektronines technologijas. Šiandien pacientas, norėdamas pratęsti receptą, gauti ligos istorijos išrašą, sužinoti atliktų tyrimų rezultatus, turi atvykti į gydymo įstaigą, o pasiekus nacionalinėje e. sveikatos strategijoje numatytus tikslus šias paslaugas daugeliu atveju pacientai galėtų gauti neišeidami iš namų. Be to, tam tikro amžiaus ar lėtinėmis ligomis sergantys pacientai galėtų savo mobiliajame telefone ar kompiuteriu gauti visą jiems būtiną informaciją apie jiems priklausančias paslaugas, profilaktinius patikrinimus ar programas, tyrimų rezultatus. Visa tai ne tik padidins sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą, kokybę, bet ir mažins eiles gydymo įstaigose, leis taupyti tiek paciento, tiek sveikatos priežiūros sistemos lėšas.

– Kaip vyks studijos būsimiesiems sveikatos informatikams? Jie studijuos abiejuose universitetuose iš karto?

– Sveikatos informatikos studijų programa yra pirma tokio pobūdžio jungtinė programa Baltijos šalyse. Studentai studijuos tiek LSMU, tiek KTU. Studijų pagrindas yra KTU Informatikos studijų programa, o LSMU bus gilinamasi į žmogaus anatomiją ir fiziologiją, epidemiologiją, sveikatos priežiūros sistemą ir jos valdymą, sveikatos politiką, sveikatos teisę ir etiką. Atlikdami praktiką studentai susipažins su sveikatos priežiūros įstaigų veikla ir procesais.

Studentai turės galimybe naudoti dviejų universitetų materialine baze, bibliotekomis, mokslo slėnių ir institutų infrastruktūra, pažins skirtingas mokymosi sistemas, skirtingų universitetų dėstytojus. Taigi galimybės studijuoti bus nepalyginamai geresnės.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų