Šiemet Kaune gerokai pasistūmėjo pirmyn miesto gatvių remontas, tačiau aiškėja, kad geri užmojai laviruoja ant peilio ašmenų – Kaune nesutvarkyta šimtų gatvių teisinė registracija, be kurios gatvių kapitalinis remontas ar rekonstrukcija negalima.
Neskuba sutvarkyti
Patikrinimą atlikusi savivaldybės Kontrolės ir audito tarnyba nustatė, kad savivaldybė nėra atlikusi 839 miesto gatvių teisinės registracijos, nors pagal galiojančius teisės aktus tai yra privaloma. Atliekant gatvės rekonstravimą ar kapitalinį remontą reikalingas statybos leidimas, o jis išduodamas tik tuomet, jeigu yra atlikti gatvės kadastriniai matavimai ir gatvė įregistruota valstybės įmonės "Registrų centro" adresų registre. Besiruošdama panaudoti naujojo ES finansinio laikotarpio lėšas, taip pat pretenduodama į valstybės finansuojamos Kelių priežiūros ir plėtros programos pinigus, savivaldybė vaikšto peilio ašmenimis – laiku nesutvarkius dokumentų, pažadėti pinigai gali virsti tik nepasiekiamu miražu.
"Jeigu Turto skyriaus vykdoma gatvių registracija nebus spartesnė, likusios neregistruotos 839 gatvės bus įregistruotos tik per 24 metus", – įspėjo patikrinimą atlikę auditoriai.
Dar 1998 m. Vyriausybė nurodė savivaldybėms iki 2020 m. savo žinion iš valstybės perimti visas jų teritorijoje esančias gatves ir vietinės reikšmės kelius, tačiau Kaune iki šiol 430 gatvių dar nėra perimta. Atrodo, kad didžioji dalis šiems darbams skirto laiko jau išeikvota, o iki nurodyto termino savivaldybė rizikuoja ir nesuspėti. Pavyzdžiui, Topolių gatvės dokumentų derinimas ir registracija užtruko net ketverius metus, tačiau auditoriams taip ir nepavyko išsiaiškinti, kodėl procesas užtruko taip ilgai.
Kur dingo gatvės?
"Visų gatvių teisinė registracija gali užtrukti ir 100 metų, nes viskas priklauso nuo pinigų. Jų visada trūksta, todėl pinigai skirstomi pagal prioritetus, o lėšos gatvių teisinei registracijai nėra prioritetinis reikalas", – pastebėjo Kontrolės ir audito tarnybos vyr. specialistas Kornelijus Kleinauskas, atlikęs patikrinimą. Anot jo, normalus terminas sutvarkyti gatvės teisinę registraciją – 2–4 mėnesiai.
Pasak K.Kleinausko, gatvės atlikti registracijai Nekilnojamo turto registre atrenkamos atsižvelgiant į Kauno miesto gatvių priežiūros programas, kurias tvirtina miesto taryba, pagal Miesto tvarkymo skyriaus nustatytus prioritetus.
"Svarbiausios miesto gatvės juridiškai sutvarkytos, nes jose jau vyko darbai, bet yra daug tokių gatvelių ir skersgatvių, kurie niekam nerūpi", – pastebėjo K.Kleinauskas.
Vis dėlto, ir kai kurie dideli inžineriniai statiniai iki šiol nesulaukė tinkamo dėmesio. Auditoriams užkliuvo, kad Adresų registre nėra Pietinio lanksto arba kauniečių pamėgtos Karaliaus Mindaugo krantinės. Vytauto prospektas Registrų centro duomenų bazėje yra, tačiau savivaldybės Turto skyrius šios didelės Kauno gatvės nefiksuoja.
Dar daugiau sumaišties sukelia ir tai, kad nėra bendros duomenų bazės, o Registrų centre, Turto, Miesto tvarkymo ir Apskaitos skyriuose sukaupti duomenys skiriasi – lieka neaišku, kiek gatvių yra, kam jos priklauso, kokia jų būklė – įrengta gatvė ar ne, kokio dydžio turtą valdo savivaldybė. "Du žmonės šalia dirba, bet duomenų nepatikrina ir nepatikslina", – vaizdžiai palygino Kontrolės ir audito tarnybos vyr. specialistas.
Problemos nemato
Pasiteiravus, ar dėl nesutvarkytų dokumentų gali strigti gatvių tvarkymo darbai ir tam skirtų lėšų panaudojimas, K.Kleinauskas sakė, kad su tuo dažniausiai susiduria Miesto tvarkymo skyrius, tačiau iki šiol nusiskundimų nebūta.
"Nėra čia didelės problemos", – įsitikinęs savivaldybės administracijos direktorius Gintaras Petrauskas, tačiau pripažino, kad apie teisiškai nesutvarkytas gatves žinoma jau seniai.
"Teoriškai esame užsibrėžę sutvarkyti 200 gatvių teisinę registraciją per metus. Tam reikia nemažai lėšų, nes kadastriniai matavimai ir Registrų centro paslaugos neteikiamos už dyką. Reikės apie 70 tūkst. eurų per metus", – paaiškino G.Petrauskas.
Anot jo, teisinė gatvių registracija nebus kliūtis gatvėms rekonstruoti ar remontuoti. "Pradedame nuo pagrindinių gatvių ir tų, kurias planuojame remontuoti. Kol pasiruošėme darbams Raudondvario plente, buvo sutvarkyti ir šios gatvės juridiniai reikalai", – pavyzdį pateikė savivaldybės administracijos vadovas.
Vieni perdavė kitiems
Iki 2011 m. kovo gatvių teisinės registracijos reikalais turėjo rūpintis Miesto tvarkymo skyrius, vėliau šias funkcijas perdavęs Turto skyriui.
Iki 2011 m. rudens teisinė registracija atlikta tik 610 iš 1573 gatvių arba tik 39 proc. miesto gatvių. Šių metų rugsėjį Turto skyrius informavo apie 771 gatvės įregistravimą Nekilnojamojo turto registre.
Turto skyriaus duomenimis, 1181 gatvė priklauso Kauno miesto savivaldybei nuosavybės teise. Dar 430 gatvių reikia perimti iš valstybės. 2011–2015 m. taryba yra suteikusi 70 naujų gatvių pavadinimų, tačiau ne visų jų duomenys perduoti Registrų centrui.
Naujausi komentarai