Karmelitų vienuolyne Kaune apsigyveno daugiau nei 400 lėlių kolekcija, vaizduojanti įvairius Lietuvos istorinius laikotarpius.
25-erius metus Marijonos Černiauskaitės-Rutkauskienės (1923-2005) kruopščiai rinktos ir restauruotos lėlės atkeliavo iš moters vienkiemio Obšrūtėlių kaime Marijampolės rajone.
LDK kunigaikščiai, bajorai, vaidilutės, valstiečiai, inteligentų šeimos, tarpukario pareigūnai, sovietų laikų teatro artistės ir dainininkės, balerinos, sportininkai, spaliukai, etninės mažumos. Meistrės iš kaimo lėlės įamžina daugybę personažų, pasakojančių Lietuvos istoriją nuo pat valstybingumo ištakų iki nepriklausomybės laikų.
Keturias klases baigusi, bet namuose turėtas istorines knygas nuodugniai perskaičiusi siuvėja Marijona savo herojus kūrė itin kruopščiai. Pirmiausia namo parsineštą lėlę išplaudavo, iššukuodavo, jei reikėdavo – suktukais sugarbanodavo plaukus, padažydavo, nepamiršdavo ir apgamo nupiešti, jei tas žmogus tokį iš tikro turėjo.
Drabužius taip pat siuvo pagal to laikotarpio madas: didikus puošia kailiai, ilgi odiniai batai, moterys avi preciziškai pasiūtus mažyčius batelius, mūvi kelnaites, pėdkelnes, dėvi liemenėles. Kolekcija stebina audinių įvairove, jų modeliais ir detalėmis - pavyzdžiui, tarpukario ponai laikrodžius pasikabinę ant kaklo, o sovietmečio mokytojai mažyčius laikrodukus nešioja ant rankos.
Per tragišką gaisrą artimuosius praradusi moteris visą meilę sudėjo į sparčiai augančią naująją šeimą. "Marijona savo kolekciją labai mylėjo. Net ne visus žmones įsileisdavo jos pažiūrėti. Jei pamatydavo, kad žmogus ne ypač susidomėjęs kolekcija, sakydavo, kad lėlės dabar miega", - pasakojo Almina Babianskienė, kartu su Marijonos giminaite Nijole Bagdanavičiene besirūpinanti, kad vienintelė tokia kolekcija Lietuvoje būtų išsaugota.
Anot jos, nors plastikas, iš kurio padarytos lėlės, yra patvarus, per laiką sutrūnijo audiniai, nupliko kailiai, kai kurie eksponatai buvo apgraužti pelių. "Sunkiai dirbome, kol jas čia perkėlėme. Kai kurios lėlės labai trapios, jas sunku pajudinti iš vietos, drabužiai dulka, yra akyse. Lėles būtina restauruoti", - pasak A.Babianskienės Valdovų rūmai jau susidomėjo kolekcija, bet savininkė N.Bagdanavičienė pirmiausia nori įsitikinti, kad lėlės pateks į patikimas rankas, kurios jas ne tik prižiūrės, bet ir prikels naujam gyvenimui.
Kitų metų vasarą parodą planuojama eksponuoti Palangoje. Iki tol lėlės ramiai pagyvens Karmelitų vienuolyno rūsiuose, kur patekti galima iš anksto susitarus telefonu 8 620 21 325.
Naujausi komentarai