- Ainė Jacytė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Koks vietos, laiko, erdvės santykis su šiuolaikine skulptūra? Kaip kinta kopijomis atkurti praeities simboliai ir kokį kontekstą šiuo atveju suteikia sovietmečio patirtis?
Atsakymų į šiuos klausimus ieškota pirmojoje sezono diskusijoje eksperimentinėje meninių projektų erdvėje "Kabinetas", kuria užbaigta tarp Kauno ir Londono gyvenančios menininkės Evelinos Šimkutės paroda "Objektai".
Diskusijoje, be pačios menininkės, dalyvavo kultūrologas, parodų kuratorius, dėstytojas Jurijus Dobriakovas, dailėtyrininkė, parodų kuratorė, kultūrinių renginių organizatorė dr. Aušra Trakšelytė. Pokalbį moderavo menotyrininkė, meno vadybininkė, "Kabineto" kuratorė Vaida Stepanovaitė.
Patirtys ir atstumai
Pirmojoje Lietuvoje surengtoje personalinėje jaunosios kartos autorės parodoje kvestionuojamos atsiminimų, asmeninių patirčių, geografinio atstumo temos.
E.Šimkutės tyrimų laukas – Šilainių mikrorajonas, kuriame menininkė užaugo. Jam buvo skirtas ir E.Šimkutės inicijuotas projektas "Silainiai project", kuriame dalyvavo ne tik Lietuvos, bet ir užsienio menininkai. Reziduodami autentiškoje aplinkoje, jie kūrė dedikuodami savo darbus būtent šiam mikrorajonui.
Personalinėje parodoje E.Šimkutė pristatė du objektus: plieninę čiuožyklą ir betoninį apskritimą. Šie objektai – šiame gyvenamajame rajone esančių vaikų žaidimų aikštelių kopijos, kuriomis autorė analizuoja individualias žiūrovų patirtis.
Periodiškai grįždama į Kauną, autorė ilgą laiką kūrė fotografijų serijas, kuriose fiksavo, kaip keičiasi jos gimtasis mikrorajonas. Serijos buvo eksponuojamos Londono galerijose. Tuo menininkė siekė stebėti publikos reakciją, kuriai įamžinti vaizdai nesužadino asmeninių patirčių.
Galiausiai E.Šimkutė apsisprendė ieškoti kitokios raiškos formos – pasirinko skulptūrą, kurią galima patirti erdviškai, pajusti fizinį kontaktą. Taip Londone buvo sukurta čiuožykla, proporcijomis atkartojanti sovietinėse žaidimų aikštelėse buvusias čiuožyklas.
Betoninis apskritimas sukurtas Kaune, analizuojant Šilainių mikrorajono architektūrą. Apskritimas – dažniausiai mikrorajone pasikartojanti forma, kuri E.Šimkutės parodos kontekste gali būti suvokiama kaip smėliadėžė.
Tarp kopijos ir originalo
Objektai – čiuožykla ir smėliadėžė – nėra pasiskolinti iš kurios nors žaidimų aikštelės ir eksponuoti galerijos erdvėje su visa savo istorija, kuri susitelkusi po apsilupinėjusių dažų sluoksniais, įbrėžimais, įlinkimais, nuskilimais ir pan. Autorės objektai – blizgančios, švarios kopijos, atmetančios praeities ženklus.
"Kopijos atsiradimas institucinėje erdvėje nebestebina. Ji gali turėti daug reikšmių: pats objektas gali būti geidžiamas meno kolekcininkų, lygiai taip pat jis gali prarasti savo fizinę vertę, į pirmą planą iškeliant emociją, kurią jis sukelia, diskursą, kurį paskatina. Įdomus būtų E.Šimkutės objektų atsiradimas viešojoje erdvėje: ar jie megztų kitokį dialogą, nei būdami uždaroje galerijos erdvėje? Kaip į juos sureaguotų vaikai: ar žaidimams rinktųsi naują objektą, ar seną, apibraižytą? O gal ilgainiui autorės kūriniai susilietų su bendra aplinka ir taptų vienu iš kiemo elementų?" – retoriškai klausė dr. A.Trakšelytė.
Į tai menininkė atsakė, kad norėjo pasielgti etiškai: "Šilainiškiams šiuolaikinis menas dar ne iki galo suvokiamas, todėl nesinorėjo savo kūrinių drastiškai integruoti į jų erdvę. Norėjosi pokalbį su vietos žmonėmis pradėti per atstumą, o būtent objekto atsiradimas galerijos erdvėje sukuria atstumą tarp kūrinio ir auditorijos."
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Kauno lėlių teatre – pažintis su šiuolaikiniu Lietuvos ir Europos lėlių teatro menu bei istorija
Kauno valstybiniame lėlių teatre – 64-ojo kūrybinio sezono pabaigtuvės. Šį sezoną teatras laiko išskirtiniu. ...
-
Kauniečių pamilta Kiemų šventė – jau penktadienio vakarą2
Penktadienio vakarą Laisvės alėjoje vyks miestiečių pamilta Kiemų šventė, pagrindinę Kauno gatvę paversianti vienu draugišku laimingų žmonių kiemu. ...
-
Ypatinga viešnia: į Kauną susitikti su savo tautiečiais atvyksta Jamala2
Ukrainos karo pabėgėlių skaičius Lietuvoje jau perkopė 50 tūkst., todėl vis svarbesne mūsų dalimi tampa ukrainiečių bendruomenė. Populiariausias Lietuvoje pokalbių šou „Kitokie pasikalbėjimai“ nusprendė pradžiuginti ją ir pi...
-
„Animacijos dirbtuvės“ kviečia mažuosius kino entuziastus atrasti savo kūrybinį potencialą
Kino namai „Romuva“ jungiasi prie „Kaunas 2022“ Šiuolaikinio Kauno mito trilogijos II-ojo veiksmo „Santaka“ renginio ir gegužės 21 d. kviečia jaunuosius kino entuziastus atrasti animaciją ir atskleisti savo kūryb...
-
Kaunas pavasarį palydės skandinaviškais akcentais: paskaitos, parodos ir filmų maratonas
Gegužės 23–29 dienomis kauniečiai ir miesto svečiai kviečiami mėgautis turininga Skandinavijos dienų programa. Po kelerių metų virtualių renginių šįkart visa savaitė skirta gyviems šiaurietiškos kultūros potyriams. Skan...
-
Įspūdžio dovanų paklausa auga: ką mėgsta kauniečiai?1
Kasdien vyksta daugybė švenčių, kurių proga įteikiamos dovanos – gimtadieniai, vestuvių metinės, krikštynos, išleistuvės, vardadieniai ir daugybė kitų. Kiekviena jų reikalauja gerai pamąstyti apie tinkamiausią dovaną &n...
-
Liepą Kaune griaudės jubiliejinė Aludarių diena: sukaktį vainikuos M. Mikutavičiaus koncertas6
Aludarių kuriami keturių naujų rūšių gėrimai, tradiciškai atkimšta šventinė statinė, smagios pramogos bravoro bičiuliams, kurias vainikuos Lietuvos scenos žvaigždžių koncertas su Marijonu Mikutavičiumi priešakyj...
-
Kaune – Europos kultūros sostinės forumas „Palikimas“1
Kaune ketvirtadienį vyks Europos kultūros sostinės forumas, jo tema – „Palikimas“. ...
-
Choro „Saluto“ jubiliejus – tango ritmu
Iškėlęs sau tikslą nebūti nuobodžiam ir nuspėjamam, penkioliktą gimtadienį mišrus choras „Saluto“ sutinka su tradicinėmis mišiomis, įvilktomis į tango skambesį. ...
-
Kaune sezoną pradėjusius vandens motociklininkus Nemunas „pavaišino“ galinga srove, vėju ir bangomis2
Kaunas paskelbė šių metų Lietuvos vandens motociklų sporto sezono startą. ...