Ryškiausiais savo šalių dainiais laikomų kompozitorių Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir Edvardo Griego muzikos festivalis jau devynioliktą kartą sveikina klausytojus.
Pagarbos ženklai
1998 m. užsimezgusi Hordalando grafystės ir Kauno miesto bendradarbiavimo iniciatyva pamažu išaugo į garbingą meno renginį, kiekvieną pavasarį atgaivinantį muzikinį laikinosios sostinės gyvenimą. Šiemet turime progą prisiminti abiejų kompozitorių žmonas, paskyrusias savo gyvenimus sutuoktinių talentui puoselėti. Sofijai Kymantaitei-Čiurlionienei šiemet būtų sukakę 130 metų, o 2015-ųjų pabaigoje minėjome Ninos Hagerup-Grieg 170-ąsias gimimo ir 80-ąsias mirties metines.
XIX festivalis kviečia kauniečius ir miesto svečius ne tik pasiklausyti pažįstamų menininkų parengtų koncertinių programų, bet ir garsina naujus vardus, dar nepažintus atlikėjus ir kompozitorius. Kaip ir kasmet, publika galės mėgautis žinomiausiais M.K.Čiurlionio ir E.Griego kūrybos perlais, festivalyje įvairiomis spalvomis liesis džiazo muzikos projektai, klausytojams bus pateikta daugybė muzikinių netikėtumų, intriguojančių nelauktais kūrybiniais proveržiais.
Džiazo ir klasikos duetas
Pradedamajame festivalio koncerte naują savo albumą "Grieg, Tveitt & I" pristatys ryškiausi Norvegijos džiazo virtuozai, susibūrę į kolektyvą "Dag Arnesen trio". Šiame kolektyve fortepijonu groja ansamblio įkūrėjas, muzikinių kompozicijų autorius Dagas Arnesenas, Kauno publikai jau pažįstamas kontrabosininkas Ole Marius Sandbergas ir mušamųjų instrumentų virtuozas Ivaras Thormodsæteras. Kartu su norvegų atlikėjais scenoje išvysime įstabųjį Kauno styginių kvartetą, suteiksiantį koncertui subtilų akademiškumo atspalvį.
Pianistas ir kompozitorius D.Arnesenas gimė ir augo Bergeno mieste. Būdamas septynerių pradėjo mokytis groti fortepijonu, o sulaukęs šešiolikos pasirodė kaip solistas su Bergeno filharmonijos orkestru.
Bėgant laikui muzikantą vis labiau ėmė dominti džiazas. Nuo septintojo dešimtmečio vidurio jis vadovavo daugeliui įvairių sudėčių džiazo grupių. Kone visa šių ansamblių atliekama muzika buvo sukurta arba aranžuota paties D.Arneseno.
Atlikėjas taip pat kuria muziką bigbendams, chorams, įvairios sudėties ansambliams, yra parašęs muziką trims kino filmams. D.Arnesenas nuolat pasirodo Norvegijos džiazo festivaliuose, koncertuoja visoje Europoje, jo atliekama muzika skambėjo Japonijoje, Kinijoje, Indijoje, Vietname, Argentinoje, JAV ir Kanadoje.
O.M.Sandbergas – muzikantas ir kompozitorius, grojantis tiek kontrabosu, tiek elektrine bosine gitara. Profesionalaus muziko kelią jis pasirinko dar studijuodamas Trondheimo konservatorijoje. Kaip laisvai samdomas muzikantas ir įvairių grupių narys, O.M.Sandbergas koncertuoja Norvegijoje ir už jos ribų. Prieš trejus metus atlikėjas išleido solinį albumą "Or better still", o 2014 m. rudenį pasirodė jo įgrota kompaktinė plokštelė "Clouds".
Mušamųjų instrumentų virtuozas I.Thormodsæteras baigė džiazo studijas Trondheimo konservatorijoje. Jis bendradarbiauja su daugeliu Norvegijos menininkų ir muzikantų. Šio atlikėjo pamėgta muzikos kryptis – modernusis džiazas, persmelktas ekspresija ir energingais ritmais.
Karališkosios arfos solo
Antrajame festivalio koncerte simfoninio orkestro skambesys rungtyniaus su išties karališko instrumento – arfos pasažais.
Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir lietuvių arfos ambasadore užsienyje tituluojama solistė Joana Daunytė pateiks klausytojams įvairiaspalvę muzikos puokštę. Joje – M.K.Čiurlionio lietuviškos gamtos vaizdiniai derės su flamandų krašto muzikiniais peizažais. Koncertui diriguos svečias iš Belgijos Hermanas Engelsas.
"Tai vienas iš draugiškiausių muzikos instrumentų arba instrumentas stebukladarys", – J.Daunytė arfą vadina savo gyvenimo drauge. Jauna, tačiau už brandų muzikavimą kritikų puikiai vertinama atlikėja – laukiama viešnia Kaune. Muzikos meno ji mokėsi ne tik Lietuvoje, bet ir pas garsius arfos pedagogus Nyderlanduose, Šveicarijoje, Prancūzijoje, Norvegijoje.
Sujungs šalis ir epochas
Trečiasis festivalio koncertas dedikuotas romantiškiesiems E.Griegui, Antoninui Dvorakui ir neprilygstamojo Vienos klasiko Wolfgango Amadeus Mozarto kūrybai.
Kauno miesto simfoninis orkestras, kuriam diriguos charizmatiškasis batutos meistras iš Vokietijos Güntheris Stegmülleris, atliks įspūdingąją, visų laikų muzikos aukso lobynui priklausančią E.Griego siuitą iš Henriko Ibseno dramos "Peras Giuntas", o saitus tarp Lietuvos ir žymiosios Niujorko Juilliardo mokyklos nutiesęs bei nuolat juos palaikantis pianistas Gabrielius Alekna atliks virtuoziškumo ir preciziškos atlikimo technikos reikalaujantį 24-ąjį W.A.Mozarto koncertą fortepijonui ir orkestrui. Koncertą baigs didinga A.Dvorako Simfonija Nr. 9 "Iš naujojo pasaulio".
Festivalį vainikuos neeilinis muzikos įvykis – Vidmanto Bartulio oratorija "Kelias", prieš dešimtį metų sukurta remiantis M.K.Čiurlionio "Pasakos" teksto fragmentais. Šį įspūdingą kūrinį atliks Kauno valstybinis choras, diriguojamas profesoriaus Petro Bingelio, ir į kūrybinį kolektyvą Duo "PetrArka" susibūrę du ryškiausi Lietuvos džiazo atlikėjai Petras Vyšniauskas ir Arkadijus Gotesmanas.
Naujausi komentarai