Šiuolaikinis cirkas leidžia kalbėtis rimtomis temomis

Prasidėjęs tarptautinis šiuolaikinio cirko festivalis "Cirkuliacija" kviečia išvysti ne tik profesionaliausius užsienio atlikėjus, bet ir pasikalbėti apie šių dienų žmogaus savijautą. Ypač – sparčiai populiarėjančią depresiją, kuri tuštumą atvėrė daugelyje žmonių sielų pandemijos laikotarpiu. Tai tyrinėja atlikėja Lizeth Wolk monospektaklyje "Therapy", kurį kūrė iš Estijos atvykusi į Kaune neseniai įkurtą šiuolaikinio cirko centrą "Cirko Sapiens".

Paremta tikromis istorijomis

Tie, kurie lankėsi ankstesniuose "Cirkuliacijos" festivaliuose, L. Wolk puikiai pamena iš spektaklio "Eternal Dinner" ("Nesibaigiantys pietūs") kartu su trupe "Big Wolf Company", kuriame buvo rodomas linksmumo ir šmaikščių netikėtumų kupinas dviejų senolių, jaunystėje buvusių scenos žvaigždėmis, susitikimas. Spektaklis "Therapy" taip pat žada stipriai įtraukti, jame irgi bus įspūdingos oro akrobatikos, tačiau šįsyk atlikėja analizuoja sudėtingą depresijos temą.

Kaip teigia pati atlikėja, tai pirmas spektaklis, kurį ji stato tokį rimtą. Imtis šios temos L. Wolk paskatino aplinka – ji susidūrė su situacijomis, kai  artimi žmonės kruopščiai slėpė tai, kad jie patiria depresiją ir net ne sykį yra galvoję apie pasitraukimą iš gyvenimo. Ši stipriai sukrėtusi tiesa ją paskatino kurti spektaklį, kuriuo nori padrąsinti labiau atsiverti ir suprasti su šia liga susidūrusius žmones, kad jie neliktų vienumoje ir jiems nekiltų noras ieškoti drastiškų išeičių. Spektaklis paremtas tikromis istorijomis, kurias atlikėja kurį laiką rinko pati. Ji kalbino depresiją išgyvenusius žmones ir pagal tai kūrė spektaklio siužetą. Remiasi ir savo asmenine patirtimi.

Elgesio modeliai

"Gilindamasi į depresiją išgyvenusių žmonių patirtis labai nustebau sužinojusi, kiek žmonių, kuriuos aš pažįstu gana artimai, yra susidūrę su šia problema. Jiems buvo labai įdomu ir aktualu pakalbėti apie tai, nes paprastai kalbėti apie tai neįprasta, žmonės yra linkę to niekam nesakyti ir problemą sprendžia vartodami alkoholį, be saiko valgydami ar pasiduodami kitiems kraštutinumams. Jie baiminasi, kad bus nesuprasti ar net pasmerkti, vis dėlto, juos pakalbinus, yra linkę kalbėtis, ir tai juos veikia teigiamai. Pasirodo, kad aš neturėjau jokio supratimo apie tai, ką šie žmonės išgyveno, o juk visada galėjome pasikalbėti", – patirtimi dalijosi L. Wolk.

Ji kalbino depresiją išgyvenusius žmones ir pagal tai kūrė spektaklio siužetą. Remiasi ir savo asmenine patirtimi.

Menininkė pastebi, kad ir depresyvios nuotaikos žmonės, ir tie, kurių aplinkoje yra tokių žmonių, dažnai nežino, kaip reikėtų elgtis tokiose situacijose. Klaidinga žmogų, kuris prislėgtas guli lovoje ir neranda jėgų atsikelti, nusiprausti, išplauti indus, tiesiog paraginti ar net versti atsikelti, tarsi taip paprastai problema būtų išsprendžiama.

Neteisinga manyti, kad jie patys nieko dėl to nedarė, – paprastai jau būna išbandę ne vieną būdą, tik tai nepadeda. Kaip byloja atlikėjos kalbintų žmonių patirtys, toks dirbtinis siekis žmogų kilstelėti yra nevaisingas. Užuot taip darius, vertėtų tiesiog paklausti, ką jie jaučia ir ko jiems reikia.

Terapinis poveikis

L. Wolk depresiją lydimus išgyvenimus atskleidžia pasitelkdama tekstą ir oro akrobatikos disciplinas. Nors pripažįsta, kad kalbėti šia tema apskritai ir ypač šiuolaikinio cirko kalba – sudėtingas iššūkis, juolab kad visus personažus kuria viena. Tačiau atlikėjai pavyko sukurti itin jautrų, įdomų, suprantamą ir paveikų pasakojimą, kurio struktūra artima dramos teatro spektakliui.

Jautru: L. Wolk spektaklis „Therapy“ – su kvapą gniaužiančia oro akrobatika ir gilia depresijos būsenos analize. / Organizatorių nuotr.

Susidūrusių su depresija žmonių patirtys skiriasi, tačiau kartu ir panašios, tad, apibendrindama skirtingas šešių žmonių istorijas, menininkė išgrynina esmines tuštumos ir aklavietės pojūtį lydinčias emocijas. Vaizduodama skirtingas scenas ji siekia atskleisti tai, ką bendro išgyvena depresijos kamuojami žmonės, kas vyksta jų galvose, kokius panašius šios ligos etapus ir juos lydinčias kasdienes situacijas jie patiria.

Vis dėlto nereikėtų suprasti, kad spektakliu siekiama sukelti gailestį šiems žmonėms ar kad atėję žiūrovai pasijustų prislėgti. Priešingai, spektaklyje norima pasidalyti vidine informacija – parodyti žmonėms, kas tai yra ir kaip pastebėti, kad tai kažkas išgyvena, ypač šiais sunkiais laikais. Galbūt kažkas atpažins ir save patį bei supras, kaip reikėtų elgtis toliau.

Kiekvieną "Therapy" istoriją atlikėja bandė išgyventi pati, tarsi apsigyvendama minėtų kalbintų žmonių viduje: "Po kiekvieno pokalbio vakare rašydavau tekstą ir bandydavau įsijausti į kalbinto asmens mąstyseną, kodėl jis taip elgiasi, kokios to priežastys. Buvo ir taip, kad kelias dienas po to negalėdavau miegoti, nes per šias kitų patirtis aš pradėjau galvoti apie save pačią, savo elgesį, kaip ir kodėl elgiausi anksčiau ir dabar. Spektaklio kūrimo procesas man pačiai buvo stipri terapija, noriu ja pasidalyti ir su žiūrovais."

Tiesa, festivalyje bus pristatyta dalis galutinio šio spektaklio varianto.  Svarbu paminėti ir tai, kad Vilijampolėje, Volfo bravoro kieme, festivalyje birželio 11 d. vyks dviejų spektaklių aktualia depresijos tema pristatymas – be estės L. Wolk, savo kūrinį "Mood" pristatys ir lietuvis Džiugas Kunsmanas.

"Esate pats susidūręs su depresija? Tuomet būtinai ateikite. Jei pažįstate žmogų, patyrusį depresiją, pakvieskite jį ateiti kartu. Spektaklis leis geriau suprasti tai, kas tai yra ir kaip reikėtų elgtis. Jei jūsų artimas žmogus ar jūs pats sergate šia liga, be galo svarbu kalbėtis su kitu žmogumi – vyru, žmona, draugu. O jei neturite žmogaus, kuris galėtų išklausyti, tiesiog kreipkitės į specialistą. Kalbėjimasis yra pirmas žingsnis sveikimo link. Spektaklyje bus galima pasisemti įkvėpimo apie tai, kaip kalbėtis su depresiją išgyvenančiais žmonėmis", – kvietimu pasidalijo atlikėja.

Kas? Dvigubas spektaklio vakaras: L. Wolk "Therapy", Dž. Kunsmanas "Mood".

Kur? Volfo bravore (Radvilų Dvaro g. 2A, Kaune).

Kada? Birželio 11 d. 19 val.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių