„Romuva“: gyva istorijos ir kultūros legenda

 • Teksto dydis:

Kino teatras "Romuva" ne tik kauniečiams sukelia nemažai sentimentų. Prieš 75-erius metus atidarytas objektas turi savito žavesio, kurio stinga prekybos centruose įrengtiems konkurentams.

Kino teatras "Romuva" ne tik kauniečiams sukelia nemažai sentimentų. Prieš 75-erius metus atidarytas objektas turi savito žavesio, kurio stinga prekybos centruose įrengtiems konkurentams.

Brolių sumanymas

Antanas ir Petras Steikūnai Laisvės al. dar 1939 m. pradėjo statyti kino teatrą. Moderniausias tarpukario laikų kino teatras, pavadintas "Romuva", duris atvėrė 1940m. Jis miestiečiams tarnavo tik metus ir veiklą teko nutraukti dėl Antrojo pasaulinio karo. Tuo metu "Romuva" buvo nacionalizuota, o programos turinį ėmė griežtai kontroliuoti Valstybinė kinofikacijos valdyba.

Tarpukariu tapusi naujos kokybės kino teatrų pioniere, "Romuva" išgyveno ne vieną skirtingą laikotarpį. Dabar tai kultūrinė erdvė, prieš keletą metų vėl atgaivinusi savo veiklą. Čia nuolat vyksta kino renginiai, tokie kaip Tarptautinis Kauno kino festivalis, Prancūzų kino festivalis "Žiemos ekranai", Vokiško kino dienos. Vykdomos edukacinės programos mokykloms, rengiamos animacijos dirbtuvės.

Du kartus per mėnesį kino gerbėjus suburia Kino klasikos klubas. Taip pat aktyviai jaunimą pritraukia bendras projektas su Vytauto Didžiojo universitetu "Subtitrai", skatinantis patirti lietuvišką kiną. Kartais čia svečiuojasi ir koncertai ar spektakliai.

Sukelia nostalgiją

Ilgametė "Romuva" – tai kultūrinė erdvė, daugeliui lankytojų kelianti nostalgiją ir prisiminimus. "Laisvalaikiu čia skirdavome pasimatymus, susitikdavome prie "Romuvos", – ilgesingai nutęsia kinomanė Virginija.

Senjoras Algirdas, paklaustas apie "Romuvą", prisimena savo vaikystę: "Dar mokiausi pradinėje mokykloje, kai su broliu pirmą kartą nuvykome į "Romuvą". Tuomet rodė filmą "Kapitono Granto vaikai". Seanso metu dingo elektra ir visi pradėjo triukšmauti, švilpti, bet niekas nesiskirstė. Buvo daug vaikų." Tądien jis ne tik pirmą kartą matė kino filmą, bet ir pirmą kartą iš Panemunės apsilankė Kaune.

Pasak lankytojos Virginijos, dabar šis kino teatras skiriasi tuo, kad dažnai rodomi klasikiniai filmai, taip pat daug lietuviškų filmų, su garsiausiais mūsų grandais.

Unikali architektūra

Šį pavasarį Kaunui suteiktas Europos paveldo ženklas už tarpukario modernistinę architektūrą, o "Romuvos" pastatas įtrauktas tarp svarbiausių objektų.

Istorikas Vaidas Petrulis "Romuvos" pastato architektūrą miesto kontekste laiko unikalia, nes statytojai orientavosi į tarptautines art deco ir kino teatrų tendencijas.

"Jeigu atkreipsime dėmesį, "Romuvoje" išties daug lenktų linijų, kurios yra tarsi "streamline" dekoras. Jis taip pat asocijavosi su šiuolaikiškumu, greičiu ir judėjimu. Tokia estetika yra būdinga ne tik JAV kino teatrams, bet ir apskritai kino teatrų architektūrai. Šiuo požiūriu, palyginti su kitais Lietuvos kino teatrais, "Romuva" yra unikali ir išskirtinė, labai šiuolaikiška", – pastebėjo V.Petrulis.

Specialus kino seansas

Nuo pirmojo kino seanso, įvykusio 1940 m. balandžio 18 d., prabėgo 75-eri metai. Šia proga rengiamas jubiliejinis kino seansas, kuris įvyks balandžio 18 d. 18 val. Žiūrovai išvys senąjį juostinį filmą "Kol nevėlu". Tai Vytauto Žalakevičiaus režisuota kino komedija.

Taip pat bus pristatomi faktai ir dokumentika apie Kauno kino centrą "Romuva", aidės tarpukario muzika. Vakaro elementas – divertismentai – gyvos muzikos pasirodymai prieš kino seansus buvę itin populiarūs kino teatruose senaisiais laikais.

"Tai vienintelis toks kino teatras Lietuvoje, kuriame pasijunti atėjęs būtent į kino teatrą, o ne į prekybos centrą" – sako istorikas Alvydas Surblys.

"Romuvos" kolektyvas teigia, jog stengsis, kad ši kultūrinė erdvė, tęsdama garbų gyvavimo amžių, augtų ir stiprėtų – kauniečiams ir miesto svečiams būtų autentiško kino oaze.NAUJAUSI KOMENTARAI

šaunu

šaunu portretas
kad išliko,lankykimės,palaikykime

Kaunietis

Kaunietis portretas
Atstatykime geriau PLANETA, labai graudu ziureti, kai ten prekyba vyksta ir mulkinami zmones o ROMUVA labai gerai, tik reklamos daugiau reikia jai..........

įdomu

įdomu portretas
kas po Laisvės rekonstrukcijos liks ?
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių