Rokų tapatybės paieškos – per molio paslaptis ir galias

 • Teksto dydis:

Kartais reikia tiek nedaug – gabalėlio molio ir tinkamos erdvės, kad šalia gyvenantys, bet mažai bendraujantys žmonės imtų kalbėtis ir susidraugautų.

Kauno rajono Rokų bendruomenė, tapusi "Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022" projekto "Šiuolaikinė seniūnija" dalimi, ėmėsi ieškoti Rokų tapatybės išraiškų, mokėsi vietos istorijos, pažino molio paslaptis ir galias.

Suvienijo bendruomenę

Pasak Samylų kultūros centro Rokų laisvalaikio salės kultūrinių renginių organizatorės Justės Vasilionytės-Stašaitienės, bendruomenės ėmė vienytis, kai pradėta rengti paraiška "Šiuolaikinės seniūnijos" projektui laimėti.

"Paaiškėjus, kad esame tarp septynių seniūnijų nugalėtojų, su bendruomene ėmėme gilintis, kaip galėtume atrasti miestelio tapatybę. Ją išgryninome lengvai, supratome, kad Rokai – tai molis. Todėl nusprendėme šiuo molio keliu ir keliauti, prie mūsų prisijungė ir menininkė Ieva Bertašiūtė-Grosbaha, papasakojusi apie skirtingas molio rūšis ir ką su juo galima nuveikti", – prisiminė J.Vasilionytė-Stašaitienė.

Rokų gyventojai tyrinėjo vietovę, keliavo Jiesios pakrante, žengė senųjų karjerų keliais. Prie ekskursijų prisijungė ir vyresni kaimynai, papasakoję įdomių miestelio istorijų. Viena šios istorijos dalių – dabar jau nebeveikianti "Rokų keramika", neatsiejama miestelio ir jo tapatybės dalis, kurioje bendruomenė pamatė vienintelę Lietuvoje žiedinę krosnį.

Susipažinę su molio savybėmis, rokiškiai nusprendė pasimokyti, ką būtų galima iš jo nulipdyti. "Šį etapą mes pavadinome "Vieni Rokai – šimtas bliūdų", o visą rugsėjį vyko menininkės Ievos vedamos šešios dirbtuvės – lipdymo užsiėmimai, kuriuose buvo galima sukurti ar svajonių varpelį, ar pasigaminti patį gražiausią indą, iš kurio valgysime šventinės vakarienės metu. Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Keramikos ir porceliano katedroje savo pasigamintus indus išdeginsime ir glazūruosime, kad jie būtų tinkami naudoti", – pasakojo organizatorė.

Svarbiausia – bendravimas

Nors Rokų bendruomenės finalinis projekto renginys – bendruomenės vakarienė bus iš tiesų įspūdinga, ant stalo puikuosis 100 pačių gyventojų nulipdytų ir glazūruotų indų, ant svajonių medžio kabės 200 vaikų ir suaugusiųjų nulipdytų varpelių, o šventės dalyvius stebins ugnies šou bei deganti molio skulptūra.

"Man pačiai buvo labai maloni staigmena tada, kai į keramikos dirbtuves atėjo trylika metų viena šalia kitos gyvenusios, bet buvusios nepažįstamos kaimynės. Nors jos gyveno viena šalia kitos daug metų, susipažino tik prie darbo stalo. Tai galėtų būti gražus bendruomeniškumo pavyzdys. Manau, per šį indų lipdymą vyksta bendruomenės susivienijimas. Svarbiausia yra tai, kad prie vieno stalo sėda skirtingi žmonės ir skirtingos kartos", – džiaugėsi J.Vasilionytė-Stašaitienė.

Svarbiausias procesas

"Molio keliu" rokiškius vedė menininkė Ieva Bertašiūtė Grosbaha. Projektas iš tiesų tapo keliaujantis, nes dirbtuvės vyko kiekvieną kartą kitoje gyvenvietėje ar sodyboje.

Man pačiai buvo labai maloni staigmena tada, kai į keramikos dirbtuves atėjo trylika metų viena šalia kitos gyvenusios, bet buvusios nepažįstamos kaimynės.

"Žmonės labai buvo aktyvūs ir domėjosi tiek savo miesteliu, tiek moliu, buvo smagu tą susidomėjimą jausti. Su žmonėmis apkeliavome visas vietas, kuriose tas molis yra. Dirbtuvės keliauja, prisijungia vis kiti žmonės, stengėmės įtraukti žmones ir iš Rokų miesto, ir kaimo dalies", – pasakojo I.Bertašiūtė-Grosbaha.

Pasak menininkės, nors šventinio renginio pavadinimas "Vieni Rokai – šimtas bliūdų", pagamintų indų jau dabar yra daugiau. "Prie 100 jau galėtume prirašyti vieną nulį, nes žmonių aktyvumas yra didžiulis. Nors jie lipdo indus šventiniam renginiui, šis projektas yra ne apie lipdymą. Lipdymo metu anksčiau nebendravę kaimynai atranda vienas kitą, kuriama bendruomenė", – sako menininkė.

Šventinis renginys "Vieni Rokai – šimtas bliūdų" vyks spalio 5 d. 19 val. Rokų laisvalaikio salės kiemelyje (Nemuno g. 14, Rokai). Jo metu vyks bendruomenės pagamintų indų ekspozicija, svajonių varpelių medis, keramikos ir ugnies tramdymo dirbtuvės, ugnies šou., degančios molio skulptūros atidarymas. Šventės režisierė – Eglė Valadkevičiūtė.


Šiame straipsnyje: RokaiRokų bendruomenėmolis

NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių