- Gabrielė Kuizinaitė
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Galerijoje "Balta" vykstančioje dailininko Gito Markučio kūrinių parodoje "Baltai mėlynas peizažas" atsiskleidžia dar nematyti žinomų Kauno ir Lietuvos objektų atspalviai.
Kelias į dailę
Kauno rajone gyvenantis ir kuriantis G.Markutis daile susidomėjo ne iš karto. 1986–1993 m. jis studijavo statybos ekonomiką Vilniaus technikos universitete. 2002–2006 m. – dailės pedagogiką Marijampolės kolegijoje. Nuo 2006 m. dalyvauja parodose: rengia personalines parodas ir dalyvauja grupinėse parodose.
G.Markučio darbai papildo lietuviškosios tapybos tradiciją koloristikos įvairove, architektūros ir peizažo fragmentų modernizuotomis interpretacijomis. Architektūros detalė ir gamtos vaizdinys jo darbuose susilieja, papildo vienas kitą. Spalviniai deriniai, priešpriešos ir akcentai nuskaidrina, pagyvina bendrąją paveikslo kompoziciją, suteikia nuotaiką darbui.
Menininko tapyba išsiskiria jautrumu gamtai, aplinkai, istorinei architektūros detalei. Iš subjektyviai svarbių smulkmenų susideda jo meninis pasaulis, kuriame dominuoja ekspresyvi tapybos maniera, kompozicijos dinamika. Visa tai – dailininko individualios stilistikos bruožai.
Filosofinė gelmė
Naujausiame G.Markučio cikle "Baltai mėlynas peizažas" dominuoja ryškios spalvos: mėlyna, žalia, rusva, geltona, geometrizuoti koloristiniai vaizdiniai sudaro dailininko kuriamo tapybinio vaizdinio pagrindą. Autorius daug dėmesio skiriama linijų ritmui, formoms, tačiau koloristika ir emocija suteikia kuriamiems darbams išskirtinio savitumo.
Dažname darbe ryškėja koloristinis dekoratyvumas, spalvinė ekspresija, simbolinis kalbėjimas forma ir spalva.
Parodoje pristatomuose darbuose autorius individualiai perteikia atskirų Kauno apylinkių ir žinomų Lietuvos vietų sampratą, išryškina juos netikėtais tapybiniais naratyvais. Kūriniuose išsiskiria ne tik autoriaus filosofinis požiūris ir supoetintas žvilgsnis į konkretų peizažą, achitektūros paminklą.
Dailininko darbus galima suskirstyti į idėjos, simbolinius ir abstrakčius ciklus. Didelis dėmesys G.Markučio kūryboje skiriamas spalvų niuansacijai, linijų dekoratyvumui ir meninei kompozicijai. Jo tapybos darbams būdingos išraiškingos formos ir savitos, jautriai pateiktos meninės kompozicijos detalės. G.Markučio meninėje kūryboje santykis su erdve ir vieta yra itin asmeninis ir individualus.
Kiekvienas parodoje eksponuojamas darbas fiksuoja konkrečią vietovę, turi savo sukūrimo istoriją. G.Markučio tapybos cikle siekiama trumpam sustabdyti laiką, įsiklausyti į detales, suvokti santykį tarp gamtos ir architektūros, naujai pamatyto ir suvokto pilių ir bažnyčių grožio.
G.Markučio paroda – ekspresyvi, kartkartėmi provokuojanti ir kviečianti savąjį žiūrovą pokalbiui. Dažname darbe ryškėja koloristinis dekoratyvumas, spalvinė ekspresija, simbolinis kalbėjimas forma ir spalva.
Vientisumas ir įvairovė
Autoriaus kūryba žavi originalumu, subtilia peizažų ir miestovaizdžių interpretacija. Dažnas tapybos darbas sujungia savyje ir autoriaus filosofiją, jo gilesnius svarstymus apie pasaulį ir aplinką, žmogaus buvimą toje aplinkoje, simbolizuoja sustabdyto momento svarbą kūryboje.
Kūrinių temas atskleidžia parodoje pristatomų darbų pavadinimai: "Karšta saulė", "Kauno pilis", "Pavasaris prie Pažaislio", "Kuršių nerija", "Pavasarinis peizažas", "Prie Nemuno", "Rusnė", "Laiptai į Astravą", "Santaka prie Kauno", "Kauno pilis" ir kiti.
Tapybos darbas "Santaka prie Kauno pilies" meniškai įprasmina upių sandūros ir kelio simboliką. Tai tarsi abstrahuotas kelias į Kauno pilį, kuris simboliškai ryškinamas pasirinkta geltona spalva ir paįvairinamas peizažo fragmentais bei kontrastuojančiais mėlynos spalvos fragmentais. Iš peizažo dimensijos pereinama į gilesnį metafizinį svarstymą apie gyvenimiškąjį kelią, jame sutinkamus pasirinkimus. Taip yra sujungiama konkretybė ir abstrakcija.
G.Markučio kūriniuose pagrindiniu akcentu tampa jo pasirinktas objektas. Itin didelis dėmesys yra skiriamas detalėms, jų visumai, o fonas, šalutiniai elementai tarsi išblunka, įgauna abstrakčią formą, tampa pagrindinę temą ryškinančiu kontekstu.
2012-aisiais sukurtame kūrinyje "Kauno pilis" tapytojas vaizduoja istorinių statinių kompleksą, išryškindamas svarbiausias detales. O gamta, peizažas šiame darbe yra pateikiama pastelinėmis spalvomis, stilizuotai, padeda išryškinti pilies didingumą, jos architektūrinę ornamentiką. G.Markučiui svarbus erdvės suvokimas ir abstrakčių elementų dermė erdvėje.
Visi G.Markučio kūriniai yra paženklinti savita Kauno ir jo apylinkių vaizdavimo stilistika. Architektūra ir peizažas dailininko kūryboje sukuria tik jai būdingą dermę, autorius niuansuotai pateikia esminius ir kontekstinius momentus.
G.Markučio tapybos darbai įdomūs tiek istoriniu, tiek meniniu požiūriu. Parodoje eksponuojami darbai išlaiko teminį vientisumą, kartu ir ekspresyvią įvairovę. Dailininko darbai kuria savitą pasakojimą apie gimtąją aplinką, niuansuoja šios aplinkos fragmentus ir nebylų žmogaus stebėjimą bei tylų buvimą joje.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Žaliakalnio istorija atsiskleis šokio ekskursijoje „Pakopa po pakopos“
Performatyvi šokio ekskursija „Pakopa po pakopos“ miestiečius ir svečius kvies į Žaliakalnio gyvosios istorijos nuotykius, lydimus netikėtumų ir Kaukų pasirodymo. Spektaklio dramaturgijoje įpinti gyventojų pasakojimai, spalvingi kos...
-
Fotografijose – J. Šoblinskytės žvilgsnis anapus regimybės1
„Fotografija man yra visa apimantis, vizualiai užfiksuojantis ir apibendrinantis menas“, – sako Julija Šoblinskytė (Ginger Blue). ...
-
Ilgai lauktas „OneRepublic“ koncertas drebino Kauną
Beveik dviejų metų laukimas vainikuotas fantastišku „OneRepublic“ pasirodymu Kaune. R. Tedderis į publiką prabilo lietuviškai. ...
-
„Animacijos savaitgalis“ Kaune: aktualios istorijos, pasakojimai, susitikimai su kūrėjais1
Pirmasis „Romuvos“ organizuojamas „Animacijos savaitgalis“ kviečia leistis į neatrastos animacijos atradimų kelionę. ...
-
Prie „Žalgirio“ arenos – vos kelias minutes trukęs Kauno Žvėries skulptūros atidarymas31
Kaunas – Europos kultūros sostinės metu pradėtas kurti mitas apie mistinį Žvėrį. Iki šiol jis tik kartais pasigirsdavo specialiai įrengtose projekcijose, tačiau dabar viskas keičiasi. Kauno Žvėries skulptūra bus matoma visą laiką. J...
-
Didysis renginys „Santaka“ – kupina įspūdžių puokštė: šou stebėjo tūkstančiai58
Nors visą dieną Kaune pliaupė lietus ir skalavo šventinio savaitgalio renginius, tačiau pagrindinio – antrosios mitinės trilogijos dalies „Santakos“ – sugadinti nepavyko. Organizatoriai buvo pasiruošę bet kokiam orui...
-
Šventinę dieną lietus plauna tik gatves, bet ne nuotaikas: kauniečiai mėgaujasi renginių gausa27
Šeštadienį Kauno gimtadienio proga centre pasitinka gausa renginių. Nors šią dieną sinoptikai nežadėjo gero oro, tačiau lietus nesugadino noro švęsti ir išbandyti įvairias veiklas, paklausyti muzikos ar pasinerti į ...
-
Kauno pilies papėdėje – kvapą gniaužiantis akrobatinis pasirodymas6
Vienas Kaunas – Europos kultūros sostinės įspūdingiausių renginių – akrobatai iš Prancūzijos „Cia Basinga“. Ant lyno vaikščiojančiai akrobatei prireikė ir pusšimčio kauniečių pagalbos, kurie turi laikyt...
-
V. Putvinskio gatvė virto vienu dideliu menininkų kiemu5
Putvinskio gatvės diena jau tapo tradicija, suburianti įvairius menininkus, vietos gyventojus ir smalsius kauniečius bei miesto svečius į vieną vietą. Šių metų akcentas – kūryba, kuri skleidžiasi įvairiais keliais. ...
-
Kauniečiai leidosi kultūringais upių maršrutais4
Šeštadienį kauniečius suviliojo atrakcijos Nemuno ir Neries upėse. Baidarės, laiveliai, plaustai pasileido upėmis, kuriose laukia kultūrinė programa ir smagios pramogos specialiai įrengtose kultūros stotelėse. ...