Į išskirtinį vieno kompozitoriaus kamerinės vokalinės muzikos koncertą publiką kviečia neeiliniai atlikėjai, įstabus tarptautinis duetas: ne vieną prestižinį apdovanojimą pelnęs mecosopranas, itin malonaus tembro balsu ir nepaprasta vokaline erudicija pasižyminti mūsų publikos numylėtinė Justina Gringytė ir britų pianistas Malcolmas Martineau, pelnytai laikomas vienu geriausių savo kartos pianistų akompaniatorių.
M. Martineau bendradarbiavo su daugeliu garsiausių pasaulio dainininkų, kurių sąrašas – didžiulis ir tikrai įspūdingas: seras Thomas Allenas, dama Janet Baker, dama Sarah Connelly, Olafas Bäras, Barbara Bonney, Ianas Bostridge'as, Angela Gheorghiu, Susan Graham, Thomas Hampsonas, Magdalena Kozena, Anne Sofie von Otter, Brynas Terfelas ir daugelis kitų įžymybių.
Pianistas garsėja autoriniais projektais: su įvairiais dainininkais yra atlikęs visas Claude Debussy, Franciso Poulenco ir Hugo Wolfo dainas. Jis koncertavo garsiausiose Europos koncertinėse salėse: Londono „Wigmore Hall“, „Barbican“, „Queen Elizabeth Hall“, Karališkuosiuose operos rūmuose, Milano „La Scala“, Paryžiaus „Chatelet“, Barselonos „Liceu“, Berlyno filharmonijoje ir „Konzerthaus“, Amsterdamo „Concertgebouw“, Vienos „Konzerthaus“ ir „Musikverein“. Jo muzikavimas skambėjo Šiaurės Amerikoje (Niujorko „Alice Tully Hall“ ir „Carnegie Hall“), Australijoje (Sidnėjaus operos rūmai), taip pat – „Aix en Provence“, Vienos, Edinburgo, „Šubertiados“, Miuncheno ir Zalcburgo festivaliuose.
Pianistas įrašė Franzo Schuberto, Roberto Schumanno ir anglų kompozitorių dainų kompaktines plokšteles su B. Terfeliu (leidybos kompanija Deutsche Grammophon), F. Schuberto ir Richardo Strausso dainų rečitalius su Simonu Keenlyside'u (EMI), koncertinių rečitalių įrašus su A. Gheorghiu ir B. Bonney (Decca), Magdalena Kozena (DG), Della Jones (Chandos), Susan Bullock (Crear Classics), Solveig Kringelborn (NMA), Amanda Roocroft (Onyx), visas Gabrielio Fauré dainas su Sarah Walker ir Tom Krause; visas Benjamino Britteno adaptuotas liaudies dainas (Hyperion) ir visas Ludwigo van Beethoveno harmonizuotas liaudies dainas (Deutsche Grammophon).
Šiuo metu M. Martineau greta aktyvios koncertinės veiklos yra Škotijos karališkosios konservatorijos garbės daktaras, kurį laiką vadovavo Lydso dainuojamosios poezijos festivaliui, o šiuo metu yra Oxenfoord International festivalio meno vadovas.
Lietuvos ir užsienio publikai puikiai pažįstama J. Gringytė spaudoje giriama už „stulbinančią techniką“ („The Times“) ir „griausmingą, galingą balsą“ („Daily Telegraph“). Tarptautiniuose operos apdovanojimuose ji pelnė Metų jaunosios dainininkės titulą, baigė Jette Parker jaunųjų menininkų programą Karališkuosiuose operos rūmuose Kovent Gardene, kur, be kita ko, kartu su Renée Fleming, B. Terfeliu ir Plácido Domingo dainavo Londono olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijoje. Atlikėja pelnytai laikoma viena ryškiausių operos pasaulio žvaigždžių. Vienas labiausiai giriamų jos vaidmenų – Karmen G. Bizet operoje, o didžiulio atgarsio sulaukęs jos pasirodymas su Anglijos nacionaline opera buvo tiesiogiai rodomas kino teatruose.
Dainininkės palankumas vienam mylimiausių savo vaidmenų neabejotinai turėjo įtakos ir šio koncerto programos pasirinkimui.
„Man reikalingas teatras. Be jo aš – niekas“, – kažkada yra pasakęs didysis prancūzų romantikas. Bet, nepaisant to, kad jis daugiausia rašė operas, G. Bizet taip pat parašė ir daugiau kaip penkiasdešimt dainų balsui ir fortepijonui, iš kurių daugelis išlaikė laiko išbandymą. Jas kurdamas kompozitorius rėmėsi savo mokytojo Charleso Gounod stiliumi, tačiau sugebėjo dainoms suteikti daugiau sceninio polėkio, tam laikmečiui neįprastų harmonijų ir faktūrų. Žinomiausios G. Bizet dainos sudėtos į 1873 m. išleistą rinkinį „Vingt (20) mélodies“. Poetų dainų tekstams pasirinkimas liudija apie rafinuotą kompozitoriaus literatūrinį skonį, o dedikacijos apima platų draugų ir kolegų, daugiausia dainininkų, ratą. Kompozitorius Camille Saint-Saënsas G. Bizet apibūdino taip: „Jis – absoliuti jaunystė, jėga, džiaugsmas ir dvasios veržlumas.“ Būtent toks G. Bizet yra savo muzikoje, spinduliuojančioje saulėtu optimizmu ir atskleidžiančioje gyvenimo priešybes. Šios savybės suteikia jo kūrybai ypatingą vertę: drąsus menininkas, kurio meilė darbui sudegino jį nesulaukus nė trisdešimt septynerių. G. Bizet tarp XIX a. antrosios pusės kompozitorių išsiskiria neišsenkančiu optimizmu, o jo dainos iš rinkinio „Vingt (20) mélodies“ neabejotinai priklauso gražiausiems vokalinio meno aukso fondo puslapiams.
Kas: Justina Gringytė ir Malcolmas Martineau „Georges Bizet dainos“.
Kur: Kauno valstybinėje filharmonijoje.
Kada: Liepos 27 d., 18 val.
(be temos)
(be temos)