Kai dangus svaido ugnies strėles Pereiti į pagrindinį turinį

Kai dangus svaido ugnies strėles

2009-06-03 23:59

Manoma, kad kraupios Prancūzijos keleivinio lėktuvo katastrofos priežastis galėjo būti perkūnija ir jos palydovas žaibas. Per perkūniją nesaugu ne tik danguje, bet ir ant žemės. Į tai atkreipia gyventojų dėmesį Lietuvos meteorologijos tarnybos ir civilinės saugos specialistai. Juolab kad šiomis dienomis mūsų šalyje taip pat laukiama perkūnijos.

Perkūnija susidaro esant labai dideliam atmosferos nepastovumui, kai oro temperatūra, kylant aukštyn, labai staigiai krinta (maždaug po 10 laipsnių vienam aukščio kilometrui), o oras apatiniame atmosferos sluoksnyje yra įšilęs ir prisotintas drėgmės. Pastarasis oras, kildamas aukštyn, veržiasi pro šaltąjį. Tada susidaro oro srovės, o šilumos energija, susikaupusi ore ir vandens garuose, virsta vėjo ir elektros energija.

Lietuvoje pavasarį ir vasarą dažniausios perkūnijos yra rytinėje šalies dalyje (daugiausiai – Raseinių ir Varėnos rajonuose), o rudenį – vakarinėje. Per perkūniją blykčiojantys žaibai – tai elektros išlydis, kuris gali pakenkti gyvybei, sukelti gaisrus. Tad neatsitiktinai mūsų protėviai žaibus laikė dievų ugnies strėlėmis, kurias jie svaido į žmones.

Kasmet pasaulyje nuo žaibo iškrovos žūsta po kelis šimtus žmonių. Jei pasitvirtins versija, kad "Air France" lėktuvo katastrofos priežastis – žaibo iškrova, šiemet šis skaičius bus gerokai didesnis.


Atsargiai, perkūnija

Per perkūniją esantiesiems atviroje vietoje lauke patariama nusiimti nuo savęs metalinius daiktus, stovėti suglaudus kojas arba atsitūpti, apkabinus rankomis kelius, negulti ant žemės, nelaikyti rankose ilgų daiktų (skėčio, meškerės ir pan.), nestovėti arti metalinių konstrukcijų, vielinių tvorų, elektros stulpų.

Geriau nevažiuoti dviračiu, motociklu, atviru automobiliu, nejoti ant žirgo, nesimaudyti, neplaukti valtimi, pasitraukti nuo vandens šaltinio.

Patariama nestovėti prie ąžuolo, tuopos, guobos, eglės, nes į šiuos medžius trenkia dažniausiai (Europoje retai trenkia į klevus, akacijas, beržus).

Per perkūniją esant uždaroje patalpoje patariama nekalbėti jokiu telefonu, nestovėti prie langų, elektros prietaisų, vamzdžių ir kitų metalinių daiktų, nesišukuoti plaukų, neglostyti kačių, šunų ir kitų kailinių gyvūnų, uždaryti dūmtraukių ir vėdinimo sklendes, išjungti lauko antenas, radiją, televizorių, kompiuterio modemus ir maitinimo šaltinius.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų