- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Įsibėgėjus intensyviai rudeniškai dienotvarkei, tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ autorė, „Kekava“ ambasadorė Kristina Pišniukaitė siūlo sekmadienio vakarą pasigaminti maisto visai savaitei.
Pagal tinklaraštininkės siūlomą metodą tai užtruks vos kelias valandas, bet artimiausiomis darbo dienomis nebereikės galvoti, ką valgyti, o tai reiškia, kad po darbo dienos išvengsite varginančio apsipirkimo prekybos centruose ir kasdieninės maisto ruošos.
Kaip intensyviu periodu neišprotėti?
„Maisto pasiruošimas visai savaitei iš anksto – tikras išsigelbėjimas tiems, kieno gyvenimo ritmas toks, jog laiko kasdienei gamybai nelieka. Pasigamindami savaitei išvengsite greitojo maisto, pusfabrikačių ir išlaidavimo restoranuose. Ir, žinoma, maitinsitės daug sveikiau“, – sako K. Pišniukaitė.
Anot jos, jeigu šaldytuve turėsite keptą viščiuką, virtas kruopas ir daržoves – sveiką patiekalą į lėkštę susimesite per minutę ir tai taps kur kas draugiškesnė alternatyva tiek sveikatai, tiek piniginei, nei maistas iš greito maisto restoranų.
„Net ir labiausiai įtemptomis dienomis jūsų mityba gali išlikti sveika ir subalansuota. Be to, iš tų pačių produktų galima pagaminti labai įvairių patiekalų. Norint išvengti monotonijos, siūlau gaminti ne konkrečius patiekalus, bet paruošti produktus, kurie ilgai laikosi šaldytuve. Toks gamybos būdas leidžia kasdien labai greitai ir lengvai susikurti tokį patiekalą, kokio tuo metu norisi“, – paaiškina tinklaraštininkė.
Planuoja ne tik vakarienę
Norint maksimaliai sutaupyti laiko, K. Pišniukaitė pataria produktus į priekį ruošti ne tik vakarienei, bet ir pietums, pusryčiams ar net užkandžiams.
Jos rekomenduojamą maisto savaitei kombinaciją sudaro: kepta višta (tinka vartoti 3-4 d.), virti kiaušiniai (7 d.), keptos saldžiosios bulvės (4 d.), virti rudieji ryžiai (5 d.), humusas (5 d.), padažas (7 d.), energijos rutuliukai (7 d.), cukinijų makaronai (3 d.), morkos, pjaustytos lazdelėmis (15 d.), plauti špinatai (3-4 d.), avokadai.
„Nors šiuos produktus galima pasiruošti ir susiplanuoti visiems dienos valgymams, tačiau kada ir ką konkrečiai valgysite, yra jūsų pasirinkimas. Mano siūlomą valgymo planą galima drąsiai adaptuoti savo poreikiams bei derinti prie šaldytuvo ar spintelių turinio“, – pataria K. Pišniukaitė.
Pusryčių metu ji pataria rinktis virtus kiaušinius, įvairius sumuštinius, vietoje sviesto naudoti trintą avokadą ar humusą, ant viršaus – vištieną, kiaušinius arba daržoves. Užkandžiams siūloma rinktis energijos rutuliukus, humusą su morkų lazdelėmis, sumuštinį ar virtą kiaušinį.
Pietums ir vakarienei tinka vištiena su garnyru ir daržovėmis. Šiuos produktus galima sumesti ir į dubenį – pasigaminti salotas iš špinatų ar kitų daržovių su vištiena arba kiaušiniais, pagardinant iš anksto pagamintu padažu. Tais pačiais produktais galima papildyti kruopų dubenėlį. Savaitės pabaigoje likusius produktus patariama sumaišyti keptuvėje su virtais ryžiais ir trumpai apkepti.
Išskirtinis dėmesys pagrindiniam produktui
Maisto tinklaraštininkės teigimu, vištienai, pagrindiniam savaitės mitybos ingredientui, vertėtų skirti daugiausiai dėmesio.
„Savaitės meniu produktams reikėtų skirti didesnį dėmesį, ypač mėsai. Nepaisant to, kad kokybišką vištieną reikia rinktis visada, bet tais atvejais, kai ją valgyti planuojama ne vieną kartą, derėtų skirti išskirtinį dėmesį – todėl patarčiau rinktis vištą, kuri buvo užauginta be antibiotikų“, – sako maisto tinklaraščio autorė.
Ji įvardija ir paprastą, daug laiko nereikalaujantį, vištienos paruošimo receptą: „Gamindami vištieną pašalinkite vištos nugaros kaulą, paguldytą vištą įtrinkite mėgstamais prieskoniais, aptepkite sviestu arba aliejumi ir kepkite 190 laipsnių orkaitėje apie vieną valandą.“
Išsirinkti kokybišką produktą – nesudėtinga
Kokybiškos vištienos pasirinkimas nereikalauja daug laiko, tam ypač padeda produktų ženklinimas.
„Net skubančiam žmogui, renkantis vištieną prekybos centre, nereikia skirti daug pastangų pastebėti aktualią produkto kokybės informaciją. Ženklelis ant pakuotės „Užauginta be antibiotikų" garantuoja kokybę – patvirtina, kad augdamos vištos iš viso nebuvo lesinamos antibiotikais. Taip pat informuoja apie tai, kad puoselėjame visavertę vištų mitybą ir investuojame į kuo natūralesnes jų augimo sąlygas, todėl galime garantuoti, kad vartotojai parduotuvių lentynose gali pasirinkti itin aukštos kokybės vištieną“, – sako paukštyno „Kekava“ valdybos narys Saulius Petkevičius.
K. Pišniukaitė pataria rinktis būtent vištieną, nes ją tinka valgyti ne tik pietums ir vakarienei, bet ir pusryčiams ant sumuštinių. Pasak jos, ši paukštiena ne tik puikiai tinka įvairiems patiekalams, bet ir papildo dienos racioną baltymais.
Trys patiekalų idėjos, kurias rekomenduoja K. Pišniukaitė:
1. Bowlsas – ryžiai + vištiena + ridikėliai + špinatai + cukinijos makaronai + humusas + sezamo sėklos.
2. Vištiena + saldžios bulvės + špinatai.
3. Salotos – špinatai + vištiena + ridikėliai + avokadas + padažas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Šefas J. Kapkovičius: tvarumas virtuvėje – ne tik maisto tausojimas
Tvarumo idėjos vis labiau įsitvirtina daugelio gyvenime. Tvaraus maisto akademijos mentoriaus, „Michelin“ gido įvertinto restorano šefo Justino Kapkovičiaus požiūriu, tvarumas virtuvėje – labai plati sąvoka, maisto nešva...
-
Ant rudeninio stalo – šilumos ir jėgų teikiantis maistas (receptai)
Rudens sezonu mūsų kasdieniai įpročiai keičiasi: šilumos ir jaukumo norisi ne tik aprangoje, bet ir lėkštėje. Mitybos specialistė Gabrielė Urbonaitė primena, kad tinkamai parinktas maistas šiuo laikotarpiu gali padėti išl...
-
Trečiadienis – žuvadienis: pravers kelios gudrybės (receptai)
Dažniau valgyti žuvį ar jūros produktus – vienas paprasčiausių būdų sveikiau maitintis nesiimant drastiškų pokyčių savo mitybos įpročiuose. Kad su malonumu žuvį pietums ar vakarienei valgytų visa šeima, renkantis rūš...
-
Ant stalo – kiaulienos nugarinė (receptai)
Kas kitas vis labiau vėstant orams suteiks geresnės nuotaikos ir savijautos nei virtuvėje garuojantys maistingi ir gardūs patiekalai? Kiaulienos nugarinė – maistingas ir universalus ingredientas, puikiai tinkantis skirtingiems patiekalams gaminti. ...
-
Virtuvė pakvips obuoliais (receptai)
Obuoliai tarp rudens gėrybių – populiariausi. Ne veltui – nors daugeliui jie siejasi su saldžiais kepiniais, turbūt nėra patiekalo, kurio šie vaisiai negalėtų papildyti. Jie puikiai tinka ir padažams, salotoms, dera prie įvairių m...
-
Valgomosios gėlės: gražu, bet ne visada saugu
Jau nieko nebestebina, kai maistas puošiamas džiovintomis arba šviežiomis gėlėmis, jų žiedlapiais. Kai kurios gėlės iš tiesų patiekalui suteikia išskirtinumo, tačiau ne visos yra valgomos, o kai kurių žiedai gali sukelti...
-
Fermentuotas maistas – natūralus būdas stiprinti imunitetą1
Įsibėgėjant rudeniui, daugelis iš mūsų ima ruoštis šaltajam sezonui. Po gausaus derliaus daržovių konservavimas yra vienas pagrindinių virtuvės darbų. Šaltuoju sezonu mūsų organizmui itin naudingas fermentuotas maistas. ...
-
Prikelkite duoną antram gyvenimui (receptai)
Duona ir kepiniai yra kasdieniai produktai, kuriuos mėgstame šviežius, traškius ir minkštus. Tačiau vos iš jų išgaruoja drėgmė, kepiniai greitai pasensta ir pradeda kietėti. Tačiau, žinomo keliautojo ir kulinaro Vyta...
-
Humusas – tobulas mūsų organizmui (receptai)4
Įvairių pasaulio kraštų virtuves išbandyti mėgstantys lietuviai nebejotinai jau spėjo atrasti vieną pagrindinių Artimųjų Rytų virtuvės patiekalų – humusą. Šio iš avinžirnių gaminamo produkto skoninės, maistin...
-
Gaivūs desertai su paskutinėmis sezono uogomis (receptai)
Besitęsiantys gana šilti orai gundo sodo ir daržo gėrybėmis. Kad paskutinių šiltojo sezono uogų atsivalgytume iki soties, jas galima įtraukti į įvairius receptus. Maisto tinklaraščio „5 produktai“ autorė Roma L...