- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Džiovinimas – vienas seniausių ir sveikiausių konservavimo būdų. Pamenate, pas močiutę visada gaudavote džiovintų obuoliukų, o sunegalavę – jos pačios susidžiovintų vaistažolių arbatos. Šiandien natūralus džiovinimas ne tik atgimė, bet ir ištobulėjo: įgudome džiovinti beveik viską.
Kodėl?
Sodo, daržo ir miško gėrybių džiovinimo pranašumas yra tas, kad nereikia naudoti konservantų. Nors džiovinimo metu išgaruoja vanduo, tačiau tokie produktai yra maistingi. Tai gardūs ir naudingi užkandukai.
Tačiau nereikia pamiršti, kad naudingųjų medžiagų koncentracija džiovintuose vaisiuose, palyginti su šviežiais, yra net didesnė, todėl rekomenduojama valgant nepadauginti jų.
Džiovinti vaisiai, uogos grybai, prieskoniai – skanus pagardas sriuboms, košėms, troškiniams, makaronų patiekalams, apkepams, puikus pyragų, apkepų įdaras. Sumalus juos tinka įberti į įvairiausias košes, pudingus, kitus desertus.
Ką?
Dažniausiai džiovinami obuoliai, kriaušės, slyvos, mėlynės, spanguolės, pastaruoju metu vis dažniau – moliūgai, morkos, burokėliai, svogūnai, porai, salierai, grybai. Susmulkinus morkas, česnakus, porus, svogūnus, bus universalus mišinys, kuris tiks įvairiems patiekalams gardinti.
Sunkiau džiovinti daugiau vandens turinčias daržoves – pomidorus, agurkus, bulves, tačiau verta apsišarvoti kantrybe. Džiovinti pomidorai tampa ypatingu delikatesu, nepaprastai gardūs užpilti aliejumi su prieskoniais (raudonėliais, kaparėliais, bazilikais, česnakais). Jei norisi aštresnių, galima paskaninti aitriosiomis paprikomis. Užpylę tokiu pagardintu ir pašildytu aliejumi, porą dienų palaikę kambario temperatūroje, o vėliau – šaldytuve turėsite ypatingą gardumyną.
Kaip?
Visų pirma vaisius ir daržoves reikia paruošti džiovinti: atrinkti sunokusius, nuplauti, nusausinti. Kai kuriuos vaisius ir daržoves, kad geriau išdžiūtų, reikia nuplikyti (slyvas) arba susmulkintus kelias minutes apvirti (morkas, burokėlius, kopūstus). Kad džiovinami obuoliai, kriaušės, bananai nepatamsėtų, galima juos susmulkintus kelias minutes palaikyti citrina parūgštintame vandenyje.
Džiovinti močiučių būdu – saulėje galima tik atostogaujant sodyboje ir turint pakankamai daug laiko. Be to, nėra garantijos, kad pavyks ištaikyti saulėtą dieną. Nereikia pamiršti, kad tiesioginiai saulės spinduliai mažina vertingų medžiagų kiekį.
Džiovinti tinka įprasta orkaitė. Temperatūra neturėtų viršyti 60 laipsnių. Jeigu norime kuo daugiau naudos sveikatai, gėrybes džiovinti patariama iki 40 laipsnių temperatūroje. Džiovinant būtina praverti dureles, kad nesikauptų garai, ir reguliariai apversti griežinėlius. Džiovinimas orkaitėje trunka apie 5–7 val.
Galima džiovinti be elektros energijos – tiesiog supjaustyti smulkiai daržoves ar vaisius, išdėlioti vienu sluoksniu ant švaraus popieriaus (jokiu būdu ne ant laikraščio) ir džiovinti gerai vėdinamoje patalpoje, kuo toliau nuo tiesioginių saulės spindulių.
Patogiausia džiovinti specialioje elektrinėje vaisių ir daržovių džiovyklėje. Prietaiso konstrukcija paprasta: ją sudaro keli padėklai skylėtais dugnais, pro kuriuos laisvai cirkuliuoja ventiliatoriaus paskirstomas įkaitintas oras. Temperatūrą reguliuoja termostatas, todėl vienam ar kitam produktui galima parinkti tinkamiausią režimą.
Verta žinoti
Džiovintus vaisius ir daržoves reikia laikyti tamsioje, vėsioje ir sausoje vietoje. Drėgmė – didžiausias džiovintų gėrybių priešas, todėl jas reikia laikyti sandariuose induose, o ne plastikiniuose maišeliuose. Net ir taisyklingai laikomas sudžiovintas gėrybes reikia suvartoti per metus, nes vėliau keičiasi jų skoninės savybės, spalva.
Liofilizacijos pranašumai
Liofilizacija – džiovinimas dideliu šalčiu. Šią technologiją galima taikyti visiems produktams, turintiems vandens. Iš pradžių vaisiai ir uogos užšaldomi kameroje, o tada dideliame šaltyje (–80 laipsnių) išdžiovinami. Šio proceso metu vanduo ledo pavidalu pereina į garų fazę, nepavirsdamas skysčiu. Būtent dėl šios priežasties po liofilizacijos uogos ir vaisiai nekeičia formos, tūrio, spalvos, išsaugomos jų aromatinės ir skoninės savybės, o tekstūra tampa puri ir traški.
Vienas didžiausių liofilizacijos pranašumų, kad produktą galime liofilizuoti tuo metu, kai jis yra pats vertingiausias, t. y. prinokęs, turintis daugiausia vitaminų, mineralinių medžiagų.
Tiesa, liofilizacijai reikalinga itin kokybiška žaliava, jai keliami ypač aukšti reikalavimai. Nors liofilizuoti galima beveik viską, labai sunkiai ir nekokybiškai išdžiovinamos uogos, turinčios tvirtą odelę (serbentai, spanguolės, aktinidijų, sausmedžių, šermukšnių uogos, pomidorai, paprikos).
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Šefas Justinas Kapkovičius: receptas be sielos ir liks tik receptu1
Ką valgyti sveika, o ką – nelabai, kaip gaminti maistą, kad jis būtų naudingas sveikatai, kaip savo virtuvėje elgtis tvariau ir tausoti produktus, kad kuo mažiau maisto tektų išmesti? Tai klausimai, į kuriuos pastaruoju metu atsakymų ie&...
-
Kūčių stalui – skanu, taupu, įdomu (receptai)
Dar neapsisprendusiems, ką dės ant kūčių salo, ar ieškantiems naujų skanaus maisto idėjų į pagalbą atskuba maisto tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ autorė Kristina Pišniukaitė-Šimkienė. Skaniausių liet...
-
Krypsta ir kūrėjų akys: maistas reiškia gyvenimą
Skonis, kvapas, spalva, tekstūra, konsistencija... Žmogaus jusles vienaip ar kitaip veikiantys malonumų dirgikliai kuria ištisą potyrių pasaulį, žadina asociacijas, veda prisiminimų labirintais. Šiandien į gausiame pritekliuje gyvenanči...
-
K. Pišniukaitė-Šimkienė: man patinka, kai Kalėdų stalas stebina (receptai)
Maistas ir viskas, kas su juo susiję, yra neatskiriama tinklaraščio „Ant medinės lentelės“ įkūrėjos ir dviejų knygų apie maisto gaminimą autorės Kristinos Pišniukaitės-Šimkienės gyvenimo dalis. Šventinį men...
-
Saldžių dovanų idėja – iš štrudelio gimtinės (receptai)
Kavos, šokolado ir pyragaičių mėgėjai austrai itin vertina namų kepinius. Lince gyvenanti žurnalistė, J. Keplerio universiteto mokslinė darbuotoja Daiva Müllegger-Trečiokaitė taip sužavėta austrų saldumynų, kad pati savo virtuvėje i&...
-
Svarbiausia – nepaskanauti anksčiau (receptai)
Miestams puošiantis Kalėdoms, šeimininkėms mintys jau sukasi apie šventinį stalą. Ir produktų nusipirkti, ir šventine maisto gamyba užsiimti dar bus laiko, tačiau yra vienas darbas, kurį jau dabar reikėtų padaryti – ...
-
Viščiukų blauzdelės: pasaulio virtuvių įkvėpti receptai
Kai norisi gardžiais kvapais pripildyti namus, o pilvą – sočiu ir nebrangiu patiekalu, daugelis ieško receptų su viščiukų blauzdelėmis. Tai vienas nepretenzingiausių variantų vakarienei – dera su įvairiais priedais, pi...
-
Klimatariška mityba – tvaraus ir aplinkai draugiško maisto pasirinkimas
Visuomenei vis labiau domintis tvarumu, populiarėja klimatui nekensminga vietinė (klimatariška) mityba. Klimatarai didelį dėmesį skiria augaliniam maistui, sezoniniams ir vietiniams produktams, siekdami sukurti kuo mažiau taršos. ...
-
Šefas J. Kapkovičius: tvarumas virtuvėje – ne tik maisto tausojimas
Tvarumo idėjos vis labiau įsitvirtina daugelio gyvenime. Tvaraus maisto akademijos mentoriaus, „Michelin“ gido įvertinto restorano šefo Justino Kapkovičiaus požiūriu, tvarumas virtuvėje – labai plati sąvoka, maisto nešva...
-
Ant rudeninio stalo – šilumos ir jėgų teikiantis maistas (receptai)
Rudens sezonu mūsų kasdieniai įpročiai keičiasi: šilumos ir jaukumo norisi ne tik aprangoje, bet ir lėkštėje. Mitybos specialistė Gabrielė Urbonaitė primena, kad tinkamai parinktas maistas šiuo laikotarpiu gali padėti išl...