- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Pavasaris ne visiems studentams asocijuojasi tik su ilgėjančiomis dienomis ir artėjančiomis atostogomis – kai kuriems šis metų laikas yra vienas svarbiausių gyvenime, nes jų laukia baigiamojo darbo gynimas. Nors pats gynimas tetrunka keliolika minučių, darbą dar reikia parašyti – o tam daugelis skiria ne vieną mėnesį. Tačiau, pasak kalbos technologijų bendrovės atstovės Renatos Špukienės ir psichologės Daivos Balčiūnienės, yra būdų, galinčių palengvinti darbo rašymą. Specialistės pateikia penkis būdus, kaip tą padaryti.
1. Išskaidykite darbą į kelias dalis
Dažna studentų klaida – bandymas parašyti visą darbą ar didelę jo dalį vienu prisėdimu. Psichologai rekomenduoja elgtis kitaip – kur kas efektyviau yra visą darbą suskaidyti aiškiomis dalimis ir kiekvienai jų nustatyti skirtingą baigimo datą. Pavyzdžiui, pirmajai daliai skirti dvi savaites, antrajai – dar dvi, redagavimui – vieną.
„Siūlyčiau ne tik suformuluoti temą, bet ir sudaryti konkretų planą: pirmiausia darbą išskaidyti dalimis ir apgalvoti, ką kiekvienoje jų norima pasakyti. Tik po to reiktų skirti laiko rašymui. Arba kalbėjimui – kai kuriems žmonėms šnekėti yra lengviau nei rašyti, tad jiems lengviausia būtų įsirašyti savo kalbą ir po to ją iššifruoti“, – pataria psichologė.
2. Redaguokite tik pabaigtą darbą
Studentai nemažai laiko praranda bandydami suderinti du skirtingus darbus – rašymą ir redagavimą. Kalbos technologijų bendrovės atstovė pataria juos atskirti – redagavimu užsiimti tik parašius visą darbą. Pasak jos, nereikėtų galvoti, jog viskas turi būti parašyta idealiai jau patį pirmą kartą. Geriau išlieti viską, kas šauna į galvą, o minčių konkretizavimu ir redagavimu užsiimti pabaigus darbą – taip galima išvengti blaškymosi ir sutaupyti nemažai laiko.
Be to, suredaguoti tekstą gali padėti ir speciali programinė įranga, ne tik automatiškai užfiksuojanti daugybę rašybos ar gramatinių klaidų, bet ir pasiūlanti sprendimus, kaip šias klaidas ištaisyti.
Siekiant išlaikyti efektyvumą, specialistai rekomenduoja iš anksto nusistatyti susitelkimo grafiką – nuspręsti, kiek laiko dirbsite ir kiek laiko truks pertraukos. Numatytą laiko tarpą išjunkite iššokančius pranešimus, socialinius tinklus ir bet kokius kitus trikdžius – kuo mažiau galimybių prarasti dėmesį.
Galite išbandyti populiariąją efektyviam darbui skirtą Pomodoro techniką, kai po kiekvienos 25 minučių intensyvaus darbo sesijos būna 5 minutės poilsio. Po keturių tokių serijų ateina laikas ilgesniam poilsiui, kuriam skiriama apie 15–20 minučių.
3. Pasitelkite technologijas
Baigiamųjų darbų jau daug metų niekas neberašo ranka – tam naudojami kompiuteriai. Tačiau teksto apdorojimo programa kartais būna vienintelis įrankis, kuriuo naudojasi darbą rašantis studentas. Tiesa ta, kad galinčių pagelbėti programų yra gerokai daugiau ir kai kurios jų leidžia sutaupyti valandas laiko. Viena jų – kalbos atpažinimas, leidžiantis transkribuoti balso įrašus.
„Mes jau įpratome prie programomis greitai išverčiamų bei suredaguojamų tekstų, tačiau yra dar viena daugybę laiko atimanti sritis – tai pokalbių transkribavimas. Kiekvienas bent kartą interviu šifravęs žmogus pritars – tai laikui imlus procesas, net penkiolikos minučių pokalbio išrašymas gali užtrukti valandą“, – teigia kalbos technologijų bendrovės atstovė.
4. Raskite laiko poilsiui
Baigiamojo bakalauro ar magistro darbo rašymas yra neeilinė užduotis – daugelis žmonių ją atlieka vos vieną–du kartus gyvenime. Tačiau tai nereiškia, kad dėl darbo rašymo reikia kardinaliai pakeisti visą savo gyvenimo ritmą.
„Gerai savijautai pasiekti neužtenka tik išsimiegoti ir pavalgyti. Reikia nepamiršti sporto ir kokybiško poilsio – susitikimų su draugais ar laiko su šeima. Tai svarbu bet kurioje srityje, atliekant bet kokį darbą. Šią paprastą taisyklę ne vienas užmiršta, nors ji ir yra būtina geros savijautos palaikymui“, – sako psichologė.
Ji priduria, kad nuo režimo kartais galima nutolti – kelias dienas mažiau pamiegoti, ar suvalgyti greito maisto – tai nepadarys didelės žalos. Tačiau norint išlaikyti aukščiausią darbo efektyvumą reikia išlaikyti reguliarų poilsio režimą.
Žymus miego ekspertas Matthew Walkeris yra paskelbęs įvairių tyrimų rezultatų – mažiau miegant, labai greitai silpsta žmogaus imunitetas, pradeda vystytis lėtinės ligos. Jo teigimu, pamainomis dirbančių žmonių sveikatai daroma didelė žala, o pats neurologas kiekvieną vakarą eina miegoti ir keliasi tuo pačiu metu, miegui skirdamas 8 valandas.
Trumpas miegas neigiamai ypatingai veikia reakciją ir atidumą – pavyzdžiui, žmogus, naktį miegojęs mažiau nei keturias valandas, vairuodamas turi 11,5 karto didesnę tikimybę patekti į eismo įvykį nei tas, kuris ilsėjosi 8 valandas.
5. Velniop viską! Imk ir daryk!
Tai – verslininko Richardo Bransono citata, kuria pavadinta viena iš jo knygų (angl. Screw It, Let‘s Do It). Dešimtis sėkmingų įmonių įkūręs britas autobiografinėse knygose pabrėžia, kad norint kažką atlikti, reikia tiesiog imti ir tai padaryti. Nekreipiant dėmesio į aplinką ir kitas kliūtis.
Tad jei rašote baigiamąjį dabą, tuo metu geriau užversti mobilųjį telefoną, netikrinti pašto ar socialinių tinklų paskyrų – šie trukdžiai ne tik sumažina koncentraciją, bet ir atitraukia nuo rašymo ilgesniam laikui. Pertraukų tarp rašymo metu geriau pasidaryti arbatos, pasivaikščioti ar atlikti kitą su kompiuteriu bei telefonu nesusijusį veiksmą.
Dėmesį sukaupti kiekvienam žmogui padeda individualūs dalykai, tačiau daugelį teigiamai veikia muzika. „Spotify“ programoje yra įvairūs grojaraščiai, kaip „Creativity Boost“, „Deep Focus“ – rami, dėmesio neblaškanti muzika padeda sukoncentruoti visas mintis į pagrindinį objektą – rašto darbą.
Galiausiai, koncentraciją užtikrinti padeda motyvacija. O motyvuoti gali ir žinios, įgautos darbo rašymo metu, ir ilgus mokslo metus vainikuojantis diplomas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Garsus architektas pristatė planus pastatyti A. Einsteino centrą Vokietijos Ulmo mieste
Įžymus architektas Danielis Libeskindas sekmadienį pristatė muziejaus, skirto Alberto Einšteino darbams, projektą. Muziejus iškiltų Vokietijos Ulmo mieste, kuriame gimė žymusis mokslininkas. ...
-
Seimas imasi dirbtinio intelekto reguliavimo, siekia patikslinti startuolio sąvoką
Seimas svarstys patikslinti kriterijus, pagal kuriuos įmonės patenka į startuolių kategoriją ir gali gauti valstybės paramą, taip pat Lietuvoje imsis reguliuoti dirbtinio intelekto (DI) naudojimą. ...
-
JAV vyriausybė sieks, kad „Google“ parduotų naršyklę „Chrome“
JAV vyriausybė teisėjo paprašė nurodyti suskaidyti interneto milžinę „Google“ parduodant jos plačiai naudojamą naršyklę „Chrome“. ...
-
Bažnyčioje – naujovė: žmonės išpažintį gali atlikti pačiam Jėzui10
Naujųjų technologijų pažanga nenustoja stebinti. Vienos bažnyčios lankytojai gali tiesiogiai pasikalbėti su Jėzumi arba tiksliau – jo dirbtinio intelekto (DI) versija. ...
-
„SpaceX“ nepavyko „pagauti“ savo raketos greitintuvo
„SpaceX“ antradienį surengė dar vieną savo raketos „Starship“ bandomąjį skrydį, o stebėti pakilimą prie Elono Musko prisijungė išrinktasis JAV prezidentas Donaldas Trumpas, kas iliustruoja vis stiprėjantį jųdviejų be...
-
Paviešino, kaip atrodė sukčių ataka: užkibo ir savo duomenis išsiuntė daugiau nei pusė žmonių9
„Vilnius Tech“ mokslininkai atliko labai įdomų eksperimentą. Beveik 900-imtams ugdymo įstaigų išsiuntė specialiai sukurtą, įtarimų turintį sukelti elektroninį laišką su nuoroda ir suskaičiavo, kiek gavėjų jį atidarė. ...
-
Aukcione už 4,7 mln. eurų parduoti dinozauro griaučiai
Paryžiuje aukcione už 4,7 mln. eurų sumą parduoti 20,5 metro ilgio apatozauro vardu Vulkanas griaučiai – tai viena iš didžiausių už išnykusio roplio skeletą Prancūzijoje sumokėta suma, pranešė aukcionai „Collin du B...
-
„Meta“ skyrė 798 mln. eurų baudą už antimonopolinių taisyklių pažeidimą
Europos Komisija (EK) interneto milžinei „Meta“ ketvirtadienį skyrė 798 mln. eurų baudą už tai, kad ji pažeidė antimonopolines taisykles, suteikdama „Facebook“ naudotojams automatinę prieigą prie socialinio tinklo klasifikuot...
-
Ambicingas Graikijos „išmanusis miestas“ prie jūros įgauna pavidalą3
Virš raibuliuojančios Atėnų pakrantės juda statybiniai kranai: jie stato 50 aukštų prabangų dangoraižį, kuris taps būsimo Graikijos „išmaniojo miesto“ puošmena, iš aukštumų apžvelgiančia Sarono ...
-
Prancūzų žiniasklaidos priemonės kelia bylą socialiniam tinklui „X“
Keli įtakingi prancūzų laikraščiai antradienį paskelbė keliantys bylą socialiniam tinklui „X“ dėl jų turinio skelbimo už jį nemokant. ...