Nobelio premijos medalis, įteiktas iškiliam amerikiečiui genetikui Jamesui Watsonui (Džeimsui Votsonui), ketvirtadienį vos kelias minutes trukusiame aukcione Niujorke buvo parduotas už 4,75 mln. JAV dolerių (13,2 mln. litų).
Aukcionų namai „Christie's“ nurodė, kad šis aukcionas buvo pirmasis, kuriame buvo parduotas tebegyvenančiam laureatui priklausantis Nobelio premijos medalis, o už jį sumokėta suma buvo daug didesnė negu prognozuota – 2,5–3,5 mln. dolerių (7–9,8 mln. litų).
J.Watsonas Nobelio premiją pelnė 1962 metais už devyneriais metais anksčiau padarytą atradimą, kad organizmų genetinė informaciją koduojančios DNR struktūra yra dvigubos spiralės pavidalo. Tas atradimas laikomas vienu iš svarbiausių XX amžiaus mokslo pasiekimų.
Tačiau 86 metų mokslininko reputacija smarkiai nukentėjo dėl kai kurių jo kontraversiškų pareiškimų, ypač 2007 metais išsakyto komentaro, kad juodaodžių intelektas yra menkesnis negu kitų žmonių. Nors dėl tos pastabos jis vėliau atsiprašė, dalis mokslo bendruomenės nuo to laiko jį ignoravo.
Ant medalio, nukaldinto iš 23 karatų (958-osios prabos) aukso, pavaizduotas Nobelio premijos steigėjo – švedų chemiko ir išradėjo Alfredo Nobelio (Alfredo Nobelio) – profilis.
„Christie's“ taip pat pardavė J.Watsono užrašus, kuriuos jis buvo parengęs savo padėkos kalbai per Nobelio premijų teikimo pokylį 1962 metų gruodžio 10 dieną. Penki prirašyti puslapiai, kuriuos prognozuota parduoti už 300–400 tūkst. dolerių (0,84–1,1 mln. litų), atiteko pirkėjui, pasiūliusiam 365 tūkst. dolerių (1 mln. litų).
J.Watsonas taip pat dalyvavo Nobelio konferencijoje, o ištaisytas 46 puslapių jo pranešimo rankraštis, įvertintas 200–300 tūkst. dolerių (558–837 tūkst. litų), buvo parduotas už 245 tūkst. dolerių (683 tūkst. litų).
Daug mokslo darbų paskelbęs J.Watsonas ketina dalį gautos sumos skirti Čikagos universitetui, kuriame studijavo, taip pat Kembridžo universiteto Clare (Kler) koledžui, kuriame dirbo, bei Kold Spring Harboro laboratorijai, kurios prezidentu buvo daugelį metų.
Naujausi komentarai