- Raimondas Čiuplys, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
JAV aerokosminių technologijų milžinės „Boeing“ erdvėlaivis „Starliner“ trečiadienį sugrįžo į Žemę po nepilotuojamo bandomojo skrydžio, turinčio įrodyti, kad šis aparatas tinkamas skraidinti NASA astronautus į Tarptautinę kosminę stotį (TKS).
Erdvėlaivis, išskleidęs didžiulius parašiutus, 16 val. 49 min. vietos (ketvirtadienį 1 val. 49 min. Lietuvos) laiku nusileido Naujosios Meksikos dykumoje ir pakėlė dulkių debesį. Tokiu būdu jis užbaigė šešias dienas trukusią misiją, itin svarbią pastangoms atkurti „Boeing“ reputaciją, pašlijusią po kelių ankstesnių nesėkmių.
„Tiesiog gražus nusileidimas Vait Sandse šią pavakarę“, – sakė NASA tiesioginės vaizdo transliacijos pranešėjas. Tuomet į nusileidimo vietą nuskubėjo grupė techninių darbuotojų.
Erdvėlaivio antrasis bandomasis orbitinis skrydis („Orbital Test Flight 2“, OFT-2) buvo paskutinis elementas, būtinas, kad galėtų būti surengtas „Starliner“ pirmasis pilotuojamas skrydis. Planuojama, kad jis įvyks šių metų gale.
Nusileidimas ant oro pagalvių
„Starliner“ praeitą ketvirtadienį startavo iš Kennedy (Kenedžio) kosminio centro Floridoje, o kitą dieną susijungė su TKS.
Savaitgalį orbitinės stoties įgula atidarė kapsulės liuką ir „pasveikino“ vienintelius „keleivius“ – manekeną „Rosie the Rocketeer“ (Raketų bandytoja Rouzi), kuriame įtaisyti jutikliai renka skrydžio duomenis, siekiant išsiaiškinti, ką patirtų astronautai žmonės, taip pat pliušinį žaisliuką, pavadintą kompiuterinio žaidimo personažo Džebedijos Kermano vardu ir atlikusį nesvarumo indikatoriaus vaidmenį.
Erdvėlaiviu taip pat buvo atgabenta daugiau kaip 270 kg krovinių, įskaitant daugkartinio naudojimo balionus, iš kurių tiekiamas stoties įgulos nariams kvėpuoti reikalingas oras. Jie bus sugrąžinti į Žemę per kurį nors vėlesnį skrydį.
„Starliner“ atsiskyrė nuo TKS, kai stotis skriejo virš Ramiojo vandenyno. Atlikęs išėjimo iš orbitos manevrą aparatas numetė tarnybinį modulį, tad į Žemę grįžo tik įgulai skirta kapsulė, galinti atlaikyti apie 1 650 Celsijaus laipsnių temperatūrą įskriejus į atmosferą.
Sumažinusi greitį kapsulė vieną po kito išskleidė parašiutus, įskaitant tris didelius pagrindinius parašiutus. Pasiekus 900 m aukštį atsiskyrė nuo kaitros saugantis skydas ir išsiskleidė oro pagalvės, reikalingos nusileidimo smūgiui sušvelninti.
Per šį skrydį nebuvo apsieita be riktų, kuriuos NASA ir „Boeing“ komandos nuodugniai ištirs, kad būtų užbėgta už akių galimiems sutrikimams ateityje.
Tuojau po starto sugedo du manevriniai varikliai, reikalingi išvesti „Starliner“ į stabilią orbitą, bet pareigūnai teigė, kad erdvėlaivis turi pakankamus atsarginius pajėgumus, tad didesnių problemų tai nesukėlė.
Planuotą susijungimo dieną erdvėlaivis vėlavo ilgiau kaip valandą, nes susijungimo mechanizmas nesuveikė, kaip planuota. Inžinieriams teko jį įtraukti ir vėl išskleisti – tuomet manevras pavyko be kliūčių.
Alternatyvi priemonė
Vis dėlto šie sutrikimai buvo niekis, palyginus su ištikusiais „Starliner“ per pirmąjį bandomąjį skrydį 2019 metais. Tąsyk dėl vieno programinės įrangos sutrikimo erdvėlaivis išeikvojo per daug degalų kelionės tikslui pasiekti, o kitas buvo sukėlęs pavojų, kad aparatas sudegs grįždamas į Žemės atmosferą.
Antroji klaida buvo laiku aptikta ir ištaisyta, įdiegus programos naujinį, todėl „Starliner“ sklandžiai nusileido Vaid Sandso kosminiame uoste.
Antrasis bandymas buvo suplanuotas pernai rugpjūtį, bet „Starliner“ buvo nuimtas nuo starto aikštelės, siekiant sutaisyti stringančius vožtuvus, kurie tinkamai neatsidarydavo. Galiausiai kapsulė buvo išsiųsta remontuoti atgal į įmonę.
2014 metais su bendrovėmis buvo sudarytos fiksuotos vertės sutartys naujos kartos erdvėlaiviams sukurti. „Boeing“ buvo išskirta 4,2 mlrd. dolerių, o „SpaceX“ – 2,6 mlrd. dolerių. Šis planas buvo parengtas siekiant panaikinti JAV priklausomybę nuo pilotuojamų skrydžių į TKS Rusijos erdvėlaiviais „Sojuz“, Amerikai užbaigus daugkartinio naudojimo erdvėlaivių „Space Shuttle“ programą.
Jau šimtmetį gyvuojanti „Boeing“ daugelio laikyta patikima partnere, o tuo metu veiklą dar gana neseniai pradėjusi vystyti „SpaceX“ kėlė daugiau abejonių.
Tačiau iš tikrųjų „SpaceX“ šiose lenktynėse išsiveržė į priekį ir neseniai nuskraidino į orbitinę stotį jau ketvirtą įgulą. Tuo metu „Boeing“ projekto trikdžiai bendrovei kainavo šimtus milijonų dolerių.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Europos nešančioji raketa „Ariane 6“ į kosmosą turėtų pakilti 2024 m. viduryje2
Ketveriais metais vėliau nei planuota, naujoji Europos nešančioji raketa „Ariane 6“ pirmą kartą į kosmosą turėtų pakilti kitąmet. ...
-
Dirbtinio intelekto sukurtas modelis uždirba įspūdingas sumas18
Iš Barselonos kilusi 25 metų Aitana yra modelis, tačiau ji nėra tikra. Moterį sukūrė dizaineriai pasitelkdami dirbtinį intelektą, praneša „Euronews“. ...
-
Pasaulis juda krizės link4
Nepaisant dešimtmečius trukusių tarptautinių susitarimų ir daugybės aukščiausio lygio susitikimų, pasaulis artėja egzistencinės krizės link. Šiltnamio efektą sukeliančios dujos, rūšių nykimas, ekosistemų degradacija, ...
-
VU slaugos ir farmacijos kryptis įvertinta žemiausiu balu: LMT susirūpinusi1
Vilniaus universiteto (VU) slaugos ir farmacijos kryptis gavo žemiausią – vieno balo įvertinimą tarptautiniame mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) vertinime. Tai prasčiausias balas visoje Lietuvoje. ...
-
Paaiškėjo populiariausi šių metų slaptažodžiai Lietuvoje1
Paskyroms internete apsaugoti lietuviai šiais metais dažniausiai rinkosi slaptažodį „admin“, rodo naujausias tyrimas. Pastebima, kad vartotojų slaptažodžių kūrimo įpročiai blogėja. ...
-
Būkite atsargūs: sukčiai dangstosi žinomais veidais9
Metų pradžioje prasidėjusi masiškiausia dezinformacinė ataka, turinti vienintelį tikslą – vilioti pinigus iš patiklių gyventojų, toliau plinta Baltijos šalyse ir Lenkijoje, rodo Debunk.org tyrimas. Savo veiklai sukčiai pasit...
-
Tyrimų objektas – mūsų balsas: per nuotolį nustatys net ligas, jei truks gydytojų?5
Net ir elementarią frazę „Laba diena“ galima ištarti vis su kita emocija – pikta, linksma, nustebusia. Būtent emocijos ir balso kokybė yra labai svarbi ne tik pačiam žmogui ar ją girdinčiam, bet ir mokslininkams, kurie, remdami...
-
Sraute – nevaldomas melas, bet feisbukui į tai nusispjaut: uždirba milžiniškus pinigus13
Premjerė Ingrida Šimonytė sako nenorinti socialinių tinklų cenzūros, bet pasigenda jų greitesnio reagavimo į netikras naujienas ir žmonių klaidinimą, praneša LNK. ...
-
Atsako draudžiantį pranešimą feisbuke paskelbusiems vartotojams: tai ir lieka tik jūsų nuomonė7
Lietuvoje pasipylė pranešimų, esą ant savo feisbuko sienos parašius, kad nesutinki duomenų viešinti, jie bus apsaugoti. ...
-
Ekspertai: Lietuvos mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros kokybė gerėja2
Lietuvos mokslo ir studijų institucijų atliekamų mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (MTEP) kokybė gerėja – septynių institucijų mokslo veiklos kokybė vienoje ar keliose mokslo kryptyse yra aukščiausio arba arti aukšči...