- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Lietuvos gyvybės mokslų įmonė „Delta Biosciences“ yra pirmoji kompanija Europoje, atrinkta į NASA „Space-H“ akceleratoriaus programą, skatinančią pažangias kosmoso sveikatos priežiūros technologijas.
Duris į ją padėjo atverti 2023 m. pasirašyta MTEPI sutartis su Europos kosmoso agentūra (EKA), su kuria bendradarbiaudama įmonė pradėjo kurti cheminius junginius, apsaugančius astronautus nuo radiacijos gilaus kosmoso misijose. Kartu su NASA „Delta Biosciences“ prisidės prie novatoriškų sprendimų kosmoso sveikatos priežiūros srityje, padedančių pasirengti artėjančiam žmonijos civilizacijos šuoliui – misijoms į gilųjį kosmosą.
„Delta Biosciences“ įkūrėjo Dominyko Milašiaus teigimu, su šiuo projektu įmonė žengia į naują industriją – astrochemiją, kai biocheminiai tyrimai pritaikomi kosmoso srityje.
„Šis projektas padės išplėsti mokslinius tyrimus astrochemijos srityje. Partnerystė su EKA paskatino mus pritaikyti savo biocheminių tyrimų technologijas kosmoso tyrinėjimams. „Space-H“ pripažinimas mus dar labiau motyvuoja stengtis prisidėti prie žalingo poveikio sveikatai kosmose mažinimo. Šiuo metu ruošiamės kitam žingsniui – eksperimentiniam tyrimų patvirtinimui orbitoje. Siekiame vykdyti eksperimentą tarptautinėje kosminėje stotyje ir dar giliau pasinerti į kosmoso medicinos kūrimą“, – teigė D. Milašius.
Inovacijų agentūros „BioTech Lab“ skyriaus vadovė Jekaterina Kalinienė sako, kad „Delta Biosciences“ dalyvavimas programoje yra svarbus žingsnis visai Lietuvai.
„Šis bendradarbiavimas žymi reikšmingą etapą kuriant atsparias ir autonomines sveikatos priežiūros veiklos sistemas būsimoms kosmoso misijoms. Kasmetį apie 30 proc. augimą Lietuvos gyvybės mokslo sektoriui padeda išlaikyti nuolatinės inovacijos ir naujų sričių vystymas. Toliau sėkmingai tai darydami dar labiau įtvirtinsime savo pozicijas pasaulinėje arenoje“, – dalijosi J. Kalinienė.
Šis bendradarbiavimas žymi reikšmingą etapą kuriant atsparias ir autonomines sveikatos priežiūros veiklos sistemas būsimoms kosmoso misijoms.
Apsauga nuo radiacijos – ir astronautams, ir vėžio ligoniams
„Delta Biosciences“ partnerystė su EKA šiuo metu yra orientuota į radioprotekcinių junginių, kurie galėtų apsaugoti astronautus nuo kosminės radiacijos, vystymą. Šie tyrimai turi didelę reikšmę ilgalaikiams giliojo kosmoso tyrinėjimams – ypač planuojamoms žmonių misijoms į Mėnulį ir Marsą.
„Mūsų bendradarbiavimas su „Delta Biosciences“ yra platesnės EKA strategijos dalis – geriau suprasti, kaip apsaugoti žmonių sveikatą kosminių misijų metu. Inovatyvus „Delta Biosciences“ požiūris į radioprotekcinius junginius gali padėti ateityje vykdyti tyrimus už žemosios Žemės orbitos ribų“, – sakė EKA Žmonių ir robotų tyrimų direktoriato žmogiškųjų tyrimų mokslininkė dr. Christine Hahn.
„Delta Biosciences“ informacinių technologijų vadovas dr. Donatas Žmuidinavičius atskleidžia, kad darbas su EKA ir „Space-H“ yra didesnio, pažangaus mokslinio tyrimo projekto dalis su platesnėmis pritaikymo sritimis.
„Šie tyrimai yra itin svarbūs ne tik ekstremaliomis sąlygomis dirbantiems gelbėtojų būriams, oro ir kosmoso įguloms, kasdien gaunančioms didesnę spinduliuotę, bet ir turi medicininės naudos vėžiu sergantiems ligoniams, kuriems taikoma radioterapija. Vadovaujamės tolesniu dvejopo naudojimo bandymų planu – tiek Žemėje, tiek kosmose“, – sakė D. Žmuidinavičius.
Dėmesys ir komerciniams keliautojams kosmose
„Delta Biosciences“ taip pat tapo viena iš dvylikos įmonių visame pasaulyje, atrinktų į inauguracinę „Space-H Space Health Accelerator“ grupę. Ši programa – unikalus aerokosmoso grandų „Starburst“, NASA Žmogiškųjų tyrimų programos NASA HRP, Kosmoso sveikatos tyrimų instituto (TRISH), fondo „Methuselah” ir „Microsoft“ bendradarbiavimas. Jos dėmesys skiriamas naujoms autonominėms sveikatos ir medicinos sistemoms, reikalingoms Mėnulio ir Marso misijose, taip pat komerciniams keliautojams kosmose, ilgiau būnantiems žemojoje Žemės orbitoje.
„Mokslo akceleratoriai yra puikus būdas skatinti inovacijas ir techninę pažangą. NASA taip domisi akceleratoriais, orientuotais į kosmoso mediciną, nes, plečiantis komerciniam kosmoso sektoriui, į kosmosą keliaus vis daugiau žmonių. Mes ieškome idėjų, kurios padėtų plėtoti medicininę priežiūrą kosmose, kad būtų patenkinti didesnio astronautų skaičiaus poreikiai“, – sakė NASA Žmogiškųjų tyrimų programos vyriausioji mokslininkė Jancy McPhee.
„Programa „Artemis“ ir žemosios Žemės orbitos (LEO) ekonomikos augimas, įskaitant kosminį turizmą, kosmoso tyrimus ir gamybą, suteikia naujų galimybių plėtoti biologinius tyrimus ir remti pažangių, visiškai autonominių medicinos sistemų kūrimą. Naujos technologijos, sukurtos remiantis kosmoso tyrimais, ne tik apsaugos kosmoso keliautojus, bet ir gali pagerinti sveikatos priežiūros rezultatus čia, Žemėje“, – teigė „Starburs“ generalinė direktorė Elizabeth Reynolds.
„Delta Biosciences“ yra vienintelė Europos įmonė, atrinkta į „Space-H“ programą. Į grupę taip pat atrinkti tarptautiniai kosmoso sveikatos pionieriai „ANYg Bio“, „Ejenta“, „Esperto Medical“, „GattaCo“, „Innsightful“, „LinkGevity“, „Mitrix Bio“, „Nahlia“, „NaNotics“, „Space REDI“ ir „Synapsis Medical“.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Lietuvos geležinkeliai“ žlugdo verslą?2
Privačios bendrovės iš „Lietuvos geležinkelių“ nuomotoje teritorijoje kilo gaisras. Tačiau bėdos tuo nesibaigė. Netrukus bendrovė sulaukė raginimo išsikelti. Verslininkai tai vadina spaudimu. ...
-
Ekspertė griauna mitus apie slidinėjimą Austrijoje: čia gerai praleisti laiką galite ir be slidžių1
Apie Austrijos slidinėjimo kurortus yra girdėjęs bene kiekvienas – čia žiemos sezonu atvyksta daugiau nei 10 mln. keliautojų iš viso pasaulio. Kelionių organizatoriaus „Tez Tour“ produkto skyriaus vadybininkė Akvilė Barakauska...
-
RRT ataskaita: „Tele2“ išlaiko lyderystę, pagal klientų skaičių augo vienintelis rinkoje1
Lietuvos Respublikos Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) 2024 metų trečiojo ketvirčio ataskaitos duomenimis, „Tele2“ ir toliau išlaiko didžiausią mobiliojo ryšio rinkos dalį. Per pastąrąjį ketvirtį „Tele2“ b...
-
NKVC: nutraukus kabelį Suomijoje, incidentų Baltijos jūroje nefiksuota
Suomijai antradienį tiriant dar vieno šviesolaidinio interneto kabelio nutraukimą šalies žemyninėje dalyje, Nacionalinis krizių valdymo centras (NKVC) teigia su Lietuvos kabeliais susijusių incidentų Baltijos jūroje nefiksuojantis. ...
-
Kitąmet daugės „Swiss“ skrydžių tarp Vilniaus ir Ciuricho
Šveicarijos oro bendrovė „Swiss International Air Lines“ 2025 metais dažniau skraidins tarp Vilniaus ir Ciuricho. ...
-
Teismas: FNTT turės iš naujo spręsti dėl „BMZ Baltijos“ 7 mln. eurų skolos baltarusiams
Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT) turės iš naujo spręsti, ar leisti į sankcionuojamų įmonių sąrašą įtrauktai Šiaulių metalo gaminių tiekėjai „BMZ-Baltija“ sumokėti beveik 7 mln. eurų skolą Bal...
-
Vilniuje paklausa toliau auga, kituose didmiesčiuose prieš metų pabaigą – stabtelėjimas
Išankstiniais kūrybiškų NT projektų ir vietokūros kompanijos „Citus“ analitikų duomenimis, per lapkritį Vilniaus pirminėje būsto rinkoje sudaryti 387, Kaune – 46, Klaipėdoje – 10 sandorių. Prieš metus, 202...
-
Teismas imasi „Foxpay“ akcininkės I. Trinkūnaitės ir Vyriausybės bylos2
Regionų administracinis teismas antradienį po pietų pradeda nagrinėti mokėjimo įmonės „Foxpay“ akcininkės Ievos Trinkūnaitės skundą Vyriausybei ir Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisijai. ...
-
„Litgrid“ ties elektros liniją nuo Žirmūnų iki Naujosios Vilnios1
Stiprinant Vilniaus elektros tinklą, bendrovė „Litgrid“iki 2031-ųjų ketina nutiesti naują maždaug 15 kilometrų ilgio kabelį nuo Žirmūnų iki Naujosios Vilnios. ...
-
Ukrainos „Join UP!“ po metų skraidins turistus iš Palangos į Egiptą4
Lietuvoje jau veikianti Ukrainos kelionių agentūra „Join UP! Baltic“ 2025-ųjų rugsėjį planuoja pradėti užsakomuosius skrydžius iš Palangos į Egipto kurortą Šarm aš Šeichą. ...