- Kauno.diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Vasara – palankus metų laikas rinkti įvairiausias žoleles, nes pievose jų galybė: prieskoninės, maistinės, vaistažolės – jos jau nuo senovės žinomos kaip skanus priedas ir pagalba organizmui. Žoleles galima naudoti šviežias arba tinkamai išdžiovinus paruošti atsargų žiemai. Žolelės turi gydomąją galią, gali sustiprinti sveikatą ar pagerinti savijautą.
Svarbu gerai pažinti
Žolelės yra naudingos sveikatai, jose gausu antioksidantų, eterinių aliejų ir vitaminų. Reguliarus šių natūralių priedų vartojimas gali prisidėti prie tvirtesnio imuniteto ir padėti organizmui kovoti su mikrobais.
Prieskoninės žolelės jau nuo seno auginamos daržuose ir jomis gardinami įvairūs patiekalai, ruošiami padažai ir gėrimai. Sakoma, kad krapai net gali padėti mažinti kraujospūdį, o bazilikai pasižymi antibakterinėmis savybėmis, skatina žaizdų gijimą. Tuo tarpu petražolės veikia kaip veiksminga širdies ir diabeto prevencijos priemonė. Iš vaistažolių labai populiaru gaminti arbatas: liepžiedžių, mėtų, gudobelių, ramunėlių, čiobrelių.
Prieš skubant rinkti žoleles, svarbu jas gerai pažinti, mokėti atskirti ir, žinoma, tinkamai paruošti.
Palikite bent trečdalį augalo
Augalus džiovinimui reikėtų rinkti giedrą dieną, po pietų, saulėkaitoje. Svarbiausia – renkami augalai turi būti sausi, taip jie išsaugo gerąsias medžiagas, turi mažiau vandens ir geriau apdžiūva. Jokiais būdais žolelių neraukite, geriau nupjaukite peiliu arba nukirpkite žirklėmis. Natūralios gamtos plotuose reikia palikti bent trečdalį augalo, kad jis atitinkamose vietose neišnyktų.
Ramunėlės
Ramunėles geriausia džiovinti maisto džiovyklėje. Iš anksto įkaitinkite džiovyklę iki 35–46 laipsnių temperatūros. Sudėkite žiedus vienu sluoksniu ant džiovyklės padėklų. Priklausomai nuo naudojamos temperatūros džiovyklės tipo, žiedų džiovinimas gali užtrukti nuo 1–4 valandų. Ramunėles taip pat galima džiovinti orkaitėje žemiausioje temperatūroje. Išdėliokite žiedus vienu sluoksniu ir džiovinkite per naktį.
Ramunėlės / Freepik.com nuotr.
Čiobreliai
Tradiciškai čiobreliai džiovinami juos kabinant. Paimkite stiebus ir suriškite juos į ryšulėlius. Surištus ryšulius pakabinkite ten, kur temperatūra yra ne žemesnė nei 10 laipsnių, o drėgmė nedidelė. Stiebai gali džiūti savaitę ir daugiau. Taip pat galima čiobrelius išdėlioti ant pergamentu padengto pakloto. Paklotą reikėtų patiesti šiltoje patalpoje, kurioje mažai drėgmės ir nėra tiesioginių saulės spindulių. Kas 12 valandų lapus apverskite arba pakratykite, kad džiūtų iš visų pusių.
Mėtos
Džiovinkite mėtas orkaitėje. Įkaitinkite orkaitę iki 80 laipsnių temperatūros. Išdėliokite mėtų lapelius vienu sluoksniu ant kepimo skardos. Visas džiovinimo procesas užtruks nuo dviejų iki keturių valandų. Džiovinimo eigą stebėkite periodiškai tikrindami mėtų lapelius. Išimkite mėtų lapelius iš orkaitės, kai jie bus traškūs.
Mėtos / Freepik.com nuotr.
Medetkos
Suriškite medetkų kotelius į puokštę ir pakabinkite ją namo pavėsyje. Palaukite 2–4 savaites, kol medetkos visiškai išdžius. Svarbiausia – nekabinkite jų ant tiesioginių saulės spindulių ir venkite drėgmės.
Liepžiedžiai
Liepų žiedus plonu sluoksniu (ne aukštesniu kaip 3 cm) išskleiskite ant popieriaus ar medvilninio audinio. Padėkite į tamsią, sausą, gerai vėdinamą vietą. Uždenkite liepžiedžius plonu, pralaidžiu audiniu ir vartykite juos 2–3 kartus per dieną, kad šie nepradėtų pūti.
Plačialapis gyslotis
Nuskintus lapus iškart paskleiskite plonu sluoksniu ir džiovinkite perpučiamose pastogėse, pavėsyje. Džiovindami, lapus dažnai vartykite. Išdžiūvę lapai lengvai lūžta, yra žalios spalvos, susisukę į spiralę, turi silpną kvapą, kiek kartoki.
Paprastoji jonažolė
Džiovinkite pavėsyje, gerai vėdinamose patalpose ar džiovyklose, ne aukštesnėje nei 40 laipsnių temperatūroje. Išdžiūvusi jonažolė yra kartoko skonio ir balzamo kvapo.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pajūryje vėl matė mešką?17
Aplinkosaugininkai sulaukė pranešimo apie pajūryje pastebėtą mešką, tačiau pėdsakų pajūrio smėlynuose neaptikta. ...
-
VMVT: patvirtinta dar 20 paukščių gripo atvejų laukiniams paukščiams
Paukščių gripas patvirtintas dar 20-čiai laukinių paukščių, penktadienį pranešė Valstybinė ir maisto veterinarijos tarnyba (VMVT). ...
-
Kanados rytuose miško gaisras privertė evakuoti 16 000 žmonių
Kanados Atlanto vandenyno pakrantėje gaisrui apgadinus apie 200 pastatų ir privertus evakuoti 16 000 gyventojų, Naujosios Škotijos premjeras paprašė žmonių neiti į miškus ir vengti bet kokios veiklos, galinčios sukelti daugiau gais...
-
Vaikas prašo augintinio? Ką reikėtų žinoti1
Tikriausiai visi tėvai bent kartą yra sulaukę prašymo iš vaikų pasiimti į namus augintinį. Nors dažniausiai prašoma šuniuko arba kačiuko, kartais vaikai nori namuose auginti papūgą, žiurkėną ar kitokį gyvūnėlį. Spec...
-
Kelionė su augintiniu – kaip užtikrinti jo saugumą ir komfortą?
Prasidėjus šiltajam sezonui, augintinius turintys žmonės leidžiasi į savaitgalio ar atostogų keliones su keturkojais draugais. Kad ši patirtis būtų maloni ir džiuginanti, tokią kelionę reikia kruopščiai suplanuoti – gyv...
-
Vasarą saugomų teritorijų lankytojų centrai dirbs ir savaitgaliais
Šią vasarą nacionalinių bei regioninių parko lankytojų centrai dirbs ir savaitgaliais. ...
-
Venecijos policija tiria, kodėl pažaliavo Didžiojo kanalo vanduo5
Venecijos policija tiria sekmadienį garsiajame miesto Didžiajame kanale atsiradusios fosforescencinės žalios spalvos skysčio dėmės šaltinį. ...
-
Meteorologai: naktį užfiksuotos stichinės šalnos2
Naktį iš šeštadienio į sekmadienį registruotos stichinės šalnos, pranešė Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba. ...
-
Kovotojai su klimato kaita žada sukilimą31
Jie plikomis rankomis prisiklijuoja prie asfalto, paralyžiuoja eismą milijoniniuose miestuose, rizikuoja svetimomis gyvybėmis. Šiandien jie reikalauja kovoti su klimato kaita, rytoj žada sukilti prieš turtinguosius. Kas toji „Paskutin...
-
Kaip saugiai vežti vaikus ir gyvūnus?3
Suaugusiam žmogui saugumas kelionės metu įprastai reiškia tai, kad automobilyje įrengtos oro pagalvės, o keleivis segi saugos diržą. Tuo tarpu, mažamečio vaiko ar gyvūno saugumo užtikrinimui tenka imtis papildomų priemonių. Kitu atveju &nda...