Ruošiame Kūčių stalą: kokios žuvies geriau atsisakyti?

  • Teksto dydis:

Nors šiemet Kūčios bus kitokios, tačiau neabejojame, jog kaip ir visuomet ant daugelio stalų tądien dominuos įvairūs žuvies patiekalai. Lietuvos gamtos fondas (LGF) kviečia atsižvelgti ne tik į žuvies ir jūros gėrybių skonines savybes bei kainą, bet ir į tai, ar šiai rūšiai negresia pavojus išnykti.

Pasak pasaulinės maisto ir žemės ūkio organizacijos, pastaruosius dešimtmečius žuvies vartojimas augo dvigubai greičiau nei jos ištekliai – nenuostabu, kad nemažai rūšių atsidūrė dideliame pavojuje. Kai kurios jų artimiausiais metais gali brangti kelis kartus, o blogiausiu atveju – šių rūšių iš viso gali nebelikti. Atsižvelgdamas į pastebimai mažėjančius žuvies išteklius, LGF parengė gidą sąmoningam žuvies vartotojui „Nyksta žuvys“.

„Labai svarbu suprasti, jog rinktis žuvį atsakingai – nereiškia jos visiškai atsisakyti. Tai reiškia rinktis ją sąmoningai. Žinoti, kurias žuvų rūšis ir kuriose vietose sugautas galima valgyti, o kurių verčiau atsisakyti. Mūsų paruoštas gidas „Nyksta žuvys“ leis vartotojams sužinoti naujausią informaciją apie daugelį Lietuvoje parduodamų populiarių žuvų rūšių ir tikimės, kad padės formuoti žuvų pasirinkimo bei vartojimo įpročius. Šis sudėtingas laikotarpis, kai daugelis turime daugiau laisvo laiko, gali tapti puikia proga pasidomėti ir pradėti vartoti atsakingiau“, – sako LGF žuvies ekspertas Robertas Staponkus.

Taigi, kokią žuvį rinktis Kūčių stalui ir kurios geriau vengti? Gidas rekomenduoja atsisakyti ungurio, menkės, oto, paprastojo vilkešerio, daugumos rūšių tuno, tropinių krevečių. Pasidomėti vertėtų ir apie tokias žuvis, kaip jūros lydeka, jūros ešerys, Aliaskinė rudagalvė menkė, skumbrė, šiaurinės krevetės.

Puiki žinia tradicinių Kūčių patiekalų gerbėjams – silkių, kaip ir karpių, strimelių, Baltijos šprotų bei kitų vietinių žuvų ištekliai gausūs, tad jomis galite ramiai mėgautis ne tik per šventes, bet ir kiekvieną dieną. Rekomenduojama rinktis didesnes žuvis, nes taip bus užtikrinama, kad jos jau spėjo išneršti – palikti palikuonių. Taip pat nepirkite giliavandenių bei itin retų žuvų, kurių ištekliai yra itin jautrūs pergaudymui, o jų žvejyba menkai reguliuojama.

„Visos žuvys čia pažymėtos šviesoforo principu: žalia (valgyk), geltona (pagalvok) ir raudona (atsisakyk) spalvomis. Reikia nepamiršti, kad ta pati rūšis, priklausomai nuo pagavimo vietos ir būdo, gali priklausyti ne vienai kategorijai. Taigi, net jei apie žuvies rūšis nusimanote mažai, gidas padės nesunkiai susigaudyti ir nepasiklysti, renkantis tvarų produktą“, – užtikrina LGF atstovas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Dija

Dija portretas
Kūčios tai skurdi vakarienė turėtų būti.Kokioje aplinkoje gimsta ,prakarteleje,aplinkui šieno kupeta,ėdžios. Kokia prabanga,jokios prabangos nėra ir 12 patiekalų nėra.Ti e patiekalai išgalvoti.Baikite vieną kartą piršti žmogui, tą ėdalo gausumą.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių