Dėl klimato kaitos karščio bangos vandenynuose tampa vis dažnesnės ir intensyvesnės. Aukštesnė vandens temperatūra išblukina jūros anemonus, kurie yra žuvų klounų namai, todėl žuvys priverstos prisitaikyti, kad išliktų.
Mokslininkai stebėjo ir išmatavo 134 spalvingus klounus Kimbė įlankoje per intensyvią karščio bangą 2023 m., kuri vis dar blukina koralus. Jie nustatė, kad 101 klouno ilgis veikiausiai dėl karščio sumažėjo vieną ar daugiau kartų.
„Iš pradžių buvome tikrai šokiruoti, kai pamatėme, kad jie susitraukė“, – teigė tyrimo autorė Morgan Bennett-Smith iš Bostono universiteto.
Mokslininkai dar nežino, kaip klounai susitraukia, esą gali būti, kad mažesnis dydis padeda jiems taupyti energiją, padidėjus vandens temperatūrai, nes mažesnėms žuvims reikia mažiau maisto.
Tyrėjai teigė, kad patelės, norėdamos išlikti didesnės už savo partnerius, išlaikė socialinę hierarchiją, kurioje ir dominuoja.
Kiti gyvūnai taip pat mažėja, kad įveiktų karštį. Pavyzdžiui, jūrų iguanos tampa mažesnės per El Ninjo reiškinius, kai į Galapagus atplūsta šilti vandenys. Tačiau iki šiol šis prisitaikymo būdas nebuvo pastebėtas tarp koralinių rifų žuvų.
„Tai dar vienas įrankis, kurį žuvys pradėjo naudoti kovodamos su besikeičiančiu pasauliu“, – kalbėjo Vudso Holo okeanografijos instituto vandenynų ekologas Simonas Thorroldas.
Ši taktika padeda klounams ištverti karščio bangas trumpuoju laikotarpiu, tačiau kol kas neaišku, kaip žuvims seksis, jei teks ją taikyti ir ateinančiais metais.
Tyrėjai nustatė, kad šis sumažėjimas buvo laikinas. Žuvys klounai sugebėjo vėl „ataugti“, kai aplinka tapo mažiau ekstremali.
Parengta pagal „AP News“
Naujausi komentarai