Saugantis gripo galima išvengti

Kaip ir kasmet vasarį didėja sergamumas gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Tačiau paisant elementarių saugos ir higienos normų, tikimybė juo užsikrėsti sumažės.

Lietuvoje didžiausias sergamumas šiomis sezoninėmis ligomis registruotas Kauno mieste ir sudarė 105,9 atvejus 10 tūkst. gyventojų, tačiau gripo atvejai sudarė tik apie 1 proc. Klaipėdos mieste užregistruotas gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų sergamumo rodiklis buvo  61,9  atvejai 10 tūkst. gyventojų.

Epidemija skelbiama tada, kai minėtomis ligomis serga 100 iš 10 tūkst. gyventojų, o apie trečdalį susirgimų sudaro gripo atvejai. Gausėjant sergančiųjų, Klaipėdos visuomenės sveikatos centro užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus specialistai primena, kas yra gripas ir kaip jo saugotis.

Kaip užsikrečiama?
Gripo infekcijos šaltinis yra sergantis žmogus. Virusas nuo žmogaus žmogui gali būti perduotas oro-lašeliniu, aerogeniniu, tiesioginio kontakto būdais. Nustatyta, kad žmonių kolektyvuose dažniausiai užkratas plinta oro-lašeliniu būdu. Infekcija greičiau plinta ankštose, blogai vėdinamose, dulkėmis užterštose patalpose, taip pat esant didesnei oro drėgmei. Dažniausiai užsikrečiama artimai bendraujant su sergančiuoju.

Kada pasireiškia pirmieji simptomai?

Užsikrėtus liga pasireiškia per 1 - 2 paras. Gripui būdinga staigi pradžia, karščiavimas 39-40 oC, šalčio krėtimas, vargina bendras silpnumas, nuovargis, galvos ir raumenų skausmai. Būdingas viršutinių kvėpavimo takų uždegimas (sausas kosulys, gerklės skausmas, užgulta nosis, sloga).

Kaip apsisaugoti nuo gripo ir kitų virusų plitimo?

-    Plaukite rankas. Rankų plovimas apsaugo nuo tiesioginio ir netiesioginio kontakto su gripo virusu. Tiesioginis kontaktas - tai galimybė „gauti“ virusą paduodant ranką sveikinantis sergančiam žmogui, kuris prieš tai lietė savo burną ar nosį arba čiaudėjo ar kosėjo prisidengdamas burną delnu. Netiesioginis kontaktas - tai galimybė „gauti“ virusą liečiant durų rankeną, vandens čiaupą, panaudotą nosinę ar kitus daiktus, kuriuos prieš tai lietė sergantis žmogus.

-    Užsidenkite nosį ir burną, kai kosėjate ar čiaudote. Virusai su iščiaudėtais ar iškosėtais lašeliais sklando nedideliu atstumu (iki vieno metro), todėl užsikrėsti galima esant arti sergančiojo žmogaus.

-    Tinkamai naudokite vienkartines nosines. Užsikrėsti gripu galima nuo šviežiai užkrėstų vienkartinių ar daugkartinių nosinių arba rankų, nes gripo virusas gali kurį laiką išgyventi ant aplinkos daiktų arba rankų.

-    Jei neturite po ranka nosinės, užsidenkite burną ir nosį rankove (geriausiai alkūnės linkyje).

-    Jeigu susirgote -  pasilikite namie. Susirgus gripu negalima eiti į darbą. Namie susirgusįjį būtina izoliuoti nuo kitų šeimos narių, ypač mažamečių vaikų. Ligonio kambarį dažnai vėdinti, valyti drėgnu būdu, naudoti vienkartines nosinaites ir rankšluosčius, jei naudojate medžiaginius, juos dažnai keisti ir virinti.

-    Skiepai yra pati efektyviausia priemonė apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų.

Klaipėdos visuomenės sveikatos centro specialistai rekomenduoja ir kviečia visus, siekiančius apsisaugoti nuo gripo ir išvengti jo komplikacijų, pasiskiepyti sezonine gripo vakcina, nes dar nevėlu skiepytis, kadangi pakankama apsauga nuo gripo ligos susiformuoja per 1-2 savaites.

Šių metų sausio mėnesio duomenimis, Klaipėdos mieste dar buvo apie 200 nepanaudotų valstybės biudžeto lėšomis įsigytų, sezoninės gripo vakcinos dozių rizikos grupių asmenų skiepijimui, t.y. vyresniems nei 65 metų amžiaus, sergantiems lėtinėmis ligomis (širdies-kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų, lėtinėmis ligomis, susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais), asmenys, gyvenantys socialinės globos ir slaugos įstaigose.

Iš viso Klaipėdos apskrityje šios vakcinos dar yra apie 400 dozių. Jei asmens sveikatos priežiūros įstaiga, kurioje esate prisiregistravę, sezoninio gripo vakcinų jau nebeturi, tai Jūsų šeimos gydytojas galėtų Jus nukreipti skiepui į įstaigą, dar turinčią sezoninės gripo vakcinos.


Šiame straipsnyje: gripas,serga

NAUJAUSI KOMENTARAI

blankas

blankas portretas
aš tai būčiau linkęs ginti numonę, jog visų pirma, reikia saugoti save iki to, kai liga jau sugriebia ir nepaleidžia.. Juk yra priemonių, galimybių, na ir pigių alternatyvų. Beje, esu gan daug girdėjęs apie Tonussan, augalinės kilmės maisto papildą, - viena draugė jį kaip gerą imuniteto stiprintoją naudoja, ir sako, kad nieko geresnio dar nėra suradusi - gal tikrai visgi, geras daiktas, pagalvojau.. Na, ir aišku, manau, labai svarbu valgyti daug daržovių, sportuoti ir saugoti save!

Laumė

Laumė portretas
tai ne tik gripo, bet ir kitu nusilpusio imuniteto pasekmeje atsiradusiu ligu. kai bacilos vaiksto lauke. man ypac svarbu nesirgti, nes sirgti neturiu kada. as keliuosi anksti ir visaip kaip stengiusi itilpti i dvylikos valandu dienos remus. tai man padeda (labai) " tonussan" . nes naturali jo sudetis nera kenksminga ir panasiai. o man labai svarbu, kad ir mieguistuma salina, bei nuovargi.
VISI KOMENTARAI 2

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių