Kaukės: geriau savadarbė nei jokios (patarimai)

 • Teksto dydis:

Vaistinėse trūkstant medicininių kaukių, visi puolė siūtis medžiagines. Nors savadarbės kaukės nuo koronaviruso neapsaugo, tai vis tiek šioks toks fizinis barjeras nuo virusų. Svarbu neapsigauti: jeigu šalia – čiaudintis, kosintis žmogus, o akys – neuždengtos, rizika vis tiek išliks. Įnikę rankdarbiauti lietuviai prisigalvoja įvairiausių kaukių modelių – ir visai paprastučių, primenančių medicininę kaukę, ir sudėtingesnių. Dizainerė Anna D.Mangirdienė ragina: jei jau teks kaukėtiems pagyventi ilgą laiką, tebūnie tai linksmos kaukės! Jos padedami tokią ir pabandykime pasisiūti žingsnis po žingsnio.

1. Annos D.Mangirdienės siūlomos kaukės ypatingos tuo, kad pasisiuvusios vieną vadinamąjį kaukės voką, filtrus į jį galėsite dėti kokius norite ir kiek norite kartų per dieną. Kaukės filtras turėtų būti iš kuo tankesnės medžiagos. "Tam puikiai tinka mikrofibros audinio šluostės nuo dulkių – storesnės, plonesnės", – pasidalija atradimu. Šluostę reikėtų susikarpyti į keletą dalių ir tiesiog įsidėti kaip filtrą į kaukės vidų.

2. Pasidarykite popierinę kaukės iškarpą, užlaidų palikti nereikia.

3. Susiraskite medžiagų atraižų, iš kurių norėtumėte pasigaminti kaukę. Vidinė dalis, kuri priglunda prie veido, turėtų būti natūralaus pluošto. Geriau, kad ir išorinė būtų tokia, nes kaukę teks skalbti ir lyginti. Pagal popierinę iškarpą pasidarykite dvi išorinio kaukės sluoksnio detales – kaip du žandukus: vieną – dešinei, kitą – kairei. Sudėkite tas medžiagėles "veidas į veidą", ant viršaus dėkite popierinę iškarpą ir iškirpkite.

 

4. Vidinę kaukės dalį kirpsime šiek tiek kitaip. Tą pačią iškarpą reikės pailginti 1 cm ir tą pailgintą variantą padalyti skersai per pusę. Kaip matote, turime dvi detales, t.y. nuo kaukės viršaus iki jos vidurio ir nuo vidurio iki apačios. Jos ir sudarys tą vadinamąją vidinę kaukės kišenę (arba voką), į kurį vėliau dėsime filtrus.

5. Vidines kaukės detales siūsime paeiliui – vieną prie išorinės kaukės viršaus, kitą – prie apačios. Jas turite sudėti taip, kad viršutinė paslėptų apatinės pabaigą ir išeitų tarsi uždara kišenė.

6. Jei vis dar nelabai aišku, kaip jas siūti, įsivaizduokite, kad iš vidaus darote voką, tik išvirkščią (nepamirškite, kad paskutinis žingsnis bus visą susiūtą kaukę išversti). Dar kartelį pasitikrinkite, ar teisingai prisiuvote vidinės kaukės dalis.

7. Atėjo metas pasiūtą kaukę išversti. Beje, jos dydis yra universalus – tinka tiek vyrams, tiek ir moterims. Jei vis tik norėtumėte didesnės ar mažesnės kaukės – didinkite ar mažinkite iškarpos apačią ir galą. (Kitaip sakant, nuo žando link ausų ir nuo žando link smakro.)

8. Jei turite garinį lygintuvą, darbą užbaikite garo srautu. Jei ne, kaukę išlyginkite paprastai.

9. Pagaliau atėjo metas dėti filtrą. Ar pamenate – tiks bet kuri mikrofibros šluostė, sterilus sulankstytas bintas, medicininis tvarstis.

10. Na štai – beliko susiūtą kaukę išversti ir prie jos kampučių pritvirtinti keturis raištukus arba dvi gumytes, jei norite kaukę kabinti už ausų. Būkite saugūs ir gražūs.

Ar padeda?

• Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikų, nėra pakankamai mokslinių tyrimų, siekiant išsiaiškinti namuose pasiūtų veido kaukių efektyvumą.

• Vienas iš tokių tyrimų buvo atliktas Kembridžo universiteto tyrėjų. Duomenys atskleidė, kad savadarbės medvilnės kaukės sulaiko 50 proc. 0,02–1 mikrono dalelių, o chirurginės (medicininės) kaukės žymiai daugiau – net 80 proc.

• Minėtame tyrime taip pat buvo vertinamas pasiūtos kaukės efektyvumas po trijų valandų nešiojimo. Rezultatai parodė, kad drėgmė ir laikas turėjo labai mažai įtakos veido kaukės efektyvumui.

• Nustatyta, kad veido kaukės mažiau veiksmingos vaikams nei suaugusiesiems.

• Tyrėjai padarė išvadą, kad namuose pasiūtos veido kaukės galėtų būti naudojamos tik kaip paskutinio pasirinkimo priemonė, siekiant išvengti oru plintančių infekcijų perdavimo nuo užsikrėtusių asmenų. Teigiama, kad namų sąlygomis pasiūtų kaukių dėvėjimas yra geriau nei nieko.

• Vien kaukė nuo užkrato nepasaugos, jeigu ji bus naudojama netinkamai ir nebus laikomasi kitų saugos taisyklių: dažnai plauti rankas, nešvariomis rankomis neliesti burnos, nosies, akių, pačios kaukės.

Kaip naudotis

• Kaukę reikia užsidėti namuose (jokiu būdų ne išėjus į gatvę ar įžengus į parduotuvę) prieš tai nusiplovus rankas ir jas dezinfekavus. Plauti ir dezinfekuoti rankas reikia ir nusiėmus kaukę.

Daugkartinio naudojimo kaukę dėvėti galima kelias valandas – kol nepajusite viduje drėgmės. Neišskalbtos antrą kartą dėtis negalima.

• Grįžus ją reikia išskalbti aukštoje temperatūroje ir išlyginti. Jei rankomis – muilo tirpale, jei skalbyklėje – ne žemesnėje nei 70 laipsnių temperatūroje ir ne trumpiau nei 25 min.

• Medvilnines kaukes galima 1–2 min. pavirinti.

• Lyginant audinį jį reikėtų įkaitinti tiek, kad ant jo dėl kaitros nepavyktų išlaikyti rankos.NAUJAUSI KOMENTARAI

ŽYDIŠKAS ANEKDOTAS

ŽYDIŠKAS ANEKDOTAS portretas
Liova kodėl jus be kaukės? Fima, jus manot, kad jei aš užsidėsiu kaukę virusas manes nepažins???

Nieko nesuprantu

Nieko nesuprantu portretas
O kodel tokioje atsilikusioje salyje kaip Nyderlandai, niekas nereikalauja gyventoju nesioti kaukes?????

kauke

kauke portretas
labiausiai padeda nuo baudos
VISI KOMENTARAI 23
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių