Naftos gigantas ragina didinti taršos leidimų kainas Pereiti į pagrindinį turinį

Naftos gigantas ragina didinti taršos leidimų kainas

2011-12-17 14:05
Naftos gigantas ragina didinti taršos leidimų kainas
Naftos gigantas ragina didinti taršos leidimų kainas / Evaldo Butkevičiaus nuotr.

Nuo metų pradžios, Europos Sąjungos (ES) taršos leidimų biržoje kaina jau krito daugiau nei dvigubai. Dar metų pradžioje vienas leidimas kainavo 17 eurų, dabar jų galima įsigyti už mažiau nei 6,5 eurų.

GRYNAS.lt antradienį rašė, kad Lietuvai pavyko parduoti 850 tūkst. taršos leidimų po 7,13 eurų. Mūsų šalies biudžetas tuomet pasipildė beveik 21 mln. Lt. Kitą mėnesį Vokietijoje vyks sekantis taršos leidimų aukcionas, kuriame Lietuva ketina parduoti dar tiek pat leidimų, bet tuomet kaina gali būti dar labiau kritusi.

Ekspertai nuogąstauja, kad taršos leidimų rinka apskritai gali žlugti.

ES gigantai kreipėsi į Komisiją

Gruodžio 15 d. kelios didelės ES pramonės įmonės įteikė laišką Europos komisijai, kuriame rašo, jog reikia imtis priemonių, kad taršos leidimų kaina yra būtina pakelti.

Laišką pasirašė olandų naftos pramonės gigantė „Shell“, Prancūzijos elektros energijos gamybos milžinė „Alstom“, ispanų statybos koncernas „Acciona“ ir kt. Kompanijos priklausančios EUCLG organizacijai, kuri vienija pramonės įmones, kurios pasisako už taršos mažinimą. Šių įmonių manymu tokia maža taršos leidimų kaina visiškai nebepateisina jų egzistavimo.

Taršos leidimai buvo sugalvoti tam, kad smarkiai atmosferą teršiantys objektai būtų priversti pirkti leidimus ir turėtų papildomus kaštus. Tokia taktika turėjo skatinti vystyti atsinaujinančią energiją. Dabar smarkiai krentant kainai toks skatinamas nepasiteisins, kadangi mokesčiai už taršą taps nebežymi teršiančių įmonių išlaidų dalis.

Laiško autorės ragina per ateinančius metus persvarstyti taršos leidimų rinką ir 2013 m. pasiūlyti kitą sistemą.

Per daug leidimų?

EUCLG direktorės Sandrine Dixson-Decleve's teigimu, taršos leidimų rinka turėtų būti nemažiau svarbi nei bendra eurozonos finansinė krizė.

BBC žurnalistams ji pasakojo, kad ši krizė padarė ir teigiamos įtakos – pirmiausia sumažino atmosferos taršą. Direktorės manymu, Europai atsirado reali proga tikrai iki 2020 m. sumažinti savo CO2 emisijas 20 proc., bet ragina ties tuo neapsistoti, o parodyti visam pasauliui drąsą ir įsipareigoti emisijas sumažinti dar penkiais ar dešimt proc.

S. Dixson-Decleve's spekuliavo, kad galbūt rinkoje yra per daug taršos leidimų, dėl to jų kaina taip smarkiai ir krenta. Sumažinus leidimų kiekį, taptų sunkiau jų įsigyti ir tai stumtelėtų kainą į viršų.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų