Socialinio būsto laukiančiųjų eilės sudarytos 30 metų į priekį. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija jas siūlo trumpinti leidžiant privatizuoti būstą, teikiant lengvatas išperkamajai nuomai arba kompensuojant nuompinigius.
„Šiandieninė situacija lemia tai, kad eilės Lietuvoje yra 30 metų į priekį. Tiek, kiek turime pinigų socialinio būsto nuomai arba nuomos kompensavimui, yra labai mažai. Didmiesčiuose galime kompensuoti tik kokį šeštadalį ar septintadalį vienam žmogui reikalingų išlaidų nuomai“, - trečiadienį po Seimo Socialinių reikalų komiteto posėdžio žurnalistams sakė socialinės apsaugos ir darbo viceministras Audrius Bitinas.
Ministerijos duomenimis, eilėse socialinio būsto laukia 68 tūkst. asmenų. Kasmet sąrašai ilgėja apie 5-6 proc., o socialiniu būstu aprūpinama tik apie 3 procentai laukiančiųjų.
Pernai valstybės parama būstui įsigyti ar išsinuomoti sudarė 22,7 mln. litų.
Kadangi valstybės paramos neužteks, ieškoma būdų gauti papildomų lėšų.
„Mes matome tris variantus - arba privatizavimas, arba išperkamoji nuoma, arba nuompinigių kompensavimas. Tai leistų bent jau pasistūmėti su šia problema gana smarkiai“, - tvirtino viceministras.
Pirmiausia privatizuoti ketinama leisti tą socialinį būstą, kuriame gyvena asmenys, neatitinkantys socialinio būsto gavėjų reikalavimų. Su jais sudarytos ilgalaikės nuomos sutartys, todėl iškraustyti juos iš būsto būtų labai sudėtinga.
„Jeigu žmogus neteko teisės į socialinį būstą, nuomosime rinkos sąlygomis ir privatizuosime rinkos sąlygomis“, - per komiteto posėdį sakė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Paramos būstui skyriaus vedėjas Aloyzas Stapulionis.
Pasak jo, 12,5 tūkst. socialinio būsto nuomojama netaikant socialinio būsto nuomos sąlygų. Šie butai ir būtų privatizuojami, o už jas gautos lėtos tektų socialinio būsto fondo plėtrai.
Viceministro teigimu, padėties nepagerintų ir vien nuompinigių kompensavimas, todėl Seimui bus siūloma priimti įstatymų pataisas dėl išperkamosios nuomos taikymo.
„Iš tikrųjų išperkamosios nuomos forma galėtų sudaryti žmogui sąlygas per 20 metų ar daugiau išsipirkti būstą. Valstybė galėtų kompensuoti ar palūkanų dalį, ar kitų lengvatų suteikti, labiau skatinant jaunus žmones, daugiavaikes šeimas“, - kalbėjo A.Bitinas.
Jo teigimu, įstatymų projektai, susiję su socialiniu būstu, Seimą turėtų pasiekti pavasario sesijoje. Ji prasidės kovo 10 dieną.
Naujausi komentarai