Ši savaitė nubuvo itin palanki JAV doleriui. Po Moody’s agentūros perspėjimo apie JAV reitingo mažinimą ir Federalinės rezervų sistemos vadovo Beno Bernanke užuominos apie monetarinės politikos švelninimą, JAV valiuta pradėjo pigti.
Moody‘s pranešė, kad gali atimti iš JAV AAA reitingą per artimiausias savaites, nes abejoja, kad įstatymų leidėjai padidins šalies skolos lubas.
Atsižvelgiant į biudžeto problemas, doleris ir euras pigo, o prekiautojai pirko Šveicarijos franką, kaip mažiau rizikingą aktyvą. Šveicarijos valiuta pakilo dolerio ir euro atžvilgiu iki rekordinių maksimumų.
Didėja paklausa Naujosios Zelandijos doleriui. Jis pakilo iki 30 metų maksimumo dolerio atžvilgiu po paskelbtų duomenų apie tai, kad Naujosios Zelandijos BVP pirmąjį ketvirtį kilo sparčiau negu buvo laukiama. Ši naujiena leido tikėtis palūkanų didinimo iki metų pabaigos.
Visiškai priešinga padėtis klostosi Jungtinėse Valstijose. Sulėtėjus ekonomikos augimui ir infliacijai, Bernanke yra pasiruošęs aptarti tolesnį politikos švelninimą.
Prieš tris mėnesius kalbėta apie netradicinių palaikymo priemonių atšaukimą; dabar Bernankė kalba apie galimą QE3 programos vykdymą tam tikromis sąlygomis, pareiškė Paul Meggesi iš JPMorgan. Jis pridūrė, kad tai yra nepalanku doleriui, tačiau gerai didesnio rizikingumo valiutoms.
Savaitės pabaigoje JAV prezidentas Barackas Obama suteikė demokratų ir respublikonų lyderiams laiko iki šeštadienio ryto, kad jie peržiūrėtų savo pozicijas dėl vyriausybės skolos lubų padidinimo.
Prezidentas, pažadėjęs susitikinėti su įstatymo leidėjais kiekvieną dieną tol, kol jie neprieis susitarimo, šiandien vakare sakys kalba konferencijoje, kurios metu planuoja papasakoti apie naujojo susitikimo, vyksiančio Kapitolijaus kalvoje, detales.
Kadangi nebuvo prieita susitarimo valstybės išlaidų mažinimo ir apmokestinimo pakeitimų klausimais, reitingo agentūros priverstos perspėti dėl galimo JAV kredito reitingo mažinimo.
Agentūra S&P perspėja apie reitingo mažinimą tuo atveju, jeigu Jungtinės Valstijos neįstengs atlikti visų išmokų, įskaitant pensijas. Šis pareiškimas buvo gautas po to, kai Kinija – stambiausia JAV vyriausybės obligacijų savininkė – paragino Vašingtoną imtis atitinkamų priemonių, siekiant apsaugoti kreditorių interesus.
JAV finansų ministerija gegužės 16 dieną pasiekė skolos lubas – daugiau negu 14 trilijonų dolerių. Nuo to laiko, vykdydama investuotojų įsipareigojimus, ji taiko netradicines priemones. Finansų ministras Timotis Gaitneris anksčiau teigė, kad finansų ministerija gali išsilaikyti be defolto skelbimo iki rugpjūčio 2 dienos.
Naujausi komentarai